14 اکتبر 2019 - 02:50
بزرگ ترین مسئله قرن بیست و یکم؛

تغییرات آب و هوایی به سرعت در حال نابودی جهان است

28 نوامبر 2015 - 10:30 dsfr.ir/cp6hx

تغییرات آب و هوایی به سرعت در حال نابودی جهان است
بلاگ اسپات
تغییرات آب و هوایی

تغییرات آب و هوایی آسیب های بی شماری دارد، از تاثیر داشتن آن روی جنگ سوریه تا تاثیر آن روی کاهش زاد و ولد.

انسان تنها موجودی است که برای بقا و راحت تر شدن زندگی اش از روز اول حضور در کره زمین شرایط را تغییر داده، اما همیشه شرایط فقط به علت راحت بودن تغییر کرده است نه بقا. این کار عاقبت ناگواری در پی دارد؛ برای مثال اگر افزایش دما به همین شکل ادامه یابد تا 55 سال دیگر خلیج فارس مکانی برای زندگی نخواهد بود.

کره زمین در عمر 4.5 میلیارد ساله اش، بارها دچار تغییرات آب و هوایی شده است؛ از دوران هایی که تمام زمین را یخ گرفته است تا دوران های بسیار گرم تر، این تغییرات فقط دلایل طبیعی داشتند. اما آن تغییرات چه تفاوتی با تغییرات اکنون دارد؟

دانشمندان مطمئن هستند که تغییرات آب و هوایی و گرم شدن اکنون زمین را با هیچ دلیل طبیعی نمی توان توجیه کرد. دلیل اصلی این تغییرات ما انسان ها هستیم که با سوزاندن سوخت های فسیلی مانند زغال سنگ، نفت و گازهای طبیعی کربن دی اکسید را به اتمسفر اضافه می کنیم و منجر به گرم شدن زمین می شویم.

به گزارش سی ان ان تغییرات طبیعی آب و هوایی با سرعت بسیار کمی انجام می شود و به آدم ها زمان می دهد خود را با شرایط آرام آرام وفق بدهند، ولی الان این تغییرات به علت طبیعی نبودن با سرعت بسیار زیادی در حال انجام است. نتیجه این گرم شدن زمین خشک تر شدن بعضی از مناطق و بر عکس مرطوب شدن مناطق دیگر است که باعث ایجاد خشکسالی، سیل و طوفان می شود. در 2 دهه اخیر آمار فاجعه های طبیعی 2 برابر شده و این یکی از واضح ترین تاثیرات تغییرات آب و هوا است. این تغییرات آب و هوایی که شاید بزرگ ترین مشکل بشر در قرن بیست و یکم باشد، آسیب های زیادی به محیط زیست و انسان ها خواهد زد.

بانک جهانی در گزارشی که چندی پیش منتشر شد اعلام کرد:

هم اکنون افراد زیادی از تغییرات آب و هوا دچار فقر شدند، ولی تعداد آن ها به سرعت رو به افزایش است و تا 15 سال دیگر این تعداد به بیش از 100 میلیون نفر خواهد رسید.

رئیس گروه بانک جهانی در این رابطه گفت: این گزارش پیامی واضح را می رساند که تمام کردن فقر به هیچ شکلی ممکن نیست مگر اینکه تهدید تغییرات آب و هوا را روی افراد فقیر کاهش دهیم.

کمبود غذا در آفریقا تا سال 2040، 12 درصد افزایش خواهد یافت و این میزان 75 سال دیگر به 70 درصد خواهد رسید. به پیش بینی بانک جهانی آمار کسانی که روزی با کمتر از 1.9 دلار آمریکا زندگی می کنند تا یک ماه دیگر به 700 میلیون نفر یعنی 7.5 درصد جمعیت زمین خواهد رسید.

به گزارش گاردین؛ تا 55 سال دیگر امواج گرمایی شدید که در جهان هنوز دیده نشده است، وارد ابوظبی، دوبی، دوحه، قطر و سواحل جنوبی ایران می شود، این تحقیق نشان می دهد جهان در آن روزها گرم ترین روزهایش را تجربه خواهد کرد.

