شیوه نوین استفاده از تایپوگرافی در نقش پردازی سفالینه ها

28 نوامبر 2015 - 09:30 dsfr.ir/ql5cz

شیوه نوین استفاده از تایپوگرافی در نقش پردازی سفالینه ها
mahpic.ir
نقش پردازی سفالینه

شیوه نوین استفاده از تایپوگرافی در نقش پردازی سفالینه ها توسط پژوهشگران کارگاه سفال و لعاب پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ابداع شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا؛ سارا تابع، پژوهشگر کارگاه سفال و لعاب پژوهشکده هنرهای سنتی با اعلام این خبر اظهار داشت: امروزه تایپوگرافی در هنر گرافیک و نقاشی کاربرد فراوان دارد ولی تا کنون از این شیوه برای نقش انداختن روی سفال استفاده نشده بود.

وی خاطرنشان کرد که هم اکنون این شیوه در قالب یک طرح پژوهشی در کارگاه سفال و لعاب پژوهشکده هنرهای سنتی در حال انجام است.

این پژوهشگر تصریح کرد که تکنیک کار در این شیوه به این صورت است که ابتدا نوشته ها تجزیه و تحلیل و خلاصه شده و با نقش های ایرانی و نقش مایه های دوره ساسانی ترکیب می شوند و نهایتا طرح نهایی انتخاب و روی سفال انداخته می شود.

وی با بیان اینکه در این روش از لعاب های مات و رنگ های ترکیب شده استفاده می شود اظهار داشت: بر خلاف برخی از سفالینه ها که با سیاه مشق و شکسته نستعلیق نقش پردازی می شوند طرح ها در این شیوه منحصر به فرد و خاص هنرمند است.

شایان ذکر است؛ تایپوگرافی هنری است که در آن طراح می کوشد با تغییر عناصر متن، مثل اندازه، فاصله حروف، شکل حروف، فاصله خطوط، پاراگراف بندی و مواردی از این دست زبان بصری برای تایپ به وجود آورد. تایپوگرافی در طیف گسترده ای از امور هنری، مثل ساخت تیتراژ فیلم، طراحی گرافیک، طراحی کتاب های کمیک، طراحی مالتی مدیا و … کاربرد دارد. تایپوگرافی با خطاطی و دست نویس تفاوت دارد، هر چند طراح تایپ می تواند از خط و دست نویس نیز برای تایپوگرافی بهره ببرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1