بادگیر خانه تاریخی «تدین» در حال مرمت است

7 دسامبر 2015 - 19:00 dsfr.ir/3418o

بادگیر خانه تاریخی «تدین» در حال مرمت است
ایسنا
بادگیر خانه تاریخی «تدین» در سمنان

خانه «تدین» که نام آن از سوی صندوق حفظ و احیا برای مرمت و بهره برداری به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار شد، در حال مرمت است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ محمدرضا پوینده (سرپرست صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی فرهنگی) مردادماه امسال 32 بنای تاریخی از 19 استان را برای مرمت و بهره برداری به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار کرد که خانه «تدین» نیز در آن فهرست قرار داشت و حالا سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان از مرمت بادگیر خانه تاریخی تدین در سمنان خبر می دهد.

«آرزو گلکار» در این باره بیان کرد: مرمت بادگیر منحصر به فرد خانه تدین که یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده این خانه تاریخی است، آغاز شده است. این بادگیر از نظر فرم و اندازه دارای ویژگی های منحصر به فرد و سه مجرا است که هوای بخش شاه نشین خانه تدین را در فصل تابستان خنک می کند. خانه تدین در محله عباسیه (خیابان طالقانی فعلی) از زیرمجموعه محله بزرگ ناسار واقع شده است.

این بنا که متعلق به یکی از تجار معتبر سمنانی بوده، همجوار با راسته بازار شمالی-جنوبی سمنان واقع شده و زمان ساخت آن مربوط به دوره قاجاریه است. این خانه شامل سه بخش شامل فضای اندرونی، بیرونی و خدماتی(مربوط به خدمه) و سه در ورودی است.

خانه تدین نمونه کاملی از معماری سنتی ایرانی در خانه های قدیمی است و شامل هشتی، دالان ورودی و حیاط اندرونی، حیاط بیرونی و بخش خدماتی، اتاق های تابستان نشین، زمستان نشین، بهار خواب های شرقی و غربی، حوض خانه، اتاق های فرعی و انبار در ضلع غربی و شرقی است.

بنای فعلی خانه تدین اکنون به عنوان محل اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان مورد استفاده قرار گرفته است. بادگیری بلند نیز زینت بخش این بنای تاریخی است.

خانه «محمدیه» یا خانه «تدین» در شهر سمنان، خیابان طالقانی مابین میدان ابوذر و میدان ارگ، نرسیده به چهار راه مازندران، جنب بانک مسکن واقع شده است. این بنا از سال 1374 توسط سازمان میراث فرهنگی تملک و در تاریخ 12/9/1375 به شماره 1786 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

بنای خانه "تدین" در اواخر دوره قاجار توسط شخصی به نام میرزا عبداله تدین که از اعیان شهر محسوب می شده، ساخته شده و قبلا به عنوان منزل مسکونی فرزندان و نوادگان سازنده مورد استفاده قرار می گرفته است. بعد از آن، به عنوان انبار مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به اینکه این بنا در اختیار محمدیه، داماد میرزا عبداله تدین قرار داشت، به خانه "محمدیه" نیز معروف است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1