10 ژوئیه 2020 - 21:07

پیشنهاد و درخواست ایران از سازمان ملل در اجلاس آب و هوای پاریس

30 نوامبر 2015 - 17:00 dsfr.ir/ko29u

پیشنهاد و درخواست ایران از سازمان ملل در اجلاس آب و هوای پاریس
doe.ir
معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

پیشنهاد و درخواست جمهوری اسلامی ایران در اجلاس آب و هوا در پاریس این است که سازمان ملل آثار و تبعات جنگ ها و درگیری های مسلحانه را بر تغییرات اقلیمی و محیط زیست محاسبه کند.

"رئیس سازمان حفاظت محیط زیست"

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، معصومه ابتکار در حاشیه نخستین روز از اجلاس بین المللی آب و هوا در پاریس با بیان اینکه این اجلاس از جنبه بین المللی واقعه ای بسیار مهم است گفت: اجلاس پاریس فرصت مهمی است برای حضور سران کشورها در موضوع تغییرات آب و هوایی برای شکل گرفتن یک تفاهم جدید که بتواند جلوی عواقب و عوارض تغییر اقلیم را بگیرد و مانع خسارت های بیشتر به کشورها و جوامع مختلف شود.

وی با اشاره به اینکه اجلاس امروز پاریس یک نشست سیاسی و اعلام رسمی برای اقدام عملی در برابر تغییرات اب و هوایی است افزود: کشورهای صنعتی و توسعه یافته امروز یک مسئولیت تاریخی دارند و آن اینکه در سال های گذشته به مسئولیت های خود عمل نکرده اند و همین طور خسارت هایی که وارد شده را جبران نکرده اند.

ابتکار گفت: کشورهای در حال توسعه خواهان دیده شدن و پرداختن به عملکرد سال های گذشته کشورهای صنعتی هستند و هرچند مسئولیت مقابله با تغییرات اقلیمی، مسئولیت مشترکی در میان کشورهاست اما متفاوت است زیرا کشورها به میزان سهمی که در ایجاد این شرایط دارند مسئولیت متفاوتی هم در مقابل سایر کشورها دارند به همین دلیل در نشست پاریس به این مسئولیت ها پرداخته خواهد شد.

وی پذیرش داوطلبانه سهم کشورها در تولید گازهای گلخانه ای را اتفاقی جدید برای مقابله با گرم شدن زمین دانست و گفت: به همین دلیل حدود صد و هشتاد کشور جهان برنامه های خود را در این زمینه به صورت مکتوب ارائه کرده اند.

ابتکار با تاکید براینکه اقدامات دواطلبانه از طرف کشورهای صنعتی باید به صورت تعهدی الزام آور پذیرفته شود افزود: کشورهای صنعتی سهم بیشتری در تولید گازهای گلخانه ای و گرم شدن زمین دارند به همان تناسب هم باید مسئولیت های بیشتری را در کمک به حل این مشکل بپذیرند.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه دستیبابی به فن آوری های نوین از سوی همه کشورها اهمیت مضاعفی دارد گفت: استفاده از انرژی های تجدیدپذیر مانند خورشید، باد و بهینه سازی مصرف سوخت اهمیت فوق العاده ای در شرایط کنونی دارد و ایران هم در این زمینه برنامه هایی را ارائه کرده است و با این برنامه ها امید داریم در نهایت به سندی متعادل و منطقی که منافع همه طرف ها را در جهان تامین کند دست یابیم.

ابتکار به پیمان زیست محیطی کیوتو و میزان تعهد کشورهای صنعتی به آن اشاره کرد و افزود: بسیاری از کشورهای صنعتی به تعهدات خود بر اساس این پیمان عمل نکردند و کشورهایی که به ان عمل کردند بسیار کم بود.

