عرصه حفاظت محیط زیست کشور باید به 16درصد برسد

5 دسامبر 2015 - 13:30 dsfr.ir/c96vz

عرصه حفاظت محیط زیست کشور باید به 16درصد برسد
doe.ir
معصومه ابتکار در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان یزد

 معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست عرصه حفاظت از محیط زیست کشور را 11درصد اعلام کرد و گفت: این رقم بنابر تصمیم های جهانی باید به 16درصد برسد.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست یزد ؛  معصومه ابتکار  در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان یزد افزود: بر اساس یک برنامه محیط زیستی بین المللی، قرار است کشورها 16 درصد از عرصه سرزمینی خود را به شکل ویژه حفاظت کنند و این امر باید تا سال 2020 محقق شود.

وی اظهار داشت: یکی از مهم ترین و اصلی ترین برنامه های این سازمان حفاظت از تنوع زیستی است که در همه کشورها به مرحله اجرا درآمده است.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست  با بیان اینکه در ایران این میزان 11 درصد و در استان یزد شش درصد است افزود: پنج سال زمان داریم تا این میزان را به 16 درصد در سطح کشور برسانیم و بر اساس این طرح باید بخش هایی از سرزمین را به شکل ویژه با مشارکت و همراهی مردم کنترل کنیم و اجازه هیچ نوع بهره برداری در آن ندهیم.

ابتکار یادآور شد: این به معنای آن نیست که 89 درصد بقیه عرصه ها رها شده بلکه به این معنا است که سختگیری در 11 درصد بیشتر است و هدف این برنامه در کشور ما رعایت عدالت بین نسلی یعنی همان موردی است که رهبر معظم انقلاب نیز به آن اشاره داشتند ضمن آنکه محدودیت ها بیشتر در این مناطق است .

وی با اشاره به نامه مقام معظم رهبری و حمایت های ایشان و جامع نگری ریاست جمهوری در حمایت از محیط زیست و با تأکید بر لزوم مشارکت مردمی گفت: این حمایت ها و مشارکت مردمی، آینده توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست کشور را تضمین می کند و با توجه به اینکه دولت یازدهم بحث محیط زیست را در کنار رفع تحریم ها و دیگر مباحث حائز اهمیت در اولویت قرار داده فرصت کم نظیری برای توسعه و حفاظت محیط زیست کشور فراهم شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ضرورت نگاه آمایشی در راستای ارتقای ظرفیت های زیستی افزود: متاسفانه شاخص ردپای کربن در مباحث زیست محیطی بالاست و اگر انسان ها از ظرفیت زیستی عبور کنند منابع طبیعی که قابلیت بازسازی خود را دارند به بیابان بی فایده تبدیل می شوند.

ابتکار گفت: توقف یا معکوس کردن روندهای زیست محیطی به زمان و برنامه ریزی صحیح و آمایش صحیح سرزمینی نیاز جدی دارد.

وی با اشاره به عدم مدیریت خاک و منابع زیست محیطی آنها و تبدیل این موارد به تهدیدهای بهداشتی و آلودگی هوا گفت: نمی توان با قوانین طبیعت جنگید و بنابر نظر 140رئیس جمهور و نخست وزیر در اجلاس اخیر پاریس عمل به سمت سازگاری بیشتر و بهتر با این قوانین است چون طبیعت طاقت فشار بیشتر و بهره کشی بیشتر را ندارد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به ضرورت سازگاری زندگی بشری با طبیعت خاطرنشان کرد: هماهنگی و سازگاری با قانون طبیعت و برنامه ریزی بر اساس ظرفیت زیستی ضروری است.

وی حرکت به سمت سرمایه گذاری و اشتغال اقتصادی خلاق را زمینه های تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: اتکا به منابع پایه در راستای خودکفایی باید به حداقل ممکن برسد و بیشتر به سمت صنایع سبز و فناوری های نوین حرکت کنیم به همین دلیل است که امروزه صنعت سینما و هنر و IT را جزو صنعت های سبز می دانند.

