سه شهر برتر گردشگری در نوروز 95 معرفی می شود

7 دسامبر 2015 - 09:20 dsfr.ir/jc9ud

سه شهر برتر گردشگری در نوروز 95 معرفی می شود
میثم رودکی
مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

سه شهر که ابتکارات و عملکرد خوبی در حوزه ارائه خدمات به گردشگران داشته باشند در نوروز سال 95 به عنوان برترین شهرها انتخاب و معرفی می شوند.

"معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"

به گزارش خبرگزاری ایرنا، مسعود سلطانی فر در جلسه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با بیان اینکه سیستم ارزیابی عملکرد ستاد اجرایی خدمات سفر در استان ها به صورت منسجم تری در نوروز 95 اجرا خواهد شد، یادآور شد: شاخص های ارزیابی و انتخاب شهرهای برتر به زودی توسط دستگاه های عضو ستاد مشخص و اعلام می شود.

معاون رئیس جمهور در ادامه این نشست با بیان اینکه، کمبود امکانات خدماتی در محورهای مواصلاتی کشور یکی از مشکلات عمده حوزه گردشگری است، افزود: علاوه بر تامین تسهیلات برای تکمیل مجتمع های خدماتی در حال احداث، ایده هایی در خصوص ایجاد اینگونه مجتمع ها مطرح شده که قابل توجه است.

سلطانی فر اضافه کرد: مجتمع های خدماتی فراز راهی که به صورت پل هایی در بزرگ راه ها و محورهای مواصلاتی کشور احداث خواهد شد از جمله طرح های مناسب در این حوزه است که با پیگیری های مستمر وزیر راه و شهرسازی مشکلات و موانع این طرح در حال برطرف شدن است و به زودی عملیات اجرایی 4 مورد از این مجتمع ها در نقاط مختلف آغاز می شود. هم چنین تعداد 60 مورد مجتمع خدماتی فراز راهی با توجه به مکان یابی صورت گرفته در کشور احداث خواهد شد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: ایجاد مجتمع های خدماتی کوچک و سریع النصب با استفاده از کانکس هایی با طراحی مناسب و زیبا، یکی دیگر از ایده های حل معضل کمبود مجتمع های خدماتی در محورهای مواصلاتی است، در این طرح با استفاده از 6 کانکس شامل، پمپ بنزین، فروشگاه و سرویس بهداشتی می توان به گردشگران خدمات لازم را ارائه داد، برای ایجاد این مجتمع های خدماتی 300 نقطه در کشور شناسایی شده است و پس از انجام اقدامات کارشناسی در مرحله نخست، امکان ایجاد 40 مورد از این مجتمع ها وجود دارد.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: حل مشکل کمبود مجتمع های خدماتی باید به صورت جدی و با همکاری تمامی دستگاه ها دنبال شود تا رضایت همه گردشگران جلب شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: تهیه یک طرح جامع برای کل کشور با کمک استانداری ها و شهرداری ها در رابطه با میزان نیاز اماکن اقامتی، کمپ های موقت و تاسیسات گردشگری باید در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: کارگروهی متشکل از وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حفاظت از محیط زیست، سازمان هلال احمر، وزارت آموزش و پرورش، دبیرخانه مناطق آزاد، وزارت جهاد کشاورزی، کانون اتومبیلرانی و جهانگردی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می توانند در تهیه این طرح جامع مشارکت داشته باشند، همچنین استفاده از تجربیات کشورهای موفق در حوزه گردشگری در تهیه طرحی مناسب و قابل اجرا موثر است.

سلطانی فر با اشاره به اینکه گردشگری به عنوان یکی از اولویت های 8 گانه در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گرفته است، گفت: امروز شرایطی به وجود آمده است که رهبر معظم انقلاب اسلامی، سران سه قوه و مسئولان کشور بر استفاده از ظرفیت های گردشگری به عنوان یک گنج پنهان تاکید دارند و ما باید با برنامه های کلان و درازمدت، کشور را از این فرصت عظیم به دست آمده منتفع کنیم.

1