جشنواره گردشگری گل نرگس کازرون برگزار می شود

8 دسامبر 2015 - 15:20 dsfr.ir/nu2qy

جشنواره گردشگری گل نرگس کازرون برگزار می شود
کازرون ما
دختری که جشنواره گردشگری گل نرگس کازرون شرکت کرده است

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون گفت: جشنواره گردشگری گل نرگس بهمن ماه در این شهرستان برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری فارس؛ محمدرضا معینی با بیان اینکه مطابق سنوات گذشته جشنواره گردشگری نرگس زار در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون برگزار خواهد شد، افزود: نرگس زارهای کازرون از جاذبه های طبیعی این شهرستان محسوب می شود و فرصت مناسبی برای جذب گردشگر در فصل زمستان است.

وی به تعدد و تنوع جاذبه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی این شهرستان اشاره کرد و گفت: از هر فرصتی برای رونق بخشیدن به صنعت گردشگری باید استفاده کرد که بی شک جشنواره ای چون نرگس زار تاثیر بسزایی در توسعه گردشگری منطقه به خصوص در فصل کم مسافر خواهد داشت.

وی گفت: پرونده اولیه ثبت ملی نرگس زارهای این شهرستان در حال تهیه است و با همکاری منابع طبیعی شهرستان، این پرونده تکمیل خواهد شد.

به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون، جشنواره گردشگری گل نرگس در فهرست جشنواره های تک مکانی و تک زمانی قرار می گیرد و برگزاری آن بی شک تاثیر بسزایی در توسعه گردشگری شهرستان خواهد داشت.

معینی ادامه داد: همزمان با برپایی این جشنواره می توان آداب و رسوم، صنایع دستی و هنرهای سنتی همچنین جاذبه های تاریخی و گردشگری شهرستان را به درستی به گردشگران معرفی کرد. وی همچنین به اجرای تورهای گردشگری در زمان برگزاری جشنواره اشاره کرد.

معینی در ادامه با بیان اینکه جشنواره گل نرگس یک روزه برگزار می شود، گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی مطلوب منطقه می توان اجرای چنین جشنواره ای را به منظور حضور بیشتر مسافران و گردشگران به صورت یک ماهه برگزار کرد.

بنا بر این گزارش؛ اطراف کازرون مملو از گل های نرگس و نرگس زارهای متعدد است. گل های نرگس کازرون از طراوت و مرغوبیت خاصی برخوردار است که گونه های متعددی همچون نرگس شش پر، شهلا و معمولی را شامل می شود که از میان آنها نرگس شهلا به جهت داشتن زیبایی و بوی ویژه مشهور است.

بخش اعظم نرگس زارهای 25 هکتاری کازرون در منطقه «جره»، «بلبک»، «سرمشهد»، «فامور» که همگی در بخش جره و بالاده و همچنین نرگس خشت در بخش خشت و کنارتخته قرار دارد. فاصله بالاده تا شهرستان کازرون حدودا 50 کیلومتر است. نرگس زارهای بالاده در جنوب شرقی شهرستان کازرون در جاده کازرون به فراشبند واقع هستند. مساحت نرگس زار جره حدود 8 هکتار و منطقه بلبلک در حدود 4 هکتار می باشد.

جره، روستایی است از توابع بخش جره و بالاده شهرستان کازرون در استان فارس که یکی از معروف ترین و زیباترین نرگسزارهای ایران در آن واقع است که در زمان برداشت گل نرگس زیبایی صدچندانی پیدا می کند و هر ساله گردشگران زیادی را به این منطقه می کشاند. ماه های دی و بهمن زمان هایی هستند که علاقه مندان به دیدن این نرگس زارهای زیبا به این مناطق مراجعه می کنند و در واقع بهترین ایام برای لذت بردن از گل های نرگس اوایل زمستان تا اواسط آن است.

گفتنی است؛ این گیاه پیازدار با ارتفاع بین 30 تا 45 سانتی متر و با گل های 3 تا 8 تایی در فصل زمستان به گل می نشیند حدود گل دهی نرگس های کازرون 45 روز یعنی از اوایل دی ماه تا اواسط بهمن ماه است. نرگس های کازرون به خاطر مرغوبیت زیاد خواهان زیادی دارد و به شهرهای اصفهان، تهران، حاشیه های جنوبی خلیج فارس و … صادر می شود.

1