کشف عمیق ترین چاه غار شرق کشور در قاین

7 دسامبر 2015 - 21:40 dsfr.ir/om8re

کشف عمیق ترین چاه غار شرق کشور در قاین
حمید نظام دوست
کشف عمیق ترین چاه غار شرق کشور در قاین

عمیق ترین چاه غار شرق کشور به عمق 145 متر در شهرستان قاین در خراسان جنوبی، اکتشاف، پیمایش و نقشه برداری شد.

به گزارش قدس آنلاین، مدیرعامل انجمن غار و غارنوردی خراسان رضوی با اعلام این خبر افزود: از نیمه اول سال 92 با خبر شدیم چاه غاری در منطقه «خونیک سفلا» شهرستان قاین توسط هیأت کوهنوردی این شهرستان اکتشاف گردیده، که با حضور آقای خوشدل یکی از مربیان خراسان جنوبی، و بررسی ایشان وجود این غار ارزشمند تأیید شد.

حمید نظام دوست افزود: با انجام مکاتبات با اداره کل ورزش و جوانان قاین و نیز ریاست هیأت کوهنوردی قاین، هماهنگی های لازم جهت حضور غارنوردان انجمن غار و غارشناسی خراسان و باشگاه غارنوردی و دره نوردی کاوشگران در منطقه مهیا گردید. وی ادامه داد: تیمی مشترک انجمن و باشگاه در تاریخ 11 آذرماه جاری، وارد منطقه شدند و پس از یک روز تلاش موفق به ثبت رکورد تازه ای در غارهای شرق کشور شدند.

مدیرعامل انجمن غار و غارنوردی خراسان رضوی در توضیح مشخصات فنی این غار افزود: این چاه غار بزرگ به عمق 145 متر که مسیر آن توسط 17 بولت SRT نقشه برداری هم شد و توانست رتبه اول عمیق ترین چاه غار شرق کشور را به خود اختصاص دهد.

وی اکتشاف این چاه غار را برگ زرین دیگری در تاریخ یک قرن فعالیت غارنوردی در خراسان دانست و غارنوردان شرکت کننده در این برنامه را وحید اشرفی، حمید نظامدوست، مجتبی رهبرخواه، سامان لسانی و ابوالفضل میرنجفی، معرفی کرد.

1