تعیین تکلیف ببر سیبری تا 5 ماه آینده

8 دسامبر 2015 - 09:10 dsfr.ir/xg8lw

تعیین تکلیف ببر سیبری تا 5 ماه آینده
doe.ir
مجید خرازیان مقدم

گزینه معدوم سازی ببر سیبری برای سازمان حفاظت محیط زیست آخرین گزینه است.

مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه آزمایش های لازم برای ببر سیبری در حال انجام است، از تعیین تکلیف این گونه تا حدود 5 ماه آینده خبر داد و افزود: اگر جواب آزمایش ها منفی باشد، سازمان حفاظت محیط زیست که صاحب این ببر است، آن را در کوتاه ترین زمان از قرنطینه و وضعیت کنونی خارج و به یک مرکز مجاز و باغ وحش منتقل خواهد کرد.

مجید خرازیان مقدم در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا با اشاره به اینکه در چهار و نیم سال گذشته از نظر سازمان دامپزشکی ببر سیبری مشکوک به بیماری مشمشه بوده است، گفت: طی آخرین جلسه ای که سازمان حفاظت محیط زیست با سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت داشته است، کمیته ای با حضور نمایندگانی از این سه دستگاه تشکیل و پروتکل مربوط به ببر سیبری از سوی سازمان دامپزشکی تدوین شد و مورد موافقت دو دستگاه دیگر قرار گرفت.

وی با بیان اینکه آزمایش های لازم برای ببر سیبری به صورت صفر، 21 ، 90 و 180 در حال انجام است، افزود: این اعداد روزهای آزمایش ببر است که شامل روز اول، روز 21، 90 و 180 است. سری اول آزمایش ها انجام شده و در طی این شش ماه تعیین تکلیف خواهد شد.

مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه برخی آزمایش ها در داخل ایران قابل انجام است و برخی هم برای آزمایشگاه های خارج از کشور ارسال می شود، اظهار کرد: اگر جواب آزمایش ها منفی باشد، سازمان حفاظت محیط زیست که صاحب این ببر است، آن را در کوتاه ترین زمان از قرنطینه و وضعیت کنونی خارج و به یک مرکز مجاز و باغ وحش منتقل خواهد کرد.

بیماری مشمشه که ببر سیبری به آن مبتلا شده است، قابل درمان است

خرازیان مقدم با بیان اینکه اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد کمیته تشکیل شده، در مورد ببر سیبری تصمیم گیری خواهد کرد، افزود: حتی اگر نتیجه آزمایش ها مثبت باشد، ممکن است قابل درمان باشد. طبیعی است گزینه معدوم سازی ببر سیبری برای سازمان حفاظت محیط زیست آخرین گزینه است.

وی با اشاره به اینکه ببر سیبری 8 یا 9 سال سن دارد، گفت: اداره مدیر محیط زیست استان قزوین طی نامه ای با انتقال ببر سیبری به این استان مخالفت کرد. اداره حفاظت محیط زیست استان مازندارن نیز مجموعه ملاحظات فنی را برای پذیرش انتقال ببر سیبری به این استان ارائه کرد که از نظر سازمان حفاظت محیط زیست هم قابل قبول بود. بنابراین بر اساس آن ملاحظات، صلاح نبود تا زمانی که این گونه مشکوک به بیماری مشمشه است به مازندران منتقل شود.

مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه ببر گونه بومی ایران نیست و از ابتدا قرار نبود این ببر را در مناطق حفاظت شده رها کنیم، ادامه داد: یک جفت ببر بالغ بر 50 هزار هکتار زیستگاه احتیاج دارد و حدود 60 سال است که زیستگاه مستعد ببر و شیر در کشور وجود ندارد.

قرار نبود ببر سیبری در مناطق حفاظت شده رها شود

وی با بیان اینکه انتقال ببر سیبری به ایران از ابتدا موافقان و مخالفانی داشت، افزود: از پنج سال گذشته که قرار بود ببرها به ایران انتقال یابند، دو قرنطینه برای آنها در میانکاله و سمسکنده مازنداران ایجاد شد و قرار بود قرنطینه ببر تغییر کند چون بر اساس پروتکل سازمان دامپزشکی تا زمانی که وضعیت بیماری ببر قطعی و تعیین تکلیف نشود امکان انتقال آن وجود ندارد.

خرازیان مقدم با اشاره به اینکه من پیش بینی روشنی در مورد ببر سیبری دارم اظهار کرد: امیدوارم بعد از سال جدید شرایط بهتری برای این حیوان فراهم کنیم. تصمیم کنونی برای ببر سیبری بهترین و منطقی ترین تصمیم ممکن است، خوشحالم که بعد از چهار و نیم سال که می شد کوتاه تر از این هم باشد به همین نتیجه رسیدیم.

وی با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست از ابتدا معتقد بود آزمایش های ببر سیبری باید در محل قرنطینه صورت گیرد، گفت: طبیعی است اگر این حیوان بیمار باشد و سازمان حفاظت محیط زیست تصمیمی بگیرد کسی روی تصمیم سازمان حرفی نمی تواند بزند. بعد این مدت هم همکاران سازمان های دیگر به این نتیجه رسیدند که آزمایش ها باید در قرنطینه انجام شود، نه اینکه حیوان را به جای دیگری انتقال دهیم که در صورت آلوده بودن آلودگی انتقال یابد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1