در هفتمین دوره اجلاس «آفریسیته» در ژوهانسبورگ

یافتن منابع انرژی سازگار با محیط زیست

8 دسامبر 2015 - 15:50 dsfr.ir/4r2lh

یافتن منابع انرژی سازگار با محیط زیست
wikimedia.org
استفاده از پوسته برنج به جای زغال چوب راهکاری برای حفظ جنگل ها

می خواهیم به جای زغال چوب از پوسته برنج استفاده کنیم. از نظر اقتصادی هم بهتر است چون دیرتر می سوزد. به این ترتیب قطع درختان و تخریب جنگل ها متوقف می شود.

"شهردار “روس بتیو”"

فصل باران در آفریقای جنوبی شروع شده است، اما در ژوهانسبورگ ماه هاست که باران نباریده است. عدم بارندگی یکی از علائم تغییرات آب و هوایی است. از دست سازمان های بین المللی و دولت ها چه کاری برای حل این معضل ساخته است؟ این مسئله یکی از پرسش های مطرح شده در نشست آفریسیته است که در پایتخت آفریقای جنوبی برگزار شد.

به گزارش دنیای سفر و به نقل از یورونیوز میلیون ها نفر از سراسر قاره آفریقا در ژوهانسبورگ جمع شدند تا در این نشست پنج روزه درباره این موضوع صحبت کنند. همه آن ها درباره یک موضوع با هم اتفاق نظر دارند: اگر به این مشکل در سطح جهانی نگاه شود، می توان برای آن ها راه حل های محلی پیدا کرد.

تا کنون در بیش از 30 شهر در آفریقا ابتکارهایی برای حل مشکل مربوط به تغییرات اقلیمی در نظر گرفته شده است. هدف، کاهش گسیل گاز دی اکسید کربن است. درختکاری و گسترش سرویس حمل و نقل شهریِ کمتر آلاینده هم از جمله کارهایی است که انجام می شود.

شهردار ژوهانسبورگ می گوید که این شهر هم متعهد به اجرای طرح هایی برای حل این مشکل است.

پارکز تائو، شهردار ژوهانسبورگ می گوید: «ما بر روی طرح تولید الکتریستیه از زباله کار می کنیم. همچنین برای تولید برق در تصفیه خانه های فاضلاب برنامه خاصی داریم. از دیگر برنامه هایمان هم این است که موتور اتوبوس های شهری را به موتورهای دوگانه سوز تبدیل کنیم که هم با دیزل و هم با زیست گاز کار کند. ایده اصلی این است که به مرور وقتی از منابع گاز مطمئن شدیم فقط از سوخت گاز استفاده کنیم.»

علاوه بر کلان شهرها، شهرهای کوچک هم به دنبال استراتژی های کارآمد برای کاهش آلودگی های زیست محیطی هستند. منطقه “روس بتیو” در شمال سنگال، با دوازده هزار نفر جمعیت یکی از مناطقی است که به دنبال استفاده از منابع انرژی سازگار با محیط زیست است. در این منطقه برنج کاشت می شود و سعی می شود با استفاده از برنج نوعی سوخت زیستی تولید شود.

آمادو بِکایه دیوپ، شهردار “روس بتیو” می گوید: «می خواهیم به جای زغال چوب از پوسته برنج استفاده کنیم. از نظر اقتصادی هم بهتر است چون دیرتر می سوزد. به این ترتیب قطع درختان و تخریب جنگل ها متوقف می شود و به هدف مان هم که تبدیل منطقه “روس بتیو” به منطقه ای سبز است، خواهیم رسید.»

شهرهای زیادی در آفریقا با مشکل قطع برق روبرو هستند اما راه حل هایی همچون استفاده از پانل های خورشیدی برای تولید برق در نظر گرفته شده است.

یکی از موضوعات مورد بحث در هفتمین دوره نشست “آفریسیته” سرمایه گذاری در طرح های شهری بر اساس مفاهیم و دیدگاه های توسعه پایدار است. این اجلاس از 29 نوامبر شروع شده و تا دوم دسامبر ادامه دارد. دوره بعدی این اجلاس سال آینده در شهر برازاویل، پایتخت جمهوری کنگو برگزار خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1