اربعین در یونسکو ثبت می شود

29 نوامبر 2015 - 20:30 dsfr.ir/5o17s

اربعین در یونسکو ثبت می شود
khamenei.ir
در مرز مهران مسافران ایرانی راهی عراق می شوند

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ثبت ملی و جهانی مراسم اربعین حسینی بطور مشترک با کشور عراق، به عنوان میراث معنوی در فهرست آثار معنوی یونسکو خبرداد.

به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، مسعود سلطانی فر افزود: اربعین به عنوان بزرگ ترین تجمع مسلمانان در کربلای معلی و یکی از مکان های زیارتی مهم جهان که به لحاظ معنوی، مسیرهای زیارتی و پیاده روی، سابقه طولانی، آیین و مراسم های ویژه با خاطرات مربوطه در طول تاریخ اهمیت و ارزش ویژه و بی بدیلی پیدا کرده است.

وی ادامه داد: این شور، شوق و معرفت حسینی در تجمع میلیونی امروز تبدیل به یک رزمایش با عظمت برای پیروان و علاقه مندان اباعبدالله الحسین علیه السلام در میان مسلمانان و همه افراد آزادی خواه جهان شده است و آیین و مراسم با عظمت آن یک رویداد بی نظیر و معنوی جهانی را رقم زده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: با توجه به سفارش امامان معصوم (ع) و اهمیت زیارت اربعین حسینی در ایران و عراق از دیر باز رسم است که هیات ها، دسته ها، کاروان ها و افراد علاوه بر عبور از مسیرهای مختلف در روز اربعین فاصله 83 کیلومتری نجف تا کربلا را راهپیمایی کنند، البته نقش مسلمانان عراقی در پذیرایی از زایران و مومنان ایرانی در مسیر راه که رفتاری مخلصانه و ایثارگرانه و برکت آور است را در ساختار این مراسم و خاطره احیای این سنت مهم را نباید نادیده گرفت.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: پرونده میراث معنوی (ناملموس) این مراسم و مسیر زیارتی در سطح ملی و جهانی به طور مشترک با کشور عراق، شامل تمامی راه ها و محورهای زیارت در مسیر خسروی، مهران، چذابه و شلمچه و استان های مرزی به همراه تمام آیین های و مراسم های مربوطه و تمام اتفاقات معنوی توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آماده خواهد شد.

سلطانی فر افزود: این میراث معنوی با عظمت که به لحاظ معنی و مفهوم و به لحاظ آیینی، با اشتیاق و شور روزافزون، یکی از بی نظیرترین میراث معنوی زنده بشری را رقم زده است. حفظ این میراث ارزشمند در جنبه های مختلف به ویژه به لحاظ سنت های فرهنگی و دینی و اهمیت ملی و جهانی آن در قالب پرونده ای جامع و مصور ابتدا در سطح ملی و سپس با کمک کشور عراق بصورت مشترک در سطح جهانی برای ثبت در یونسکو ارایه خواهد شد.

معاون رییس جمهوری یادآور شد: ثبت ملی و جهانی این میراث معنوی با هدف حفظ و حراست از این ارزش های معنوی و انتقال آن به نسل های آینده به طور ویژه پیگیری و انجام می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 17 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1