آغاز به کار کمپین اطلاع رسانی فرش ایران در اروپا

24 نوامبر 2015 - 15:00 dsfr.ir/dh07z

آغاز به کار کمپین اطلاع رسانی فرش ایران در اروپا
خبرگزاری مهر
یکی از غرفه های فرش ایرانی در نمایشگاه صنایع دستی تهران

ایجاد کمپین تبلیغاتی در اروپا همزمان با برگزاری نمایشگاه فرش و کفپوش با عنوان دموتکس هانوفر در ژانویه سال ۲۰۱۶ با هدف معرفی فرش دستباف ایرانی به نسل جدید اروپا ازجمله جدیدترین اقداماتی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت در کنار اعطای تسهیلات جدید برای خرید و فروش فرش دستباف در جهان آغاز کرده است.

این پروژه در حالی از سوی متولیان وزارت صنعت، معدن و تجارت کلید می خورد که تا کنون جز تعداد اندکی پروژه تبلیغاتی در اروپا که به شکل پراکنده انجام شده حرکتی معنادار و اصولی برای معرفی فرش ایرانی در جهان انجام نشده است. بدون شک پروژه تبلیغ فرش دستباف ایران در بازارهای اروپایی اثرات مثمر و پر فایده ای برای معرفی فرش ایرانی به نسل جدید اروپا که آشنایی اندکی با ویژگی های منحصر به فرد فرش ایرانی دارند، خواهد داشت؛ به ویژه اکنون که ما با ظهور رقیبان سرسخت و پرکنشی مانند نپال، چین، پاکستان، هند و افغانستان مواجه هستیم.

به طور قطع لزوم آشنایی خریدار اروپایی با ویژگی های فرش ایرانی و رضایت مشتری برای پرداخت بهای بیشتر جهت خریداری فرش با نشان (برند) ایرانی یک ضرورت انکارناپذیر به شمار می آید. از این رو به درخواست و اصرار اتحادیه صادرکنندگان فرش و به دلیل دغدغه هایی که صادرکنندگان فرش کشورمان با آن مواجه هستند، سفری به بندر هامبورگ که در زمره قدیمی ترین بنادر دپوی فرش ایران و صادرات فرش کشورمان به شمار می رود داشتیم تا کمپین تبلیغاتی جدیدی را پایه گذاری کنیم. امری که با موافقت و خرسندی وزیر صنعت، معدن و تجارت همراه شد و بنا شد تا در این سفر با تعدادی از معروف ترین آژانس های تبلیغاتی اروپا در کمترین زمان و مبلغ برای این امر وارد شور شویم.

در نهایت قرار بر این شد تا از ۲۴ دی سال جاری همزمان با آغاز نمایشگاه دموتکس تبلیغات این آژانس ها برای فرش ایرانی نیز آغاز شود.

علاوه بر این اکنون که در آستانه لغو تحریم امریکایی ها از کالاهای ایرانی قرار داریم این موضوع فرصت خوبی است تادر نمایشگاه دموتکس هانوفر با برگزاری میزگردهایی با حضور تاجران امریکایی، اروپایی وایرانی در زمینه صادرات فرش به گفت و گو بنشینیم. بررسی تجارب محدود ما در زمینه معرفی فرش دستباف در برخی شبکه های هدف گذاری شده مثل یورونیوز که ۷ سال پیش رقم خورد نشان می دهد شبکه های اطلاع رسانی و تبلیغاتی ظرفیت های مناسبی را برای معرفی فرش ایرانی در اختیار دارند؛ بنابراین تصمیم گرفتیم با مذاکره و گنجاندن آیتم های مختلف برای معرفی فرش در مجلات مد، مطبوعات مکتوب و غیرمکتوب و سریال های خارجی برای طبقات و گروه های سنی مختلف در اروپا نیز وارد عمل شویم.

در حال حاضر بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده از گمرک ایران میزان صادرات فرش دستباف در ۶ ماه نخست سال جاری ۱۱۳میلیون دلار با وزن بیش از ۲هزار و ۱۰۰ تن گزارش شده که امیدواریم با اجرای تبلیغاتی که مدنظر داریم در ۶ماه دوم سال جاری این رقم افزایش یابد.

باید اضافه کرد برنامه های حمایتی دولت از تجارت فرش تنها منحصر به صادرکنندگان و بازارهای خارجی نیست و دولت در نظر دارد تا با اجرای طرح خرید فرش دستباف در طرح خرید کالای ایرانی قدم های ویژه ای را برای حمایت از فروشندگان داخلی فرش و رونق بازار داخلی آغاز کند. در این راستا مکاتباتی را با اتحادیه لوازم خانگی ایران انجام داده که در نهایت مقرر شد پس از آماده سازی مقدمات طرح، فرش دستباف نیز در زمره کالاهای مشمول طرح قرار گیرد. البته در این زمینه چالش هایی مانند فقدان بارکد یا کدهای رهگیری در فرش های دستباف، نبود فهرست تولیدکنندگان و عرضه کنندگانی از فرش دستباف که امکان ارتباط گیری مستقیم با سیستم بانکی به هنگام فروش فرش داشته باشند، مناسب نبودن نرخ سود لحاظ شده در سایر کالاها برای فرش دستباف، روشن نبودن چگونگی نظارت بر شیوه عرضه و فروش فرش های دستباف و چگونگی ممانعت از صدور فاکتورهای غیرواقعی و بدون دادوستد فرش، چگونگی ارائه ضمانتنامه به مشتریان و مسائلی از این دست به عنوان موانع بازدارنده مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و در نهایت این طرح با همکاری اتحادیه های مرتبط از اول اسفند اجرایی می شود.

این مطلب نوشته ی حمید کارگر (رییس مرکز ملی فرش ایران) است که در روزنامه صمت منتشر شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1