10 ژوئیه 2020 - 20:50
سرپرست پانزدهمین فصل از کاوش های باستان شناسی خبر داد:

کشف عود سوزی بی نظیر در شهر سوخته

28 نوامبر 2015 - 13:10 dsfr.ir/to9cw

کشف عود سوزی بی نظیر در شهر سوخته
ایلنا
عود سوزی کشف شده در شهر سوخته

پانزدهمین فصل از کاوش های باستان شناسی شهر سوخته در نیمه راه به کشف نوع بی نظیری از عود سوز گلی-فلزی، ظروف مرمری، آثار مهر، خمره پلی کروم، سنجاق های سر، میله سرمه کشی، آویز، گردنبد با مهره های بسیار ریز، بقایای یک کارگاه صنعتی، 57 تدفین و ... انجامید.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، منصور سیدسجادی سرپرست هیأت کاوش در شهر سوخته با اعلام این خبر تصریح کرد: طی این کاوش 3 گمانه بزرگ در بخش گورستان حفاری شد که تا به امروز منجر به یافتن 57 تدفین از سه گونه ساختار قبری مربوط به نیمه هزاره سوم پیش از میلاد شده است.

وی با اشاره به کشف اشیای گوناگون در این فصل از کاوش در گورستان شهر سوخته افزود: جالب ترین این اشیا عود سوزی از جنس گل و فلز است که تا کنون نمونه آن در شهر سوخته پیدا نشده بود.

او با بیان اینکه در کاوش های گذشته عود سوزهای گلی، سفالی و فلزی زیادی در این محوطه پیدا شده بودند تصریح کرد که این عود سوز به شکل آیینه از جنس فلز ساخته شده که در بین قسمت پایه و آتشخانه آن عود قرار می گیرد.

این باستان شناس گفت: وجود این عود سوز در گورهای سردآبه ای نشان از آن دارد که این گورها به افرادی با جایگاه خاص متعلق بوده است.

سیدسجادی تصریح کرد: در این فصل از کاوش ظروف مرمری در اندازه های مختلف با کاربری های گوناگون کشف شد که از میان آن ها می توان به ظرفی با ارتفاع 2 سانتی متر اشاره کرد که از آن برای موارد آرایشی استفاده می شده است. او یکی دیگر از ظروف مرمری کشف شده را کاسه ای اعلام کرد که در زمان خود کاربرد مصرفی داشته است.

سیدسجادی با اشاره به اینکه شواهد به دست آمده در کاوش ها نشان از رواج فلز گری در شهر سوخته دارد گفت: در این فصل از کاوش تعداد قابل توجهی میله سرمه کشی و سنجاق های سر از جنس فلزات کشف شد.

وی با بیان اینکه در یکی از قبور سردابه ای متعلق به یک زن یک خمره پلی کروم (رنگارنگ) متعلق به 2600 سال پیش از میلاد کشف شد گفت: ظروف پلی کروم در تمامی موارد در قبور زنان کشف شده و تا کنون سابقه کشف آنها را در قبور متعلق به مردان نداشته ایم.

این باستان شناس گفت: مهره سازی برای ساخت گردنبند، آویز، گوشواره، النگو، دستنبد و ... از صنایع  رایج در شهر سوخته بوده است که در این فصل به نمونه های زیادی از آن ها در اندازه های مختلف دست یافتیم.

او با اشاره به کشف زیورآلاتی که با نوعی از مهره های بسیار کوچک با قطر یک میلی متر ساخته شده اند تصریح کرد: ساخت مهره های تزیینی در این اندازه نشان از پیشرفت تکنولوژی در این شهر در هزاره سوم پیش از میلاد دارد.

سرپرست هیأت کاوش در شهر سوخته افزود: پانزدهمین فصل از کاوش در این محوطه تاریخی با ارزش همچنین به کشف آثار مهر در درب اتاق ها و درب خمره های حاوی روغن و غلات منجر شد.

به گفته او، در زمان مهر و موم خمره های حاوی مواد غذایی افرادی درب این ظروف را با گل می پوشاندند و بعد روی آن را مهر می زدند که آثار این مهرها به باستان شناسان کمک می کند تا در ارتباط با نحوه اداره جامعه در زمان رونق شهر سوخته اطلاعاتی را بدست آورید.

سیدسجادی گفت: در ادامه حفاری ها در کارگاه شماره 28 بقایای یک کارگاه صنعتی کشف شد و کار برای پیدا کردن سایر آثار معماری در این کارگاه هنوز ادامه دارد.

سرپرست هیأت کاوش در شهر سوخته اظهار امیدواری کرد که باستان شناسان با یافتن آثار جدید به کاربری ساختمان های حفاری شده در سال گذشته پی ببرند.

او گفت: در کنار کاوش های باستان شناسی هم اکنون مطالعات انسان شناسی و بررسی اسکلت های بدست آمده نیز ادامه دارد تا بتوانیم در پایان فصل اطلاعات دقیقی را در خصوص شهر سوخته در اختیار علاقمندان قرار دهیم.

پانزدهمین فصل کاوش در شهر سوخته که با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری که از چهارم آبان آغاز شده تا 25 آذر ادامه دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1