بارش های اخیر بحران آب کشور را حل نمی کند

1 دسامبر 2015 - 10:00 dsfr.ir/et0ek

بارش های اخیر بحران آب کشور را حل نمی کند
photo-aks.com
بارش باران معضل بحران آب در ایران را حل نکرده است

حجم استفاده از آب های تجدیدناپذیر به حدی بوده که با این بارش ها جبران نمی شود.

"معاون توسعه و پیش بینی سازمان هواشناسی"

معاون توسعه و پیش بینی سازمان هواشناسی کشور ضمن اشاره به بهبود وضعیت آب های تجدیدپذیر کشور، تصور از بین رفتن بحران آب کشور در نتیجه بارش های اخیر را تصور اشتباهی دانست و افزود: حجم استفاده از آب های تجدیدناپذیر به حدی بوده که با این بارش ها جبران نمی شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ علی عابدینی با اشاره به اینکه تصور از بین رفتن بحران آب کشور با بارش های دو ماه اخیر تصور اشتباهی است، گفت: با این بارش ها آب های تجدیدپذیر تا حدی جبران می شود و سدهای خالی شده در برخی از استان ها چون ایلام اشباع شدند که در عین آسیب زا بودن برای این استان و ایجاد سیل، ذخایر آب آنها را هم بالا برد.

وی با بیان اینکه منابع آب های تجدیدپذیر در سال های پر بارش جبران می شوند، افزود: آب های تجدیدناپذیر با این وضعیت بارش ها تغییری نمی کند و حجم استفاده از این آب ها به حدی بوده که با این بارش ها نیز امکان جبران ندارند.

معاون توسعه و پیش بینی سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه سرانه مصرف آب کشور سال به سال افزایش می یابد، اظهار کرد: صنعتی شدن، افزایش رفاه عمومی و افزایش جمعیت نیاز آبی و سرانه مصرف آب کشور را بالا می برد. بنابراین مصرف آب بایستی مورد مدیریت و برنامه ریزی دقیق قرار گیرد و اگر تا به حال هم بی مهابا مصرف می شد از این به بعد نمی توانیم با همان الگوهای سابق مصرف در این مقوله برخورد کنیم.

وی با اشاره به ضرورت افزایش بهره وری منابع آب از جمله بهره وری کشاورزی و صنعت و شرب گفت: اطلاعات هواشناسی هم می تواند در زمینه افزایش بهره وری منابع آبی مثمر ثمر باشد، اگر فعالیت های مختلف کشور با پیش بینی های هواشناسی منطبق باشد می توانیم در زمینه کاهش مصرف آب برنامه ریزی کنیم؛ برای مثال اگر بدانیم امروز قرار است بارش صورت گیرد قطعا از شستشوی خودروی خود اجتناب می کنیم. اگر یک میلیون خودرو در شهر باشد و 10 درصد آنها در هر روز شسته شود، 100 هزار خودرو در روز شسته می شوند که این رقم درشتی است و میزان مصرف آب برای شستشوی این تعداد خودرو قابل توجه است که در صورت اطلاع و هماهنگی با اطلاعات هواشناسی این میزان آب مصرف نمی شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1