16 ژانویه 2021 - 12:57

بارش سنگین برف در برخی مناطق غربی ایران مدارس را تعطیل کرد

7 دسامبر 2015 - 09:30 dsfr.ir/gh45j

بارش سنگین برف در برخی مناطق غربی ایران مدارس را تعطیل کرد
khabarmah.ir
بارش برف در ارومیه

بارش برف سنگین، یخبندان و کاهش شدید دمای هوا در روزهای یک شنبه و دوشنبه مدرسه های برخی شهرهای استان های غرب و شمال غرب ایران را تعطیل کرد. این بارندگی از روز شنبه در مناطق غربی ایران آغاز شده است.

به گزارش ایرنا، این بارش سنگین در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، همدان، چهارمحال و بختیاری آغاز شد و موجب یخبندان و لغزندگی معابر شده است.

دمای هوای آذربایجان غربی 12 درجه کاهش یافته

مهدی محمدپور، مسئول روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی گفت: تمام مدارس نوبت صبح مقاطع تحصیلی نواحی 1 و 2 و منطقه سیلوانا و بخش صومای برادوست ارومیه و مدارس بخش قطور شهرستان خوی در تمام مقاطع تحصیلی روز یکشنبه تعطیل است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، دمای هوا در آذربایجان غربی از روز پنجشنبه 12 درجه افت داشته است به گونه ای که روز شنبه دمای هوا در خوی به 18 درجه سانتی گراد زیر صفر و مرکز استان به 9 درجه سانتی گراد زیر صفر رسید. اشنویه و مهاباد نیز از دیگر شهرهای این استان هستند که بارش برف در آنها سبب تعطیلی مدارس شده است.

تداوم هوای سرد در آذربایجان شرقی

روابط عمومی آموزش و پروش آذربایجان شرقی نیز با اشاره به بارندگی شدید و سرمای هوا اعلام کرد که تمام مقاطع تحصیلی مدارس بخش کندوان میانه و مقاطع پیش دبستانی و ابتدایی شهری و روستایی شهرستان اسکو، ایلخچی و شهر جدید سهند روز یکشنبه تعطیل است.

پیرو اطلاعیه هواشناسی آذربایجان شرقی، فعالیت موج دوم سامانه بارشی از دیشب تا ساعات پایانی روز یکشنبه موجب "ابرناکی، وزش باد و بارش پراکنده برف" بویژه در نواحی مرکزی و جنوبی استان می شود.

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی از تداوم تعطیلی برخی مدارس استان همزمان با ادامه بارش برف، یخبندان جاده ها و برودت هوا در روز دوشنبه خبر داد.

جعفر پاشایی با بیان اینکه بر اثر بارش برف، برودت هوا و یخبندان راه ها، امروز دوشنبه 16 آذر ماه تمام مقاطع تحصیلی مدارس بخش ترکمانچای، کندوان و کاغذکنان در شهرستان میانه تعطیل است، افزود: همچنین تمام مقاطع تحصیلی مدارس شهرستان ورزقان نیز فردا تعطیل است. تمام مقاطع تحصیلی مدارس شهرستان های مهربان و خاروانا نیز امروز دوشنبه تعطیل است.

تعطیلی مدارس در کرمانشاه و کردستان

همچنین گزارش ها حاکی است که بارندگی در استان کرمانشاه باعث تعطیلی برخی مدارس ابتدایی و راهنمایی شده است.

حسین پارساپور مسئول روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه با اشاره به سنگینی این بارش گفت: "مدارس ابتدایی در شهرهای کنگاور، سنقر، پاوه و باینگان در نوبت صبح روز یکشنه تعطیل است.

در همین حال علیرضا منتشلو، مسئول روابط عمومی اداره کل اموزش و پرورش کردستان اعلام کرد: بارش برف و سرمای هوا مدارس ابتدایی و راهنمایی سنندج، قروه، دیواندره، کامیاران، بیجار و موچش در نوبت صبح یکشنبه را به تعطیلی کشاند.

اداره کل هواشناسی استان کردستان برای امروز دوشنبه بارش برف و باران را پیش بینی کرده است.

معابر همدان لغزنده است

همدان نیز از جمله استان هایی است که بارش سنگین برف موجب تعطیلی برخی از مدارس آن شده است.

محمدپورداوود، سرپرست روابط عمومی آموزش و پرورش استان همدان گفت: "به علت ریزش برف، سردی هوا و لغزندگی معابر و به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی دانش آموزان و فرهنگیان، مراکز پیش دبستانی، مدارس ابتدایی و متوسطه اول نواحی 1 و 2 همدان و منطقه جوکار و مراکز پیش دبستانی و مدارس ابتدایی نهاوند، خزل، بهار، کبودرآهنگ، لالجین، رزن، قروه درجزین و فامنین در نوبت بعد از ظهر یکشنبه 94 تعطیل است."

