اعتراض به «اعتراض قدغن»

30 نوامبر 2015 - 15:00 dsfr.ir/z99hp

اعتراض به «اعتراض قدغن»
abclocal.go.com
تظاهرات پاریسی ها در اعتراض به تغییرات آب و هوایی به خشونت کشیده شد

امروز کنفرانس تغییرات اقلیمی پاریس موسوم به Cop 21 در پایتخت فرانسه کار خود را آغاز می کند. یک روز پیش از شروع به کار این کنفرانس، پاریس صحنه تجمع و اعتراض گروهی از فعالان رادیکال محیط زیست بود.

اعتراض این معترضان در بخشی از برنامه به درگیری آنها با پلیس هم منجر شد. نیروهای پلیس ضدشورش فرانسه، که این روزها در سطح شهر حضوری گسترده و چشمگیر دارند، برای متفرق کردن این معترضان اقدام به شلیک گاز اشک آور به سمت آنها کردند. در همین روز آن گونه که روزنامه ها و خبرگزاری های بین المللی نوشتند، پلیس فرانسه دست کم 24 تن از فعالان محیط زیست را به اتهام سازماندهی تظاهرات در آستانه کنفرانس تغییرات آب و هوایی در پاریس، به بازداشت خانگی محکوم کرد. این خبر را یک وکیل دادگستری در پاریس به روزنامه گاردین اعلام کرد.

در همین حال یکی از چهره های شناخته شده فعال در حوزه محیط زیست به نام نائومی کلاین در اعتراض به بازداشت و حبس خانگی فعالان محیط زیستی فرانسوی در طول برگزاری کنفرانس پاریس در مصاحبه ای اعلام کرد: «نشست پاریس فرصتی برای بالا بردن محبوبیت سیاستمداران نیست، مقامات فرانسوی از قدرت خود سوءاستفاده و نشست تغییرات آب وهوایی را به یک نمایش مضحک بدل می کنند».

بازداشت شدگان تنها فعالان ساکن شهر پاریس نیستند و گفته شده تعدادی از فعالان در شهرهای دیگر این کشور نیز در بازداشت به سر می برند. دولت فرانسه پس از حملات تروریستی اخیر در پاریس، در این شهر وضعیت اضطراری برقرار کرده است و برای هیچ راهپیمایی و تظاهراتی مجوز صادر نمی کند. قرار است وضعیت اضطراری سه ماه ادامه یابد. پیش از وقوع حملات تروریستی 13 نوامبر، قرار بود در روزهای 28 و 29 نوامبر، فعالان زیست محیطی در مرکز شهر پاریس در اعتراض به گرم شدن زمین، ناشی از تولید گازهای گلخانه ای یک تجمع بزرگ برگزار کنند. اما وزارت کشور فرانسه اعلام کرد این اقدام برای ایجاد امنیت و جلوگیری از آشوب در زمان برگزاری نشست بین‎المللی تغییرات آب و هوایی برگزار نمی شود و به دلیل وضعیت اضطراری پاریس، این تجمع لغو شد.

پس از حملات تروریستی در پاریس و اعلام ممنوعیت برگزاری هرگونه راهپیمایی تا پایان کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل در این شهر، طرفداران محیط زیست اعلام کردند که به جای پاریس در نقاط مختلفی در سراسر جهان راهپیمایی هایی را سازماندهی می کنند. بر همین اساس در دو روز گذشته شهرهای زیادی در سرتاسر جهان شاهد تجمعات حامیان محیط زیست بود.

با این حال روز گذشته در میدان ریپابلیک پاریس و پیش از بروز درگیری میان تعدادی از معترضان و نیروهای پلیس، یک تجمع نمادین برگزار شد، در این تجمع حامیان محیط زیست صدها جفت کفش به نشانه حضور نمادین صاحبان آن ها در این تجمع در اطراف مجسمه مرکزی میدان ریپابلیک گذاشتند.

البته در کنار این کفش ها گروهی شامل حدود 200 نفر از فعالان محیط زیست و صلح نیز حضور داشتند و با خواندن سرود و بلندکردن دست نوشته هایی نسبت به گرم شدن زمین و وضعیت زیست محیطی آن، اعتراض خود را نشان دادند. درگیری میان نیروهای پلیس و برخی از این افراد، در ساعات میانی روز به وقت پاریس و پس از همین تجمع به وقوع پیوست.

در همین حال و در شرایطی که این وضعیت در میدان ریپابلیک پاریس حاکم بود، در سمت دیگر شهر پاریس در منطقه لوبورگ، مسئولان برگزار کننده کنفرانس سرگرم تدارک و آماده سازی محل برای برگزاری این کنفرانس بزرگ محیط زیستی بودند. به همین دلیل روز گذشته حمل و نقل عمومی این شهر شامل متروها و اتوبوس ها برای همه ساکنان شهر رایگان بود و میهمانان کنفرانس که حدس زده می شود بیشتر از 10 هزار نفر باشند، می توانستند از همه قسمت های پاریس خود را به محل برگزاری کنفرانس برسانند.

قرار است رهبران بیش از صد کشور جهان با حضور در این کنفرانس که برگزاری آن دو هفته به طول می انجامد، درباره وضعیت زیست محیطی کره زمین تصمیماتی را اتخاذ کنند. مسئولان برگزار کننده این کنفرانس امیدوار هستند کوپ 21 منجر به یک توافق بزرگ زیست محیطی برای کاهش حجم گازهای گلخانه ای زمین شود؛ این گازها اصلی ترین عامل افزایش دمای کره زمین و بروز تغییرات اقلیمی در سیاره ما هستند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه شرق » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1