رئیس سازمان حفاظت  محیط زیست  با اشاره به مزایای صنایع نوین گفت: این صنایع علاوه براینکه ارزش افزوده بالا دارد اتکا به منابع پایه آن پایین بوده و تخریب و آلودگی کمتری دارد.

سرلوحه توسعه صنعتی استان یزد فناوری های نوین از جمله انرژی خورشیدی باشد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست زمینه فناوری استان یزد را سرلوحه توسعه صنعتی این استان دانست و ادامه داد: وجود قنات و شرایط فرهنگی استان یزد از جمله ویژگی های حائز اهمیت در راستای حفظ محیط زیست و منابع طبیعی است.

ابتکار با تاکید بر اینکه مشارکت عمومی اقشار مختلف جامعه در راستای حفظ محیط زیست و ارتقای منابع طبیعی توسعه یابد به تخلیه 75 درصد سفره های آب زیرزمینی در مقاطع کوتاه اشاره و گفت: وجود مشکلات اقتصادی و اشتغال نباید به مانعی برای حفظ منابع طبیعی نسل های آینده تبدیل شود.

 انقراض 50گونه جانوری جهان در طول 70سال گذشته 
معاون رئیس جمهور تصریح کرد: در 70 سال گذشته 50 گونه مختلف جانوری محیط زیست در جهان منقرض شده اند و لذا حفظ منابع طبیعی و محیط زیست در عصر امروز شاخصی کاربردی بودن جوامع است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر افزایش گردشگری طبیعی در کشور ادامه داد: سرمایه گذاری در گردشگری طبیعی از جمله فرصت های مناسب اقتصادی و زیست محیطی برای استان یزد است.

وی با بیان اینکه یزد باید در حوزه توسعه پایدار بویژه در حفاظت از محیط زیست در کشور پیشگام باشد افزود: روحیه کویری و سازگاری با کویر و قناعت و بزرگواری مردم استان در این مسیر بسیار موثر و تأثیرگذار خواهد بود.

این مسئول با اشاره به اینکه استان یزد با وجود پایگاه ها و ظرفیت های علمی بالا می تواند به قطب پژوهشی در حوزه محیط زیست کشور تبدیل شود یادآور شد: باید نگاهمان بر پایه شاخص های محیط زیست باشد و همه منابع را استفاده نکنیم و ضمن توجه به آیندگان ، عدالت بین نسلی در استفاده از منابع و محیط زیست را رعایت کنیم.

 ابلاغ اعتبار مطالعاتی طرح گرد و غبار یزد در کمتر از 10 روز

مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز در این جلسه از ابلاغ اعتبار مطالعاتی طرح گرد و غبار یزد در کمتر از 10 روز خبر داد.

ضیاء الدین شعاعی با بیان اینکه بحث مدیریت گرد و غبار بحث مبتلا به دهه های اخیر است اعلام کرد طرح مطالعاتی گرد و غبار و ریزگردها در کمتر از 10 روز به استان یزد ابلاغ خواهد شد.

وی اظهار امیدواری کرد تا با همکاری دانشگاه یزد این طرح مطالعاتی به بهترین نحو و در کمترین زمان انجام شود و در برنامه های بعدی پیشگیری و مقابله با ریزگردها در کشور اجرایی شود.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست  با هدف شرکت در چند نشست و کارگروه تخصصی از جمله شورای برنامه ریزی، هم اندیشی سازمان های مردم نهاد حوزه محیط زیست ، برگزیدگان زن استان و حضور در جمع دانشگاهیان و قضات استان یزد صبح شنبه به این استان سفر کرده است.

در جلسه امروز شورای برنامه ریزی استان یزد ، تابش نماینده مردم اردکان و رئیس فراکسیون محیط زیست در مجلس شورای اسلامی ، حجت الاسلام دخیل عباس زارع زاده نماینده پنج شهرستان استان ،استاندار و معاونان و جمعی از مدیران کل اقتصادی استان حضور داشتند. 

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1