بر اساس پیش بینی هواشناسی همدان با تقویت موج بارندگی در بیشتر نقاط استان از روز یکشنبه ریزش برف پیش بینی شده و اوج کاهش دما در روزهای دوشنبه و سه شنبه پیش بینی می شود و در مناطق سردسیر استان دما به 20 درجه سانتیگراد زیر صفر برسد.

بارش برف موجب تعطیلی مدارس قزوین شد

به دنبال بارش برف در استان قزوین، برخی از مدارس مناطق مختلف این استان فردا تعطیل اعلام شد.

بنا بر اعلام روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین، کلیه مدارس مناطق شهرستان آوج، الموت غربی، الموت شرقی، طارم سفلی، بخش کوهین و آقابابا امروز دوشنبه 16 آذرماه در تمامی مقاطع تحصیلی در دو نوبت صبح و بعدازظهر تعطیل است. همچنین مدارس ابتدایی ناحیه 1 و 2 قزوین، البرز، بوئین زهرا، تاکستان، آبیک، خرمدشت، اسفرورین، شال و ضیاء آباد تنها در نوبت صبح تعطیل اعلام شده است.

طبق پیش بینی اداره کل هواشناسی استان قزوین، افت شدید دمای هوای استان تا اواخر وقت فردا ادامه دارد. دمای هوا در مناطق مختلف استان به طور متوسط، ده درجه کاهش یافته است. بارش برف در استان قزوین از دیشب آغاز شده و در مناطق مرتفع و سردسیر، همراه با کولاک است.

وضعیت جاده ها

همچنین گزارش ها حاکی است که جاده ها در استان های آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، زنجان، کرمانشاه، لرستان (اکثر محورها)، آذربایجان شرقی (محورهای اهر-تبریز و هشترود-زنجان)، ایلام (محورهای ایلام-کرمانشاه و ایلام-اسلام آباد)، همدان (محورهای همدان-کرمانشاه و همدان-ملایر)، گیلان (محور اسالم-خلخال)، اصفهان (محورهای اصفهان-شهرکرد و سمیرم-شهرضا) و ارتفاعات استان مرکزی بارش برف اعلام شده است.

در استان های خوزستان، کهکیلویه و بویراحمد و لرستان (اکثر محورها)، استان گیلان (محورهای ماسوله و چابکسر) و استان اصفهان (محور اصفهان-شهرضا) بارش باران گزارش شده است.

همچنین استان اردبیل (محور خلخال-اسالم و محور پونل-خلخال)، استان همدان (گردنه اسدآباد) و ارتفاعات استان کرمانشاه دارای کولاک و یخ زدگی بوده و تردد با زنجیر چرخ امکانپذیر است.

بارش در 6 استان کشور شدت می گیرد

کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی فعال به جنوب غرب کشور، از بارندگی در نوار غربی کشور خبر داد و گفت: امروز بارش باران در 6 استان کشور شدت می گیرد و روز سه شنبه، این سامانه بارشی از کشور خارج می شود.

فریبا گودرزی در تشریح آخرین وضعیت آب و هوای کشور گفت: بررسی داده ها و الگوهای پیش یابی هواشناسی بیانگر ورود سامانه بارشی فعالی به جنوب غرب کشور بوده است.

بر این اساس، ابرناکی، بارش باران گاهی رعد و برق و وزش باد در جنوب غرب، غرب، نواحی مرکزی و در بعد از ظهر شمال غرب، دامنه های جنوبی البرز و سواحل شمالی کشور پیش بینی می شود. بارش در شمال غرب، غرب کشور، دامنه های البرز و مناطق کوهستانی جنوب غرب به شکل برف خواهد بود.

روز دوشنبه در نیمه غربی کشور با نفوذ توده هوای سرد، ابرناکی کاهش و بارش قطع می شود و در این روز سامانه بارشی در نیمه شرقی کشور فعال بوده و بارش در دامنه های شرقی البرز، استان های ساحلی دریای خزر، شمال شرق و به طور پراکنده در برخی مناطق شرق و جنوب شرق کشور پیش بینی می‌شود.

شدت بارش ها در استان های کردستان، گیلان، شمال همدان و مرکزی، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد، مازندران، گلستان، سمنان، شمال اصفهان، خراسان شمالی و رضوی خواهد بود.

روز سه شنبه با خروج سامانه بارشی در غالب مناطق کشور توده هوای سرد و خشک حاکم خواهد شد که تا اواخر هفته ماندگار خواهد بود. امروز در برخی مناطق شرق و جنوب شرق کشور وزش شدید باد پیش بینی می شود.

1