هندوانه شب یلدا از کجا می آید؟

8 دسامبر 2015 - 07:30 dsfr.ir/8x0og

هندوانه شب یلدا از کجا می آید؟
احمد سهرابی
برداشت هندوانه در هرمزگان

برای بسیاری از هموطنان این سوال مطرح است که هندوانه شب یلدا از کجا می آید. از سردخانه یا جالیز؟

به گزارش دنیای سفر؛ برای بسیاری از یلدادوستان این سوال مطرح است که هندوانه شب یلدا از کجا می آید. بد نیست بدانید که این هندوانه ها نه از سردخانه ها که از جالیزهای نواحی گرمسیر جنوب ایران راهی بازارهای میوه سراسر کشور و سفره شب یلدا می شوند.

در ادامه تصاویری از برداشت هندوانه شب یلدا در هشت بندی استان هرمزگان را مشاهده می کنید:

احمد سهرابی

احمد سهرابی

احمد سهرابی

بروزرسانی: عکس های بیشتری از برداشت هندوانه را می توانید در پایگاه هشت بندی ببینید.

آداب شب یلدا

طبق سنن و آداب قدیمیان همیشه رسم بر این بوده در بلند ترین شب سال که برابر با آخرین شب آذر ماه است اقوام و خویشان و کوچکترها به دیدن بزرگترها و مادربزرگ و پدربزرگ های دوست داشتنی بروند و با گرفتن فال حافظ و خواندن شاهنامه در کنار قرآن این شب را به یاد ماندنی تر کنند. اما خوردن تنقلات مخصوص این شب نباید فراموش شود به طوری که خیلی از قدیمی ها هندوانه و خربزه و انگور و انار مخصوص این شب را از دو، سه هفته قبل در محل های خنک منزل شان نگهداری می کردند که نشان می داد این شب برایشان بسیار حائز اهمیت بوده است. دور کرسی نشستن ها که بازگو کردن آن برای جوانان و فرزندان امروزی باید با توضیحات خاص خود همراه باشد، اما بدون آن کرسی ها هم می شود بر دور سفره سنتی و یا حتی مدرن شب یلدایی نشست و به این شب بلند به یاد ماندنی نشاط و شادابی ویژه ای بخشید.

یلدا واژه ای سریانی است و به معنای ولادت است، ولادت خورشید (مهر و میترا) و ولادت مهر شکست ناپذیر

به گزارش دنیای سفر؛ در قدیم حکما برای نگهداری میوه ها نیز تدابیر و اصول مفید برای سلامتی را مد نظر داشتند. مثلا انگور را تبدیل به کشمش و مویز می کردند و در فصل پاییز که دارای طبع سرد و خشک است مصرف کشمش که دارای مزاج گرم و تر است را توصیه می کردند و در فصل زمستان که دارای طبع سرد و تر است مصرف مویز که دارای تری و رطوبت بخشی کمتری نسبت به کشمش است را توصیه می کردند.

ایسنا

سفره آرایی در شب یلدا

روش سنتی: برای سفره از پارچه ترمه یا پته کرمان و یا هر نوع پارچه گل دوزی شده به سبک و سیاق قدیمی و سنتی استفاده کرده و چون هم اکنون دیگر از آن کرسی های با صفای قدیمی خبری نیست می توانید سفره را بر روی میز گرد یا چهار گوش با پایه های کوتاه پهن کنید و تمام مواد تزیین شده را در ظرف های سفالی رنگی و یا چینی های گل سرخی قدیمی و یا حتی نقره در سفره قرار دهید. قرآن، که بهتر است با معنی و منظوم باشد را به همراه شاهنامه و دیوان حافظ، بین دو شمع مورد نظرتان و یا در کنار کاسه بلورین حاوی شمع ها در بالای سفره قرار داده و بین آن ها چند شاخه گل نرگس بگذارید تا سفره زیبا و معطری داشته باشید و آن شب را دور سفره با خواندن قرآن و شاهنامه و گرفتن فال حافظ در کنار دوستان و اقوام شبی به یاد ماندنی و خاطره انگیز سازید.

روش مدرن و امروزی: در این روش از انواع سرمه ها و رومیزی های جدید به سلیقه خود استفاده کرده و در وسط میز ناهار خوری و یا میزهای کوچک تر پهن کرده و به آرامی با دست قسمت هایی از رو میزی را چروک و برآمده کنید و وسایل مورد نیاز و تزیین شده را در ظرف های سیلور یا کریستال قرار داده و در فواصل برآمدگی های سفره بچینید. قرآن، شاهنامه و دیوان حافظ را نیز در بالای سفره قرار داده و بین آن ها از انواع گل های معطر و تازه به سلیقه خود بگذارید و در کنار سفره زیبای تان شبی آسمانی را به دوستان و اقوام هدیه کنید.

1