9 ژوئن 2024 - 22:38

قیمت پرواز تهران-نجف از مرز 1.5 میلیون تومان گذشت

23 نوامبر 2015 - 17:20 dsfr.ir/w86k3

قیمت پرواز تهران-نجف از مرز 1.5 میلیون تومان گذشت
ابوالفضل مهرخ
یکی از مسافران رد بازگشت از کربلا

در حالی سازمان هواپیمایی نرخ مصوب 950 هزار تومان را برای پرواز تهران-نجف تعیین کرد که در فاصله چهار روز مانده به آغاز پروازهای اربعین نرخ بلیت این مسیر پروازی به 2 میلیون تومان نزدیک می شود.

به گزارش تسنیم؛ امسال سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان متولی حمل و نقل هوایی مسافری با مشارکت شرکت های هواپیمایی داخلی اقدام به تعیین نرخ برای پرواز عتبات عالیات در اربعین حسینی کردند.

سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی از قیمت گذاری پروازهای اربعین از 850 هزار تا 1.2 میلیون تومان خبر داده و گفته بود: سال گذشته بلیت پرواز تهران-نجف-تهران بین 1 میلیون و 200 تا 2 میلیون 200 هزار در اختیار مردم قرار می گرفت. طی سال های اخیر در حق مردم اجحاف می شد و دلالان بلیت های این پرواز را با چند برابر قیمت واقعی می فروختند. بلیت پرواز مشهد-نجف-مشهد یک میلیون و 200 هزار تومان و مشهد-بغداد-مشهد نیز یک میلیون و 100 هزار تومان تعیین شد.

وی با اشاره به این که مردم می توانند از طریق دفاتر شرکت های هواپیمایی، سایت های این شرکت ها یا آژانس های مجوزدار بند الف اقدام به خرید بلیت کنند تاکید کرد: مسافران در صورت مشاهده فروش بلیت توسط سایت های غیرمجاز و دلالان موضوع را به تعزیرات حکومتی برای پیگیری اطلاع دهند.

آذرماه سال گذشته مرتضی دهقان مدیرکل دفتر نظارت بر فرودگاه ها، شرکت ها و مؤسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری از صدور 257 مجوز پروازی به عتبات عالیات به منظور جلوگیری از افزایش قیمت بلیت هواپیما و حفظ تعادل بازار به صورت فوق العاده به مقاصد نجف و بغداد خبر داد.

وی اظهار کرد: در راستای افزایش تقاضا برای برقراری پروازهای عتبات در ایام اربعین حسینی و به منظور جلوگیری از افزایش قیمت بلیت هواپیما و حفظ تعادل بازار تا کنون مجوز 257 پرواز به صورت فوق العاده صادر شده است. در همین راستا به منظور جلوگیری از هرگونه تخلف احتمالی ضمن نظارت مستمر بر شبکه فروش خود و خودداری از فروش پروازهای مذکور به صورت چارتری، طی بخشنامه ای شرکت های هواپیمایی را ملزم به درج لیست نرخ پروازهای مذکور روی سایت شرکت مربوطه کرده است.

این در حالی بود که همزمان با انتشار اظهارات دهقان بلیت پرواز تهران-نجف در بازار سیاه با قیمت بالاتر از 2 میلیون تومان فروخته می شد. به عبارت بهتر با نزدیک شدن به اربعین حسینی نرخ پرواز عتبات عالیات روند صعودی شدید به خود گرفت و تا 5 برابر قیمت سیستمی توسط برخی آژانس های مسافرتی فروخته شد.

مدیر یکی از آژانس های مسافرتی تهران در آن روزها با بیان این که هر سال با نزدیک شدن به اربعین حسینی قیمت ها به طور سرسام آوری افزایش می یابد به تسنیم گفته بود: یک ماه پیش (آبان 93) نرخ بلیت رفت و برگشت پرواز تهران-نجف حداکثر 800 هزار تومان بود، اما با افزایش تقاضا قیمت ها نیز افزایش یافت تا این که اواخر آبان قیمت ها تقریبا دو برابر شد. در دو هفته اخیر نیز قیمت ها بین 300 تا 700 هزار تومان دیگر بسته به شرکت هواپیمایی افزایش یافته است.

حدود یک هفته پیش نیز مدیرکل روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در غیاب مدیرکل دفتر نظارت بر فرودگاه ها، شرکت ها و مؤسسات هوانوردی از صدور 679 مجوز پروازی برای انتقال زائران اربعین حسینی به عتبات عالیات خبر داد.

شرفی افزود: در راستای انتقال زائران اربعین حسینی به عتبات عالیات تا کنون تعداد 511 مجوز پرواز اعم از برنامه ای و فوق العاده برای شرکت های هواپیمایی ایرانی و تعداد 168 مجوز پروازی نیز برای دو شرکت های هواپیمایی عراقی ایرویز و فلای بغداد صادر شده است. با وجود آن که پروازهای مسیر نجف و بغداد نظیر سایر پروازهای خارجی مشمول قیمت گذاری تکلیفی نبوده و تابع عرضه و تقاضاست، اما سازمان هواپیمایی کشوری، در راستای ساماندهی فروش بلیت به متقاضیان سفرهای هوایی به عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی، با هماهنگی ایرلاین ها و انجمن شرکت های هواپیمایی، نرخ ثابتی برای بلیت پروازهای مسیر مذکور در بازه زمانی یاد شده، تعیین کرد.

وی بیان کرد: این سازمان توسط تیم های بازرسی همواره بر نحوه فروش بلیت نظارت می کند و شرکت های هواپیمایی نیز در ایام مذکور بر نحوه فروش دفاتر خدمات مسافرتی طرف قرارداد نظارت لازم را به عمل آورده اند.

اما با توجه به نرخ کنونی پرواز عتبات عالیات به نظر می رسد دفتر نظارت بر فرودگاه ها، شرکت ها و مؤسسات هوانوردی نتوانسته بر روند فروش بلیت نظارت داشته باشد. در حال حاضر قیمت بلیت تهران-نجف که باید 950 هزار تومان عرضه شود کمتر از یک میلیون و 500 هزار تومان در دسترس نیست.

به گفته برخی فعالان بازار طی روزهای اخیر به دلیل افزایش تقاضا و نبود بلیت با نرخ های مصوب، بلیت های چارتری پرواز عتبات عالیات به مرز 2 میلیون تومان نزدیک خواهد شد. در این بین مشخص نیست چرا سازمان هواپیمایی کشوری برنامه مشخص و موثری برای جلوگیری از ایجاد بازار سیاه و بروز مشکلات متعدد برای زائران عتبات عالیات در اربعین حسینی ندارد.

1