گزارشی از میراث فرهنگی و گردشگری سبزوار

آثار تاریخی سربداران بر «دار» تخریب

6 دسامبر 2015 - 12:40 dsfr.ir/275pp

آثار تاریخی سربداران بر «دار» تخریب
حمید مویدنیا
میدان سربداران سبزوار

رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر سبزوار گفت: تعداد 190 اثر تاریخی این شهرستان در انتظار توجه و رسیدگی مسئولان است و در حال حاضر این آثار بر «دار» تخریب قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر؛ مسعود پسندیده اظهار کرد: سبزوار در مبحث گردشگری و نگهداری آثار تاریخی در شرایط نامطلوبی به سر می برد. بیشتر بناهای تاریخی این منطقه تخریب یا در حال نابودی است که بایستی اهمیت و نگاه مدیرکل گردشگری به این شهر متفاوت تر باشد.

رئیس گروه گردشگری شورای اسلامی سبزوار از حمایت های مالی شورا و شهرداری برای حفظ و نگهداری از بناها و آثار تاریخی شهرستان خبر داد و گفت: حفظ و نگهداری از بناهای کهن که هویت این سرزمین هستند وظیفه ذاتی و مهم میراث فرهنگی است اما متأسفانه ما نگاه مدیریتی به حوزه گردشگری نداریم و بودجه سالانه اداره میراث سبزوار با تعداد 190 اثر تاریخی این منطقه مطابقت ندارد.

پسندیده بیان کرد: حفظ بناهای تاریخی نیازمند صرف هزینه است و با دعا نمی توان آثار کهن این مرز و بوم را نگهداری کرد و لذا میراث فرهنگی نیاز به توجه مالی دارد و اداره کل میراث نسبت به اتفاقات ناخوشایندی که در بناها رخ می دهد باید پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: بناهای این منطقه نیاز به بازسازی دارد حفظ بناها نیازمند مباحث مالی است بودجه سالانه میراث جوابگوی مخارج مرمت یک اثر تاریخی نیست. میراث فرهنگی یا میدان داری کند یا میدان را به شورای شهر و شهرداری واگذار کند این تنها راه نجات میراث کهن دیار سربداران است. همچنان اعلام می کنیم از تمامی بناهایی که در اختیار ما باشد حمایت مالی خواهیم کرد.

رئیس کمسیون گردشگری شورای اسلامی سبزوار، از تعیین تکلیف کاروانسرای عرب ها در سبزوار گفت: بیش از یک سال از واگذاری این بنای دوره صفویه به سرمایه گذار می گذرد تاکنون حدود 150 میلیون تومان در این کاروانسرا صرف مرمت و بهسازی بنا شده است.

وی گفت: متأسفانه دو غرفه از این بنا از گذشته در اختیار افرادی است که در آن کسب درآمد می کنند و همین مسئله باعث شد تا سرمایه گذار بهانه تراشی کند که باید این غرفه ها نیز تخلیه شود. یک سالن از این کاروان سرا مختص ورزش های پهلوانی بود که با موافقت تخلیه شد  اما دو غرفه دیگر هنوز تخلیه نشده است. همین موضوع بهانه ای شد برای سرمایه گذار تا کار را تعطیل کند اما گمان می کنم  پول سرمایه گذار تمام شده و سرمایه گذار در مرمت این بنا کوتاهی می کند.

عضو شورای شهر سبزوار اعلام کرد: مردم منطقه از اتفاقاتی که در این بنای تاریخی در حال انجام است بسیار خوشحال اند به رغم اینکه در برخی نقاط گاهی پیش می آید که مردم نگاه گردشگری به بناهای تاریخی ندارند و سنگ اندازی می کنند اما بالعکس مردم ساکن در این محدوده منتظر برگشت سرمایه گذار و شروع مجدد کار هستند.

پسندیده با تأکید بر حمایت مجدانه شورای شهر از سرمایه گذار کاروانسرای عرب ها اظهار کرد: در صورتی که سرمایه گذار مشکل اصلی خود را مطرح کند بنده قول می دهم این موضوع را حل نمایم البته به شرطی که یک نفر از اعضای این گروه پای کار باشد.

وی همچنین در خصوص میدان سربداران گفت: این میدان نخستین طرح اجرائی در مبادی ورودی شهر سبزوار است که دارای اهمیت ویژه ای است اما این طرح در اصل یک پروژه گردشگری نیست.

