10 ژوئیه 2020 - 19:41

ثبت غار قمر هوگند در فهرست میراث طبیعی

28 نوامبر 2015 - 14:20 dsfr.ir/kp99l

ثبت غار قمر هوگند در فهرست میراث طبیعی
پیام بشرویه
روستای هوگَند واقع در دهستان رَقِه، بخش اَرِسک، شهرستان بشرویه

غار قمر هوگند با موقعیت «شهرستان بشرویه، بخش اَرِسک، دهستان رَقِه، روستای هوگَند» و قدمت کواترنری در فهرست میراث طبیعی-ملی ثبت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی؛ زهرا رضایی ملکوتی کارشناس ثبت میراث طبیعی این اداره کل گفت: غار قمر هوگند پس از بررسی در کمیته تخصصی ثبت و حریم میراث طبیعی که 27 آبان ماه در تهران برگزار شد، در فهرست میراث طبیعی-ملی ثبت شد.

وی افزود: این غار آهکی بر بلندای امامزاده هوگند قرار دارد. مسیر غار تا دامنه ی کوه دارای شیب ملایم بوده سپس با شیب تندی ادامه مسیر می دهد. آثاری از اجاق های کوچک یا مشعل هایی جهت روشنایی در طول مسیر غار به چشم می خورد. این غار بدون تزئین بوده و مکانی امن جهت خلوت افراد محلی و چوپانان می باشد. معدل رطوبت نسبی غار 2/2 درصد و میانگین درجه حرارت غار 11 درجه سانتی گراد می باشد.

میراث آریا

وی ادامه داد: وجه تسمیه غار به جهت وجود روزنی در انتهای غار به شکل هلال است که با تابیده شدن نور آفتاب به درون آن تصویر هلال ماه تداعی می شود. این غار دارای طول 30 متر و عرض 1 تا 2 متر و ارتفاع 1 تا 2/5 متر است. درخت انجیری با دخیل های زیاد بر شاخه ها در دهانه غار، حکاکی اسامی مذهبی و تصویر شمائل حضرت محمد (ص) بر دیواره ورودی غار ارزش آن را خصوصا به لحاظ مردم شناسی چند برابر می کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1