سرپرست فرمانداری قصر شیرین:

بازگشت زائران از مرز خسروی ممنوع است

2 دسامبر 2015 - 22:00 dsfr.ir/wi1m6

بازگشت زائران از مرز خسروی ممنوع است
خبرگزاری تسنیم
پایانه مرزی خسروی

بازگشت زائران اربعین حسینی به کشور از مرز رسمی خسروی ممنوع است.

"سرپرست فرمانداری قصر شیرین"

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی؛ مرادعلی تاتار با اشاره به سفر هزاران ایرانی برای شرکت در آیین اربعین حسینی در کربلا گفت: مرز خسروی به علت نا آرامی های موجود در خاک عراق همچنان برای تردد زائران مسدود است و بر همین اساس نیز هر گونه تردد انفرادی و کاروانی زائران از این مرز رسمی ممنوع است.

وی اظهار کرد: زائرانی که برای شرکت در آیین اربعین از دیگر مرزهای کشورمان به کربلا عزیمت کرده اند برای بازگشت نیز باید همان مسیر را انتخاب کنند و بازگشت آن ها از دیگر مرزها ممنوع است.

وی با بیان اینکه ما آمادگی کامل برای عزیمت زائران با تمامی امکانات، تجهیزات و مکان های اقامتی داریم، گفت: تنها علت تردد نکردن زائران از این معبر رسمی به کربلا مربوط به مسائل امنیتی آن سوی مرز است و هیچ گونه ترددی در این مرز چه به صورت کاروان های تحت پوشش حج و زیارت و چه به صورت انفرادی انجام نمی شود.

سرپرست فرمانداری قصر شیرین همچنین گفت: تردد به اقلیم کردستان عراق از مرز رسمی پرویزخان قصر شیرین تنها برای گردشگری است و برای کسانی که قصد دارند این مسیر را برای عزیمت به اماکن مذهبی کشور عراق یا بازگشت از آیین اربعین انتخاب کنند، ممنوع است.

با پیگیری های مسئولان استان با ابلاغ نامه ای از سوی وزارت کشور مبنی بر بازگشایی مرز خسروی در 28 اسفند 93 به استانداری کرمانشاه اکنون این مرز رسمی و بین المللی بازگشایی شده است.

مرز رسمی خسروی هفدهم خرداد سال 92 به دنبال وقوع حادثه تروریستی در مسیر تردد زائران ایرانی در آن سوی مرز که به شهادت 14 نفر و مجروح شدن 44 زائر ایرانی منجر شد، مسدود شده است. این مرز نزدیک ترین نقطه از کشورمان به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست که این مرز رسمی تا بغداد پایتخت کشور عراق 190، نجف 380، کربلا 300، کاظمین 203 و تا سامرا 326 کیلومتر فاصله دارد.

عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال 77 در نقطه صفر مرزی آغاز شد و این مجموعه در سال 81 با 75 میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

شایان ذکر است؛ شهرستان قصر شیرین دارای 14 واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه 1 تا 3 با 322 اتاق و 1200 تخت است که بیشتر این مکان ها در اوایل دهه 80 ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.

گفتنی است؛ قصر شیرین در غرب استان کرمانشاه بیش از 186 کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی 2 مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است. مرز خسروی در 20 کیلومتری شهر قصر شیرین واقع شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1