برنامه ریزی پنج ساله برای ساماندهی وضعیت شکار و صید در فریدونکنار

5 دسامبر 2015 - 17:20 dsfr.ir/v45h6

برنامه ریزی پنج ساله برای ساماندهی وضعیت شکار و صید در فریدونکنار
doe.ir
مهردادی، مدیرکل محیط زیست استان مازندران

کم کاری ها و غفلت های صورت گرفته در گذشته، کار را بسیار دشوار کرده است و از همین رو پیش بینی ما ضرورت برنامه ریزی پنج ساله برای ساماندهی وضعیت شکار و صید در فریدونکنار است.

"مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران"

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت  محیط زیست (پام)، ناصر مهردادی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران تغییر روند شکار و صید در فریدونکنار از بی قانونی و غیرقانونی به سمت قانونی شدن، افزایش تعداد محیط بانان در منطقه، فعالیت شبانه روزی محیط بانی در منطقه اوجاکلا، صدور محدود پروانه شکار و صید برای روش سنتی دوما، تدوین برنامه پنج ساله ساماندهی وضعیت شکار و صید در فریدونکنار، تلاش برای تغییر فرهنگ مردم بومی به منظور حفظ تنوع زیستی و جلوگیری از شکار و صید و افزایش حمایت از سمن ها و فعالان مدنی و محیط زیستی منطقه را از جمله اقدامات در راستای ساماندهی وضعیت شکار و صید در فریدونکار دانست و گفت: کم کاری ها و غفلت های صورت گرفته در گذشته، کار را بسیار دشوار کرده است و توقع حل این چالش در بازه زمانی بسیار کوتاه را نمی توان داشت.

وی با اعلام خبر شناسایی افراد متخلف که به صورت غیرقانونی و با استفاده از دام هوایی و کرست اقدام به شکار و صید در منطقه فریدونکنار می کنند، اضافه کرد: نشست های متعددی با شورای تامین استان، نیروی انتظامی استان و سازمان های مردم نهاد و سمن ها برای شکل دهی نظامی قانونمند در فریدون کنار برگزار شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران ضمن تقدیر از همراهی و پیگیری مسئولان استانی مربوطه، گفت:

طرح پنج ساله بر اساس شرایط منطقه و مردم بومی تدوین شده است و موضوع وابستگی معیشت بخشی از مردم بومی به موضوع شکار و صید و ایجاد معیشت جایگزین از نکات کلیدی این طرح است.

وی افزود: به دلیل همین وابستگی معیشتی و تلاش برای ایجاد نظام قانونمند، سال گذشته نیز به رغم ممنوعیت صدور پروانه شکار و صید به صورت محدود و با قید شرط رعایت تمام ضوابط و استانداردها، اقدام به صدور مجوز برای مردم بومی که وابستگی معیشتی به شکار و صید داشتند، کردیم.

مهردادی با بیان اینکه در بین افرادی که مباحث فریدون کنار را پیگیری می کنند با چند گروه مختلف مواجه هستیم، افزود: برخی افراد با شناخت کامل از شرایط منطقه و مردم بومی نسبت به موضع شکار و صید واکنش نشان داده و طرح هایی برای حل موضوع ارائه می دهند، برخی افراد حتی تا کنون بازدیدی هم از منطقه نداشته اند و به صرف اطلاعاتی که به آن ها رسیده، اظهارنظرهایی دارند و برخی افراد هم اصولا دنبال طرح مسائل و مواردی هستند که نه به نفع محیط زیست و تنوع زیستی کشور است و نه مصالح مردم بومی رو در بر دارد.

وی ادامه داد: خوشبختانه ارتباط اداره محیط زیست استان و مسئولان مختلف استانی در محیط زیست، استانداری و فرمانداری با گروه دلسوز و آگاه فعالان مدنی بسیار مثبت و سازنده است و حضور فعالان مدنی و محیط زیستی استان در جلسات مختلف مربوط به موضوع فریدون کنار منجر به استفاده از نظرات و پیشنهادات آن ها در طرح های استانی مربوطه می شود.

مهردادی ضمن تاکید بر این موضوع که حل چالش فریدونکنار حداقل به برنامه ای پنج ساله نیاز دارد، تصریح کرد: خوشبختانه فعالان آگاه نیز با توجه به شناخت درست از منطقه و مردم بومی به این موضوع آگاه هستند و تلاش خود را معطوف به اقداماتی در راستای آموزش عمومی با محوریت دانش آموزان و فرهنگ سازی کرده تا بتوان در مدت زمانی مشخص قانون مندی را جایگزین بی قانونی در شکار و صید پرندگان کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به برخی چالش ها در منطقه فریدونکنار، اظهار کرد: به طور نمونه یکی از چالش ها، اراضی و مزارع شخصی افراد و صید و شکار در این مناطق است.

وی عدم تامین اعتبارت لازم برای اجرای طرح های تدوین شده فریدونکنار را یکی دیگر از مشکلات موجود نام برد و گفت: به دلیل چالش های اعتباری دولت و سازمان حفاظت محیط زیست، تامین اعتبار برای طرح های مختلف از جمله طرح فریدون کنار نیز با موانعی مواجه شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1