23 ژانویه 2020 - 02:04
محقق هنرهای اسلامی از کشور ایتالیا گفت:

مسجد ملک زوزن، زیباترین آجرکاری جهان را دارد

24 نوامبر 2015 - 14:20 dsfr.ir/4u0nw

مسجد ملک زوزن، زیباترین آجرکاری جهان را دارد
zoozan-jolgeh.blogfa.com
مسجد ملک زوزن واقع در شهرستان خواف

محقق هنرهای اسلامی از کشور ایتالیایی که در خصوص تزئینات معماری دوره سلجوقیان تحقیق و بررسی می کند در بازدید از مسجد ملک زوزن شهرستان خواف با اظهار شگفتی از عظمت و شکوه این بنای تاریخی گفت: آجرکاری مسجد ملک زوزن خواف، زیباترین آجرکاری در جهان است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خراسان رضوی، "خانم کارولا" در بازدید از بخش های مختلف این مسجد افزود: هیچ وقت فکر نمی کردم چنین بنایی با ارزش و زیبایی در این شهر وجود داشته باشد.

وی افزود: بقایای به جای مانده از کتیبه های آجری موجود در این مسجد و همچنین محراب زیبایی که در مجاورت مسجد ملک قرار دارد از زیباترین آثار دوره سلجوقیان است و لازم است مطالعات بیشتر و دقیق تری به منظور معرفی و شناخت آن ها صورت گیرد.

یادآور می شود، مسجد ملک زوزن مربوط به سده هفتم هجری قمری است که در شهرستان خواف واقع شده و دارای آجر کاری ها و کاشی کاری های بسیار زیبا و نفیسی است. این اثر در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۱۸ با شمارهٔ ثبت ۳۴۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کوشک سلامی، مدرسه غیاثیه خرگرد، آسبادهای نشتیفان و مسجد ملک زوزن از مهم ترین آثار تاریخی و بناهای به جامانده فرهنگی و تاریخی در شهرستان خواف است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1