2 محقق دانشگاه «ام آی تی» در این رابطه گفته اند: نتیجه تحقیق ما گرم شدن عجیب منطقه ای است، اگر تولید کربن دی اکسید قطع نشود احتمالا سکونت در این مناطق ممکن نخواهد بود.

آن ها گفتند آینده بسیاری از مناطق خلیج فارس می توانند مانند شرایط کنونی بیابان شمال دور در آفریقا باشد که هیچ انسانی در آن زندگی نمی کند. طبق این تحقیقات تا حدود 50 سال دیگر 45 درجه دما عادی تابستان شهرهای این منطقه خواهند شد، دما بعضی مناطق مثل کویت به 60 درجه خواهد رسید. در تیر ماه امسال دمای هوای بندر ماهشر در ایران به 46 درجه با رطوبت 50% رسید.

به گزارش سازمان جهانی بهداشت، از سال 2030 تا 2050 سالانه 250 هزار نفر به علت بیماری های ناشی از گرم شدن کره زمین مانند مالاریا می میرند. 38 هزار نفر علت قرار گرفتن در معرض گرما، 60 هزار نفر به علت مالاریا، 95 هزار نفر به علت سوء تغذیه کودکی و 48 هزار نفر به علت مشکلات معده.

ضررهای مالی تغییرات آب و هوایی هم تا سال 2030 به 2 تا 4 میلیارد دلار خواهد رسید.

با گرم شدن کره زمین و آب شدن یخ های قطبی تا یک قرن دیگر ارتفاع آب دریاها افزایش خواهد یافت. این افزایش ارتفاع آب ها از 10 تا 91 سانتی متر خواهد بود، و این باعث نابودی بسیاری از جزایر و شهرهای ساحلی خواهد شد. افزایش 91 سانتی متری آب های دریا هر شهری را در سواحل شرقی آمریکا از میامی تا بوستون را غرق می کند. حدود 100 میلیون نفر در اطراف شهرهای ساحلی زندگی می کنند. این یعنی ده ها میلیون نفر باید خانه شان را تغییر دهند.

به گزارش نیچر افزایش دما به جز آب و هوا، پوشش های گیاهی را هم تغییر می دهد. این موضوع جانوران را مجبور می کند تا مهاجرت کنند. سرعت زیاد تغییرات آب و هوایی از سرعت مهاجرت و یا وفق کردن گونه های حیوانی با محیط بیشتر است، کارشناسان پیش بینی می کنند اگر افزایش دما با همین شدت ادامه پیدا کند یک چهارم گونه های جانوری کره زمین نابود خواهند شد.

آخرین وزغ طلایی در سال 1999 اولین گونه ای بود که به علت تغییرات آب و هوایی نابود شد، شاید به علت آب شدن یخ ها، خرس های قطبی هم گونه ای باشند که تا 100 سال دیگر روی زمین دیده نشوند.

تغییرات آب و هوایی آسیب های بی شماری دارد، از تاثیر داشتن آن روی جنگ سوریه تا تاثیر آن روی کاهش زاد و ولد.

بعد از ده ها سال ناموفق بودن در جلوگیری از تغییرات آب و هوا یکی دو هفته دیگر مسئولان بیش از 190 کشور در کنفرانسی در پاریس با هم در رابطه با بزرگ ترین مسئله جهان در قرن بیست و یکم ملاقات خواهند کرد، اما این مسئله فقط توسط سیاست مداران کشور های مختلف حل نمی شوند مردم برای نجات فرزندان شان جه باید انجام دهند؟!

به گفته سایت تغییرات آب و هوا، انسان ها با استفاده از لامپ های کم مصرف، استفاده کمتر از آب، تغییر روش حمل و نقل شان و استفاده از وسایلی مانند دوچرخه، کاشتن گیاه هایی که به آب کمتری نیاز دارند می توانند جهان را از وقوع یک فاجعه در آن نجات دهند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 19 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1