ورود نیم میلیون ایرانی بدون ویزا

زخمی شدن مرزبانان عراقی در حمله زائران ایرانی

1 دسامبر 2015 - 12:30 dsfr.ir/9b7m7

زخمی شدن مرزبانان عراقی در حمله زائران ایرانی
خبرگزاری شبستان
مسافران ایرانی در مرز ایران و عراق

هزاران زائر ایرانی بدون ویزا و با حمله به مرزبانان عراقی وارد خاک عراق شدند.

"وزارت کشور عراق"

به گزارش رویترز، وزارت کشور عراق با صدور بیانیه ای ضمن انتقاد از مرزبانی ایران اعلام کرد هزاران زائر ایرانی بدون ویزا با حمله به گذرگاه مرزی "زرباطية" (مهران)، تخریب تاسیسات آن و زخمی کردن مرزبانان عراقی، وارد خاک عراق شدند.

در این بیانیه آمده است که وزارت کشور عراق حق استفاده از زور علیه شهروندان ایرانی را که به این صورت وارد عراق شده اند برای خود محفوظ می داند اما از این اقدام خودداری کرده است.

وزارت کشور عراق همچنین مقامات ایرانی را متهم کرد که ده ها هزار نفر از زائران اجازه داده است بدون ویزا، به گذرگاه مرزی حمله کنند و بدون ویزا وارد کشور شوند. وزارت کشور عراق همچنین زائران ایرانی را متهم کرده با این اقدام قصد دارند با اعمال فشار به مرزبانان عراقی بتوانند به صورت غیرقانونی وارد خاک عراق شوند.

در بیانیه وزارت کشور عراق آمده است: مسؤولیت این حادثه را بر عهده طرف ایرانی می دانیم زیرا به تعهدات و وظایف خود به صورت مسؤولانه عمل نکردند و باعث شدند وضعیت در مرز از کنترل خارج شود و افراد بدون دریافت ویزا وارد شوند.

رویترز اضافه کرد: فیلمی در اینترنت منتشر شده که نشان می دهد صدها نفر از زائرانی که لباس یک دست سیاه پوشیده اند به زور به گذرگاه مرزی عراقی حمله کردند.

رویترز به نقل از استاندار واسط عراق نیز گفت: حدود نیم میلیون نفر از زائران بدون دریافت ویزا وارد خاک عراق شده اند. استاندار واسط این حادثه را نقض حاکمیت عراق توصیف کرد.

گفتنی است؛ هر ساله نزدیک به 2 میلیون ایرانی با سفر به عراق در مراسم پیاده روی اربعین و زیارت حرم امام حسین (ع) در کربلا شرکت می کنند.

دیدگاه ها

  • من 3 دسامبر 2015 - 13:17

    مرز مهران یکی از بدترین مسئولین رو داره
    من خودم سرباز همین گذرنامه ی مهران بودم
    وقتی شد که گذاشتیم و فرار کردیم و ملت از روی سر هم میومدن داخل
    امنیت هم کشک

1