24 فوریه 2020 - 02:49
در گفت و گو با ابتکار در حاشیه اجلاس Cop 21 مطرح شد

توافق نامه پاریس باید هیچ کشوری را نادیده نگیرد

1 دسامبر 2015 - 10:20 dsfr.ir/9i24m

توافق نامه پاریس باید هیچ کشوری را نادیده نگیرد
keshavarznews.ir
سخنرانی ابتکار در کنفرانس پاریس

معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران به عنوان رئیس هیأت ایرانی دو روز پیش به پاریس آمد و روز گذشته در افتتاحیه مراسم با استقبال رسمی فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه وارد سالن اصلی محل برگزاری اجلاس شد.

او پس از آن در مجموعه دیدارهای رسمی خود با حدود 30 نفر از مسئولان بلندپایه کشورهای مختلف حاضر در کنفرانس دیدار و گفت و گو کرد. ابتکار در این کنفرانس با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، نخست وزیر ژاپن، یونان و پاکستان، رؤسای جمهوری عراق، افغانستان، ارمنستان، بولیوی، سوئیس، لیتوانی و محمود عباس رئیس دولت خودگردان فلسطین، پرنس موناکو و همچنین چندین نفر از وزرای محیط زیست دولت های مختلف در حاشیه این کنفرانس دیدار و گفت و گو کرد.

ابتکار در حاشیه همین کنفرانس در گفت و گویی با خبرنگار «شرق» درباره اهمیت این کنفرانس و همچنین جزئیات دیدارهای خود به پرسش های «شرق» پاسخ گفت.

ابتکار در رابطه با دلایل عدم سفر حسن روحانی، رئیس جمهور، گفت: «به دلیل فاصله کم سفری که قرار بود آقای روحانی به فرانسه داشته باشند، تقریبا پیش بینی این بود که ایشان به این کنفرانس نمی آیند، بعد از وقوع حملات پاریس هم برنامه سفر کنسل شد چون قرار است سفر دوجانبه ای را به مدت کوتاهی رؤسای جمهور دو کشور پس از کنفرانس داشته باشند در نهایت منجر به آن شد که آقای روحانی در این کنفرانس حضور نداشته باشند.

همین طور در مراسم استقبال که من سلام آقای روحانی را به رئیس جمهور فرانسه ابلاغ کردم آقای اولاند هم به من اعلام کرد ما منتظر سفر آقای روحانی به فرانسه هستیم و همچنین بر افزایش همکاری های محیط زیستی ایران و فرانسه تأکید و از آن استقبال کرد. البته این را بگویم که عدم سفر رئیس جمهور تأثیری بر موضوع محیط زیست و همچنین دیدگاه های دولت و شخص رئیس جمهور نسبت به اهمیت های بسیار زیاد محیط زیست، نخواهد گذاشت.

حدود یک ماه پیش هم که موضوع مشارکت ایران در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را داشتیم آقای روحانی به شکلی قوی از برنامه ایران حمایت کردند و حمایت خودشان را از این برنامه ها برای مقابله با تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین اعلام کردند که در این مدت هم برنامه ایران مورد تقدیر رهبران کشورهای زیادی قرار گرفت».

رئیس سازمان محیط زیست همچنین در پاسخ به پرسشی در رابطه با سخنرانی های سران کشورهای اصلی تولیدکننده گازهای گلخانه ای در کنفرانس کوپ و چشم انداز نتایج این کنفرانس نیز گفت: «تا الان بر اساس تعهدات مشارکت داوطلبانه که 95 درصد کشورهای تولیدکننده گازهای گلخانه ای پذیرفته اند و تعهدات خود را ادامه دادند و پیشرفت های خوبی حاصل شده اما این به اهداف اساسی این کنفرانس که زیر دو درجه افزایش دمای زمین است نمی رسد و تا دو و نیم تا سه درجه افزایش دما پیش بینی می شود و این در صورتی است که این تعهدات داوطلبانه به طور کامل اجرا شوند.

ولی به هر حال جای امیدواری هست با این اجلاس و کشورهای حاضر در آن بشود به نتیجه ای رسید، هرچند کشورهای توسعه یافته تاکنون تعهدات خودشان را که تأمین 100 میلیارد دلار برای کاهش گازهای گلخانه ای است عملی نکرده اند و این مانع از خوشبین بودن به نتایج این اجلاس می شود، منافع سیاسی و اقتصادی و شرکت های چندملیتی و تفکری که اساس خود را در ثروت و سرمایه می بینند هنوز برای محیط زیست مایل نیستند هزینه کند.

علاوه بر این باید به آثار زیست محیطی و رد پای کربن در جنگ دقت نظر داشت که تاکنون به آن توجه اساسی نشده است، بخش زیادی از گرد و غبارهای منطقه ما ناشی از همین جنگ هاست، که سرزمین های بدون دولت و دولت های بدون سرزمین بر جای گذاشته  اند، من در دیدارهای خود که با 23 نفر از رؤسای دولت ها بود بر این مسئله تأکید اساسی کردم و تأکید کردم که امیدوار هستیم این موضوع به صورتی جدی و در سطحی جهانی پیگیری شود».

ابتکار اعلام کرد در گفت و گو با مقامات جهانی و منطقه ای در رابطه با مسائل مشترک زیست محیطی و افزایش همکاری ها گفت و گو و تبادل نظر کردیم. کمی بعد از مصاحبه با «شرق»، ابتکار در جایگاه سخنران مراسم قرار گرفت تا به عنوان نماینده ایران در این رابطه سخنرانی کند، بخش هایی از سخنرانی ابتکار برای این مراسم به این شرح بود؛ «باید اطمینان حاصل کنیم که توافق نامه آتی، متوازن در تمامی عناصر شش گانه ADP و ذیل اصول و مفاد کنوانسیون تغییرات آب و هوا، به ویژه (اصل مسئولیت مشترک ولی متفاوت با توانمندی های متناظر) به نتیجه برسد. باید اطمینان حاصل کنیم که توافق نامه آتی، دارای نوآوری در الزامات و ابزارهای اجرا و مبتنی بر رویکردهای تشویقی برای مشارکت تمامی کشورهای عضو کنوانسیون باشد.

صداقت در تعهدات و جبران تعهدات گذشته از امروز تا قبل از سال 2020 کلیدی تلقی می شود. باید اطمینان حاصل کنیم که توافق نامه آتی، هیچ کشوری را نادیده نمی گیرد. از آسیب پذیرترین کشورهای کوچک جزیره ای و کمتر توسعه یافته تا کشورهای ثروتمند پیشرفته. توافق نامه پاریس را باید درمقابل نسل های حاضر و آتی به آن ببالیم و همگی  با افتخار به آن ملحق شویم و صرفا در پی یک توافق نامه غیر قابل اجرا نباشیم».

بند پایانی صحبت های رئیس سازمان محیط زیست ایران نیز چنین بود: «مایل هستم مطالب خود را با یک پیشنهاد به خانواده سازمان ملل خاتمه دهم که شایسته و بایسته است که برآورد تخمینی از اثرات ردپای کربن (Carbon Footprint) تولید سلاح، کاربرد و اثرات جاری از هر گونه جنگ و نزاع و خشونت باشیم و در صلح و ثبات حیات رو به تعالی را برای نسل های بعدی هدیه بگذاریم. ما پاریس را شکوفا، ایمن و تاریخ ساز آینده ای نویدبخش می خواهیم».

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1