شمارش معکوس برای انقراض کرگدن‌ سفید شمالی

25 نوامبر 2015 - 12:20 dsfr.ir/g76w3

شمارش معکوس برای انقراض کرگدن‌ سفید شمالی
wikimedia.org
کرگدن سفید گونه ای در معرض خطر

با تلف شدن یکی دیگر از چهار کرگدن سفید شمالی، تعداد این گونه جانوری در معرض انقراض به سه راس رسید.

به گزارش ایسنا، «نولا»، کرگدن ماده 41 ساله که از سال 1989 در پارک وحش «سن دیگو» زندگی می کرده در هفته های اخیر به عفونتی باکتریایی مبتلا شده و همچنین به دلیل ظاهر شدن دمل بزرگی در ناحیه لگن تحت عمل جراحی قرار گرفت که به گفته دامپزشکان منشاء اصلی بیماری این جانور بوده است.

مسوولان پارک وحش سن دیگو اعلام کردند: از آنجایی که فرآیند درمان در کاهش عفونت بدن این حیوان ناموفق بود وضعیت بیماری اش تشدید شد و کم کم قدرت تحرک خود را از دست داد. در نتیجه به دلیل اینکه امیدی به بهبود این کرگدن وجود نداشت بر خلاف میل مان این حیوان را سلاخی کردیم.

با تلف شدن نولا تنها سه کرگدن سفید شمالی در جهان باقی مانده است. از دست رفتن زیستگاه و شکار بی رویه این جانوران موجب شد که جمعیت آنها به شدت کاهش یافته و گونه کرگدن‌های سفید شمالی در معرض خطر انقراض کامل قرار گیرد.

به گزارش لایوساینس، از سه راس کرگدن سفید شمالی باقی مانده در جهان یک راس آنها نر است که به اعتقاد دامپزشکان توانایی جفت گیری ندارد. همچنین دو کرگدن ماده دیگر هم قدرت باروری خود را از دست داده اند.

با این حال دامپزشکان در تلاش هستند تا با ابداع شیوه های آزمایشگاهی و از طریق لقاح مصنوعی، جنین این گونه در شرفِ انقراض را تولید کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1