3 اکتبر 2021 - 18:23
بلاتکلیفی طرح های عمرانی در شهر صیادان مروارید

انتظار 27 ساله بندر لنگه برای احداث هتل پنج ستاره

4 دسامبر 2015 - 15:30 dsfr.ir/7w129

انتظار 27 ساله بندر لنگه برای احداث هتل پنج ستاره
وحید برکوهی
بلاتکلیفی احداث هتل پنج ستاره شهر صیادان مروارید

با گذشت 27 سال از آغاز ساخت هتل پنج ستاره بندر لنگه هنوز این هتل سقفی به خود ندیده است و بسیاری از پروژه های نیمه تمام شهرستان سالهاست که رها شده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ شهرستان بندر لنگه با ارتفاع 14 متری از سطح دریا به عنوان یکی از بنادر مهم جنوب کشور که تاریخی درخشان و پر رونق این شهرستان که دارای قابلیت ها و مزیت های فرواوانی است را به عنوان عروس و مروارید خلیج فارس می شناسند.

بندر لنگه به دریا و ساحل چشم نوازش مشهور است اما مدتهاست در کنار ساحل بکر این شهرستان ستون هایی خودنمایی می کند که قدمتی به اندازه طرح تفضیلی منطقه گردشگری دارد، این ستون ها که قرار بود عنوان هتل پنج ستاره شهرستان بندر لنگه را یدک بکشد سال هاست بلاتکیلف رها شده و جزیی از بافت شهری محسوب می شود.

بر اساس اطلاعات مردم محلی اسفند سال 1367 کلنگ این ساختمان هتل با حضور حسین قادی امام جمعه موقت، مهندس ناظری فرماندار وقت بندر لنگه و جمعی از مسئولان شهرستان در ساحل گردشگری شهرستان برای احداث پنج ستاره بزرگ بندر لنگه زده شده که هم اکنون با گذشت بیش از 27 سال از آن مراسم تنها ستون های آن بنا شده و این طرح نیمه کاره رها شده است.

بناهای تفریحی و اقامتی که زمانی با رویای جذب میلیون ها گردشگر خارجی و داخلی در مساحت یک هکتار شامل: احداث ساختمان 60 اتاقه و مجهز به امکانات تفریحی، استخر، ایجاد فضای ورزشی از جمله فوتبال، بسکتبال، والیبال، اسکی روی آب، قایق رانی و فضای سبز با هزینه 750 میلیون ریال و با مشارکت بانک ملت و شرکت جنوب که مقرر بود ظرف مدت 24 ماه به بهره بردای برسد اکنون با گذشت 27 سال متوقف و نیمه کاره رها شده است.

حال این سوال مطرح می شود که کدام سازمان یا نهادی متولی ساخت این هتل در شهرستان است؟ اگر بخش خصوصی نیز به عنوان متولی هتل شهرستان است آیا نظارتی بر ساخت و ساز صورت نگرفته است که بعد از گذشت 27 سال هنوز پیشرفتی در ساخت هتل حاصل نشده است؟

با توجه به شرایط کنونی اقتصاد کشور از کاهش قیمت نفت، تحریم ها، مشکل بیکاری، رکود و تورم موجود در جامعه، توسعه صنعت گردشگری تنها راه برون رفت از مشکلات است که متاسفانه این امر برخلاف گفته های مسولان مغفول واقع شده است.

در سال های اخیر در شهرستان بندر لنگه شاهد پروژه های عمرانی زیادی هستیم که یا نیمه کاره رها شده اند و یا به کندی پیش می روند که این موضوع جای بسی تامل دارد.

ابراهیم فرهادی نیا، معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری بندر لنگه در این خصوص اظهار کرد: این مجتمع تفریحی و اقامتی از اراضی اداره راه و شهرسازی بوده که در اوایل انقلاب جهت ساخت هتل پنج ستاره برای اقامت گردشگران به بخش خصوصی واگذار شد.

وی با اشاره به علل نیمه کاره ماندن این مجتمع گفت: سرمایه گذار در نهایت به این نتیجه رسیده بود که سرمایه گذاری در این بخش مقرون به صرفه نیست و این امر باعث نیمه کاره ماندن طرح شده است.

فرهادی نیا تصریح کرد: این مجتمع به علت پوسیدگی سازه ها دیگر مناسب به ادامه ساخت نیست و با توجه به فضای مناسب گردشگری منطقه از سرمایه گذاران فعال در این بخش، حمایت خواهیم کرد.

1