برگزاری تور رسانه ای شهر سوخته در سیستان و بلوچستان

30 نوامبر 2015 - 17:40 dsfr.ir/rw02q

برگزاری تور رسانه ای شهر سوخته در سیستان و بلوچستان
میراث آریا
تور رسانه ای میراث فرهنگی سیستان در محوطه جهانی شهر سوخته

نخستین تور رسانه ای اداره کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان با مشارکت رسانه های استان 5 آذر ماه از زاهدان به مقصد محوطه جهانی شهر سوخته سیستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان؛ این تور با هدف معرفی فعالیت ها و برنامه های مدیریت پایگاه پژوهشی سایت جهانی شهر سوخته و بازدید رسانه ها از پانزدهمین فصل حفاری شهرسوخته برگزار شد.

خبرنگاران و مدیران مسئول رسانه های استان با همراهی سجادی سرپرست تیم کاوش شهر سوخته از کارگاه ها، آزمایشگاه ها و فضاهای مطالعاتی و اماکن مورد کاوش این سایت جهانی بازدید و از نزدیک با مراحل مختلف کاوش آشنا شدند.

همچنین، در ادامه این بازدید با حضور مشتاق گوهری مدیرکل میراث استان، سجادی سرپرست تیم کاوش، شیرازی مدیر پایگاه پژوهشی شهر سوخته و شکیبی معاونت میراث فرهنگی استان در نشست خبری به همین منظور حضور یافتند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در این نشست ضمن خیرمقدم به حضار و تشکر از زحمات سجادی و تیم کاوش طی حکمی روح الله شیرازی (سرپرست پایگاه) را بعنوان مدیر این سایت جهانی و پایگاه پژوهشی شهر سوخته معرفی کرد و افزود: گرچه حدود یک سال از ثبت جهانی شهر سوخته می گذرد اما به دلیل برخی ضوابط اداری به تازگی برای این سایت تاریخی مدیر تعیین شده است.

مشتاق گوهری با اشاره به لزوم ترسیم سازوکار مناسب و برنامه ریزی مدون در حوزه مدیریتی سایت و پایگاه پژوهشی آینده روشن و چشم انداز مثبتی برای شهر سوخته و حوزه باستان شناسی استان پیش بینی کرد گفت: برای ثبت دومین اثر جهانی سیستان و بلوچستان در یونسکو در آینده نزدیک همچنین راه اندازی پایگاههای میراث فرهنگی در کوه خواجه، دهانه غلامان، بیابان لوت و بمپور تلاش می کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی این اداره کل ساماندهی و باز ترکیب فضای موجود در شهر سوخته را از جمله ضروریات مدیریت پایگاه دانست اظهار داشت: با مستقل شدن اعتبارات شهر سوخته شاهد افزایش کاوش با نظارت سازمان و برنامه ریزی مناسب در حوزه های مختلف فرهنگی اداری پژوهشی گردشگری رفاهی و معرفی محوطه جهانی شهر سوخته به مردم و گردشگران خواهیم بود برای جذب بیشتر توریست به میزبانی شایسته نیاز داریم و این میزبانی زیرساخت‌هایی هم چون آب، برق، گاز، مراکز اقامتی و تفریحی به همراه راه و جاده مناسب می خواهد که اقدام در این حوزه کار اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیست بلکه باید بقیه ارگان ها و دستگاه ها وارد عمل شده و همکاری داشته باشند تا این زیرساخت‌ها فراهم شوند.

وی خاطرنشان کرد: منطقه شهر سوخته منطقه ای شناخته شده است و این مکان می تواند محلی برای برگزاری اجلاس و همایش های بزرگ باشد، از این رو نه تنها در بعد ملی بلکه در بعد بین المللی نیز می تواند بر روی این مکان حساب و این سایت را معرفی کرد این در حالی است که استان سیستان و بلوچستان از دو ظرفیت بزرگ آثار باستانی و طبیعت بکر بهره می برد و به این دلیل این استان می تواند استانی هدف برای جذب توریست قرار گیرد.

در ادامه این نشست سجادی سرپرست تیم کاوش شهر سوخته حضور اصحاب رسانه را فرصتی مناسب برای بیان فعالیت های مثبتی که با حداقل امکانات و اعتبارات با همکاری میراث فرهنگی و با حضور تیم باستان شناسان علاقمند که در کنار محققان و کاوشگران بومی فعالیت می کنند قلمداد کرد و برای شیرازی مدیر پایگاه نیز آرزوی موفقیت نمود.

شیرازی مدیر پایگاه پژوهشی شهر سوخته نیز با اشاره به تاریخچه فعالیت در شهر سوخته برنامه های خود را برای خبرنگاران تشریح کرد و گفت: از مهم ترین عوامل توسعه گردشگری در شهر سوخته ایجاد زیرساخت های لازم در خود این منطقه و اطراف آن است که باید تمام دستگاه ها به آن توجه ویژه ای داشته باشند. (اهمیت پژوهش های باستان شناسی، ضرورت فعالیت در حوزه مرمت و نگهداری یافته های انجام شده، معرفی عمومی سایت چاپ انتشارات ارائه گزارش های حفاری و پرداختن به مبحث گردشگری) از جمله موارد مهم مورد اشاره مدیراین پایگاه جهانی بود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1