وی گفت: در حال حاضر نگرانی اصلی افزایش گرمای زمین بیش از دو درجه است که اگر تحقق یابد طبق نظر متخصصان و کارشناسان عواقب و عوارض بسیاری برای زمین خواهد داشت به همین خاطر همه تلاش ها به این سمت است که گرمای زمین و انتشار گازهای گلخانه ای به حد اعلام شده نرسد. رئیس سازمان محیط زیست افزود: اجرای تعهدات کامل از طرف کشورهای صنعتی و توسعه یافته یکی از بزرگترین نگرانی های کشورهای در حال توسعه بوده زیرا این کشورها معمولا به تعهدات خود عمل نکرده اند.

ابتکار تدوین الزامات و ضمانت های اجرایی را برای کشورهای صنعتی از مهمترین نیازهای اساسی امروزدر کمک به شرایط آب و هوایی ارزیابی کردو گفت: یکی از مباحث مهم در فرایند اجلاس آب و هوا رسیدن به سازوکارهایی است که اجرایی کردن نتایج این نشست بین المللی را تضمین کند.

وی انتقال فناوری از کشورهای صنعتی به کشورهای در حال توسعه را بسیار مهم و اساسی در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای توصیف کرد و افزود: در این زمینه اجلاس پاریس باید به دنبال تدوین سازوکارهای حقوقی و همین طور مشوق های اقتصادی باشد که موضوع بسیار مهمی است زیرا برایند ان کاهش تغییرات اقلیم را در پی خواهد داشت.

رئیس سازمان محیط زیست کشورمان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران هم برنامه خود را به اجلاس پاریس اعلام کرده است گفت: براساس هماهنگی های دستگاههای مختلف و تصمیم دولت چهار درصد کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در برنامه جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته و به این اجلاس اعلام شده است که در صورت رفع کامل تحریم ها و همکاری های بین المللی این رقم به دوازده درصد افزایش خواهد یافت.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران مجموعه پیشنهادات مشخصی برای این اجلاس دارد گفت: پیشنهاد مشخص ما این است که اجلاس آب و هوا اثار جنگ و درگیرهای مسلحانه در بحث تغییر اقلیم را به طور دقیق بررسی کند. یعنی رد پای کربن های ناشی از جنگ و ناامنی ها را باید محاسبه کنند زیرا آثار صنایع جنگی بسیار بزرگ است اما هیچ زمانی به تاثیرات زیست محیطی ان پرداخته نشده است.

بیست و یکمین اجلاس بین المللی آب و هوا در پاریس از روز یکشنبه با حضور صد و هشتاد و سه کشور عضو سازمان ملل در بورژه پاریس به مدت دوازده روز اغاز شد. در روز نخست این اجلاس که در سطح سران برگزار شد بیش از یکصد رئیس جمهور و نخست وزیر حضور دارند.

در اجلاس پاریس قرار است درباره کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و همین طور کاهش دو درجه ای گرمای زمین گفتگو و درباره آن سندی منتشر شود. براساس امار در دو دهه گذشته تغییرات آب و هوایی موجب مرگ بیش از 600 هزار نفر و ضرر اقتصادی حدود یک هزار میلیارد دلاری به کشورهای مختلف شده است.

طبق اعلام سازمان ملل، طی این مدت به طور میانگین سالانه 335 فاجعه مرتبط با آب و هوا اتفاق افتاده که نسبت به ده سال پیش از آن، دو برابر شده است. تاکید دانشمندان بر ضرورت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به منظور کاهش خسارات و تلفات ناشی از فجایع اقلیمی، همچنین رسیدن به یک توافقی عملی در این مورد طی نشست جهانی پاریس، به دلیل همین تاثیرات منفی است.

فرانسه که پس از حملات اخیر تروریستی میزبان این اجلاس بین المللی است، برای تامین امنیت این نشست شدیدترین تدابیر امنیتی را اتخاذ کرده است. پلیس این کشور فقط در اطراف محل برگزاری اجلاس سه هزار پلیس مسلح را مستقر کرده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1