رهبران جهان موفق به تدوین معاهده جوی می شوند؟

30 نوامبر 2015 - 14:00 dsfr.ir/pg59a

خشکسالی یکی از پیامدهای تغییر اقلیم

حدود 40 هزار مذاکره کننده از نزدیک به 200 کشور برای شرکت در کنفرانس جوی سازمان ملل عازم پاریس هستند.

به گزارش ایسنا، تصمیماتی که این گروه خواهند گرفت تاثیر جدی و مهمی بر نحوه زندگی ما و نسل های آینده می گذارد.

دانشمندان علوم جوی و زیست محیطی هشدار داده‌اند که اگر افزایش تولید و انتشار گازهای گلخانه‌های ادامه پیدا کند، پدیده تغییرات جوی به فاجعه تبدیل خواهد شد و اثرات منفی آن برگشت ناپذیر خواهد بود.

این فاجعه زمانی رخ می دهد که میانگین دمای جهان بیش از 2 درجه سانتی گراد در مقایسه با دوران پیش از صنعتی شدن افزایش یابد و دانشمندان می گویند که دمای جهانی نباید تا سال 2100 میلادی از 2 درجه سانتی گراد فراتر رود.

به گزارش شبکه الجزیره، در این میان کشورهای شرکت کننده در این نشست با مشکلاتی مواجه هستند که امکان دستیابی به یک توافق جهانی در این زمینه را دشوارتر می سازد. اگرچه بسیاری از کشورها درخواست کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را دارند اما به نظر نمی رسد که سرعت تولید این گازها به اندازه کافی کند شده باشد تا آنها را به هدف مورد نظرشان که نگه داشتن میانگین دما تا 2 درجه سانتی گراد است، برساند.

مشکل دیگر نیز مربوط به تفاوت عملکرد کشورهای پیشرفته و در حال توسعه است. کشورهای در حال توسعه برای اجرای خط‌ مشی هایی که احتمالا بخشی از معاهده آتی پاریس خواهد بود به کمک مالی نیاز دارند و به تنهایی از عهده این کار بر نمی آیند.

با توجه به این مشکلات و برخی مسائل و موانع دیگر در این زمینه، سوال این است که سران جهان در چنین شرایطی می توانند در پاریس به توافق برسند یا نه؟

این در حالی است که در آستانه برگزاری این کنفرانس، راهپیمایی هایی در سراسر جهان به منظور اتخاذ اقداماتی جهت متوقف کردن تغییرات جوی انجام شده است.

به نوشته ایندیپندنت، بیش از 2000 راهپیمایی و گردهمایی در حال برگزاری است؛ دست کم 20 هزار نفر در سیدنی استرالیا در آستانه کنفرانس تغییرات جوی سازمان ملل در پاریس راهپیمایی کردند. همچنین در پاریس فعالان محیط زیست قصد دارند زنجیره انسانی تشکیل دهند.

حاضران در این راهپیمایی ها خواستار آن هستند تا میزان آلاینده های ناشی از سوخت های فسیلی بیشتر کنترل شود. آنان از رهبران جهان درخواست دارند تا افزایش 2 درجه سانتی گرادی متوسط دمای جهانی را محدود کنند.

همچنین در شهرهای دیگر جهان از جمله برلین، لندن، سائوپائولو و نیویورک هم برای اجرای راهپیمایی برنامه ریزی شده است. در شهر آدلاید استرالیا هم راهپیمایی با حضور 5000 نفر برگزار شد که در آن بر تاثیر تغییرات اقلیمی بر سلامت، امنیت غذایی و توسعه تاکید شد.

به گفته کارشناسان، در این میان ساکنان مناطق مجاور اقیانوس آرام بیشترین آسیب را متحمل می شود. با بالا رفتن سطح آب دریا ناشی از تغییرات اقلیمی احتمال دارد بیشتر کشورهای این منطقه زیر آب فرو روند.

در پاریس زنجیره انسانی با حضور بیش از 3000 نفر و در مسافتی به طول سه کیلومتر تشکیل می شود. یکی از مسئولان این اقدام معتقد است اکنون زمان آن رسیده که تمام جهان دست به دست یکدیگر بدهند تا این مذاکرات به نتیجه مطلوب برسد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1