تصویربرداری تحلیلی از قالی های موزه فرش ایران انجام شد

29 نوامبر 2015 - 19:50 dsfr.ir/uz15a

تصویربرداری تحلیلی از قالی های موزه فرش ایران انجام شد
wikimedia.org
موزه فرش ایران

تصویربرداری تحلیلی از قالی های موزه فرش ایران از سوی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی انجام شد.

"مسئول پژوهشی فرش پژوهشکده حفاظت آثار تاریخی فرهنگی"

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، شکوفه مصباحی افزود: در قالب تفاهم نامه ای بین پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه کیوتو ژاپن، تعدادی از قالی های نفیس موزه فرش ایران مورد اسکن قرار گرفتند.

وی اضافه کرد: با هدف اجرای طرح اسکن آثار موزه ای و با همکاری همکاران در موزه های مربوط، تعدادی از آثار نقیس موجود در موزه فرش، موزه ملی، مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ گلستان بررسی و انتخاب شدند. به دلیل محدودیت زمانی، در این مرحله از طرح چند اثر منتخب از دو موزه مورد تصویربرداری تحلیلی قرار گرفت و در مرحله بعد آثار انتخاب شده در کاخ گلستان نیز اسکن خواهند شد.

مصباحی از اهداف اجرای این طرح را ثبت بهینه آثار، مستندنگاری تحلیلی از آن ها، امکان دسترسی مطالعاتی آثار و انجام طرح های پژوهشی و هدفدار اعلام کرد. وی ادامه داد: از این تصاویر که دارای وضوح و شفافیت بسیار بالا است می توان برای برپایی موزه های مجازی، موزه های سیار و معرفی هنر و فرهنگ ایران استفاده کرد.

این کارشناس تصریح کرد که اسکن قالی های صفوی موزه فرش، اولین بخش از طرح اسکن آثار موزه ای است که به مدت 6 روز در موزه فرش مورد تصویری برداری تحلیلی قرار گرفت.

مصباحی؛ کامران احمدی، حمید فدایی، افشین ابراهیمی، محمود قاسمی، مهشید ایلخانی را همکاران پژوهشکده حفاظت و مرمت در اجرای این طرح اعلام کرد.

این طرح با همکاری لابراتوار پرفسور اکتسابی، دانشگاه کیوتو ژاپن و موزه فرش ایران و با هدف طرح اسکن آثار موزه ای اجرا شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1