4 ژوئیه 2020 - 07:04

کشف گور منحصربفرد 3000 ساله با ساختار سنگی و پلان مدور

25 نوامبر 2015 - 12:40 dsfr.ir/3z5zo

کشف گور منحصربفرد 3000 ساله با ساختار سنگی و پلان مدور
میراث آریا
کشف گور 3000 ساله با ساختار سنگی و پلان مدور

کاوش های باستان شناسی در نزدیکی روستای روآر در شهرستان سروآباد کردستان منجر به کشف گوری با معماری سنگی و پلان مدور شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ طاهر قسیمی سرپرست هیات باستان شناسی روستای روآر گفت: کاوش های باستان شناسی در نزدیکی روستای روآر در شهرستان سروآباد کردستان منجر به کشف گوری با معماری سنگی خشکه چین شد که در حدود سه هزار سال پیش توسط اقوام عصر آهن در غرب زاگرس مورد استفاده بوده است.

این باستان شناس گفت: این گور و مکان های دیگری در اطراف روستای روآر طی بررسی های باستان شناسی منطقه در خرداد سالجاری شناسایی و در مهرماه مورد کاوش قرار گرفت. هیات باستان شناسی گوری منحصربفرد با ساختار سنگی و پلان مدور مورد کاوش قرار دادند و بررسی دقیق معماری آن نشان داد که معماران هزاره اول پیش از میلاد دراین منطقه از غرب زاگرس موفق به ساخت فرم اولیه ای از گنبد شده اند که دارای پلان مدور است.

قسیمی با اشاره به ساختار این گور گفت: این اثر احتمالا از نخستین مدارک گنبدسازی در غرب ایران است که با شیوه خشکه چین و با دیواره های قوس دارنامنظم ساخته شده است. در کف این گور بزرگ بقایای پراکنده حداقل هشت اسکلت انسان یافت شده که بر اساس مطالعات اولیه به جز یک کودک ویک نوجوان بقیه مربوط به افراد بالغ هستند که با فواصل زمانی مختلف طی عصر آهن دفن شده اند.

قسیمی خاطرنشان ساخت: علاوه بر مطالعه مواد فرهنگی، مطالعات میان رشته ای چون انسان شناسی جسمانی، باستان جانورشناسی، زمین ریخت شناسی، معماری بومی و مردم نگاری منطقه در حال انجام است.

وی همچنین افزود: برای حفاظت و معرفی این اثر ارزشمند هماهنگی های لازم با اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان، شورای اسلامی و دهیاری روستای روآر و همچنین بخشداری و فرمانداری سروآباد انجام شده تا بتوان این اثر رادر قالب یک سایت موزه معرفی کرد.

مجوز کاوش در روستای روآر توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1