پسندیده گفت: چندین سال از تخریب این میدان می گذرد تاکنون طرح های مختلفی برای بهسازی این پروژه عمرانی توسط مشاورین مختلف تهیه شده اما به دلایلی به نتیجه نرسیده است. از ابتدا قرار بود طرح زیرگذر و روگذر در این میدان انجام شود اما مخالفت هایی شد. منطقه اطراف میدان سربداران فاقد جذابیت های لازم برای جذب گردشگر است اگر طرح روگذر اجرایی می شد مسافر به دید خوبی در حوزه گردشگری شهر دست پیدا نمی کرد.

رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی سبزوار گفت: این پروژه شبه ملی است و کمیسیون ماده ۵  باید برای اجرای آن تصمیم گیری کند بهر حال اجرای این پروژه مستلزم صرف هزینه میلیاردی است و میدان سربداران باید پیوست گردشگری داشته باشد.

پسندیده  اذعان داشت: نگاه ما در کمیسیون گردشگری مصوبه محور نیست بلکه راهبردی است به اعتقاد بنده بهترین جلسه در دو سال از گذشت عمر شورای چهارم پروژه ارگ امیریه بود که اعلام کردند سه مغازه در محدوده این پروژه که مالکیت آن ها مجهول بود باعث قفل کار شدند. سرمایه گذار در حال انصراف بود از طرفی 70 میلیارد تومان اوراق مشارکت به فروش رسیده و پروژه امیریه نیز در بورس قرار گرفته بود.

وی افزود: سنگ اندازی ها مانع اجرای کار شد ما نیز در اعتراض به این مشکل جزئی دریکی از جلسات اعلام کردیم که گروه گردشگری را تعطیل خواهیم کرد. همین اتفاق باعث شد تا نگاه متفاوت مدیریت شهری به سرمایه گذار برای ما اثبات شود با همکاری فرمانداری، دادستان و نیروی انتظامی مشکل این مغازه ها نیز حل شد و سرمایه گذار با رغبت بیشتر به ادامه کار پرداخت.

پسندیده در ادامه جذاب ترین نقطه گردشگری سبزوار را پروژه امامزاده شعیب (ع) بیان کرد و گفت: این بقعه متبرکه نگین گردشگری شهرستان است حدود پنج سال است که از اعلام  طرح اتصال امامزاده به کمربندی می گذرد یک سال قبل گروه گردشگری به این پروژه ورود پیدا کرد که مشخص شد این طرح در محاسبات اولیه مشکل دار است.

وی گفت: هدف از اجرای طرح اتصال رؤیت امامزاده برای مسافرانی بود که از کمربندی در حال گذر هستند در نقشه ای که از این پروژه تهیه شده بود متأسفانه به تنها چیزی که به آن پرداخته نشده بود مشکل رؤیت این بقعه متبرکه از کمربندی بود. با پافشاری زیاد طرح متوقف شد این طرح برای اصلاح نهایی به گروه ماده 5 ارسال شد. خوشبختانه کمتر از 10 روز قبل این گروه مصوبه پروژه اتصال امامزاده شعیب به کمربندی را ارائه داد هم اکنون پیگیر جذب سرمایه گذاریم  تا با اجرای این طرح بتوانیم امامزاده را از غربت خارج سازیم.

کمبود ها در حوزه میراث فرهنگی و در معرض تخریب قرار گرفتن این آثار در حالی است که رئیس سازمان میراث فرهنگی کشو هفته گذشته در سفر به شهرستان سبزوار اظهار کرد: شهرستان سبزوار دارای جاذبه های تاریخی و فرهنگی منحصر به فردی است که متاسفانه به دلیل موقیعت جغرافیایی باید از حالت معبر گردشگری به مقصد گردشگردی تبدیل شود.

مسعود سلطانی فر در حاشیه بازدید از بناهای تاریخی سبزوار در جمع خبرنگاران اظهار کرد: موقعیت جغرافیایی سبزوار باعث شده تا این منطقه بیشتر معبر گردشگری باشد و لذا تا زمانی که تبدیل به مقصد گردشگران تبدیل نشود در بحث گردشگری امکان استفاده از جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی این دیار وجود نخواهد داشت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1