13 ژوئیه 2024 - 01:38

افزایش قیمت بلیت هواپیما بدون ارتقای کیفیت ممنوع!

1 دسامبر 2015 - 22:50 dsfr.ir/ji9ek

افزایش قیمت بلیت هواپیما بدون ارتقای کیفیت ممنوع!
safarbank.ir
هواپیمای مسافربری

افزایش قیمت بلیت هواپیما، بدون ارتقاء کیفیت قابل توجیه نیست و کمیسیون عمران مجلس مسئله افزایش قیمت بلیت را بررسی خواهد کرد.

"عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی"

حامد قادرمرزی درباره آزادسازی نرخ بلیت هواپیما در 170 مسیر داخلی گفت: باید پذیرفت آزادسازی نرخ بلیت هواپیما نفعی برای مشتریان ندارد و در این شرایط اقتصادی باعث کاهش مسافران شرکت های هواپیمایی می شود.

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید توجه داشت خدمات شرکت های هواپیمایی مطلوب نبوده و بسیاری از مشتریان از خدمات شرکت های هواپیمایی رضایت ندارند. پروازها از کیفیت مناسبی برخوردار نیست و معمولا بسیاری از مسافران از تاخیر در پروازها گلایه دارند بنابراین باید این مشکلات حل شود.

قادرمرزی افزود: تاکید بر افزایش قیمت بلیت هواپیما در 170 مسیرداخلی در حالی صورت گرفته که ناوگان هواپیمایی کشور نوسازی نشده است. در هر صورت افزایش قیمت بلیت هواپیما، بدون ارتقاء کیفیت توجیهی ندارد و کمیسیون عمران مجلس مسئله افزایش قیمت بلیت را در جلسات خود بررسی خواهد کرد.

موضوع آزادسازی نرخ بلیت هواپیما به عنوان یکی از اهداف قانون برنامه پنجم مطرح بود، طبق قانون باید از سال سوم برنامه پنجم موضوع آزادسازی نرخ ها عملیاتی می شد و گام اول اجرای این مورد، متنوع سازی قیمت ها بود.

ماده 161 این برنامه درباره حمل و نقل عنوان کرده که دولت مکلف است تا پایان سال اول برنامه نسبت به متنوع سازی نرخ خدمات حمل و نقل هوایی در بخش بار و مسافر اقدام کند و سپس از ابتدای سال سوم برنامه ضمن آزادسازی کامل نرخ حمل و نقل هوایی، قیمت خدمات فرودگاهی، شبکه پروازی، لغو تخفیفات تکلیفی و هرگونه معافیت در زمینه بهره برداری از خدمات ناوبری، هوایی، فرودگاهی، نشست و برخاست، خدمات پروازی، واگذاری اماکن و سایر موارد مرتبط را واقعی کند که این مورد تکلیف دولت برای انجام ماده 161 بند ب است.

البته بند (الف) این ماده قانونی مرتبط با برقراری پرواز و جا به جایی کالا و مسافر برای فرودگاه های بین المللی و بند (ج) آن درباره ساماندهی امور حمل و نقل هوایی و ارتقاء رقابت پذیری با رویکرد لغو انحصارات مربوط به حمل و نقل هوایی و شرکت های هواپیمایی است.

با این حال موضوع واقعی سازی نرخ ها و آزادسازی قیمت های بلیت هواپیما در دولت دهم عملیاتی نشد و پیاده سازی این امر به دولت یازدهم سپرده شد و روز گذشته، 9 آذرماه، این قانونی در نهایت عملیاتی شد.

از روز گذشته قیمت بلیت هواپیما در 170 مسیر داخلی آزاد شد و نرخ 87 مسیر کماکان در بلاتکلیفی ماند.

سازمان هواپیمایی کشوری مسیرهایی که آزادسازی نرخ بلیت در آن ها صورت گرفته را مسیرهای منتهی به جزایر کیش و قشم، شهرهای نفتی و مسیرهای انفرادی و مسیرهای جدید عنوان کرد.

دستورالعمل آزادسازی نرخ بلیت هواپیما و مسیرهای حمایتی روز گذشته 9 آذرماه به شرکت های هواپیمایی ابلاغ شد و از تاریخ ابلاغ قابل اجرا است.

1