8 اکتبر 2021 - 19:41

هتل ها گران می شوند

7 دسامبر 2015 - 10:40 dsfr.ir/6w9el

هتل ها گران می شوند
sasan-hotel.com
هتل ساسان شیراز

دی ماه هر سال جامعه هتلداران ایران با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نرخ جدیدی را برای یک سال هتل ها تعیین می کند.

رییس جامعه هتلداران ایران از بررسی نرخ هتل ها به منظور افزایش آن خبر داد و گفت: از زمستان امسال و یا اوایل سال آینده، شاهد افزایش قیمت هتل ها خواهیم بود، این تکلیف از اواخر آذر یا اوایل دی ماه مشخص خواهد شد، چون در هر حال ما باید نسبت به تورم داخلی، حتما قیمت ها را افزایش دهیم.

دی ماه هر سال جامعه هتلداران ایران با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نرخ جدیدی را برای یک سال هتل ها تعیین می کند، بر همین اساس جمشید حمزه زاده به خبرنگار گردشگری ایسنا گفت: زمستان امسال نیز شاهد افزایش قیمت هتل ها تا 20 درصد خواهیم بود.

او در پاسخ به این پرسش که تعیین نرخ یک ساله برای هتل ها، برنامه ریزی گردشگری را چطور امکان پذیر می کند، آن هم در شرایطی که گردشگران خارجی به خرید محصول مورد نظر خود دست کم از شش ماه تا یک سال پیش عادت دارند و متعاقب آن آژانس های داخلی باید از یک سال قبل برنامه سفرشان را تنظیم و عرضه کرده باشند، اظهار کرد: مبنای کار هتل ها مشخص است. ضمن آنکه ما مدت هاست هر زمستان قیمت یک سال را با میانگین 20 درصد تعیین می کنیم، این شرایط قابل پیش بینی شده و آژانس ها به راحتی می توانند برنامه ریزی کنند.

رییس جامعه هتلداران درباره اقدام برخی هتل ها برای اعلام نکردن نرخ سال آینده و همچنین رزرو نکردن اتاق به انگیزه افزایش قیمت ها گفت: این اقدام تخلف نیست. هتل ها می توانند رزروها را انجام دهند، اما در قرارداد خود شرط افزایش قیمت سال آینده را اعلام کنند تا مشتری در جریان باشد و هنگام تسویه حساب مشکلی پیش نیاید.

او با تاکید بر این که در حال حاضر هتل ها از نظر قانونی حق اضافه کردن حتی یک ریال را هم ندارند، افزود: در صورتی که هتل ها خلاف نرخ بُرد از مشتری پول دریافت کنند، تخلف کرده اند که اگر این موارد تخلف به جامعه و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اطلاع داده شود، حتما با آن برخورد خواهد شد.

حمزه زاده اضافه کرد: ما بارها از آژانس هایی که معتقدند هتل ها گران فروشی می کنند، خواسته ایم مصداق و سند ارائه دهند، اما تا کنون هیچ سندی که مصداق این ادعا باشد ارائه نکرده اند.

او درباره تغییر نرخ برخی هتل ها برای زمستانِ پیش رو، قبل از آن که قیمت ها افزایش پیدا کند، گفت: افزایش نرخ برای یک سال آینده هنوز اعلام نشده، ممکن است برخی هتل ها قبلا اتاق هایشان را با قیمت دارای تخفیف فروخته باشند و حالا تصمیم گرفته اند نرخ ها را واقعی کنند.

وی تاکید کرد: هتل ها موظف اند نرخ مصوب را در بورد اعلام کنند، اگر این قیمت ها در دسترس مشتری نباشد، تخلف کرده اند. اگر هم قیمت های اعلام شده آن ها به مشتری بیشتر از نرخ بورد باشد، باز هم تخلف است و در صورتی که این موارد به ما اطلاع داده شود، پیگیر خواهیم شد.

رییس جامعه هتلداران ایران درباره علت قرار نگرفتن نرخ هتل ها در سایت جامعه و یا سایت اینترنتی در دسترس مردم، اظهار کرد: این امکان پذیر نیست، چون شما در کل کشور دو هتل هم ستاره را پیدا نمی کنید که قیمت مشابه داشته باشند، اگر قصد اجرای چنین تصمیمی را هم داشته باشیم باید به اندازه بیش از 1100 واحد قمیت بدهیم که این امکان پذیر نیست، برای همین ما از هتل ها خواسته ایم قیمت های خود را اعلام کنند تا بر اساس شاخص ها، آن را مصوب کنیم.

حمزه زاده درباره علت تفاوت نرخ هتل های هم ستاره، گفت: نرخ هتل ها معمولا بر مبنای استان با در نظر گرفتن ملاحظات آن، وضعیت گردشگری آن منطقه، امکانات، تجهیزات و سال بهره برداری تعیین می شود، برای همین گاه دو هتل 5 ستاره با وجود آن که در یک استان فعالیت می کنند، قیمت مشابه ندارند.

1