18 اکتبر 2019 - 14:25

ابراز اطمینان رئیس کمیته بین المللی المپیک از امنیت بازی های ریو

23 نوامبر 2015 - 14:00 dsfr.ir/uc19d

ابراز اطمینان رئیس کمیته بین المللی المپیک از امنیت بازی های ریو
rio2016.com
نماد مسابقات المپیک و پارا المپیک ریودوژانیر در سال 2016

امیدوارم در نه سال آینده، جهان متفاوت دیده شود و سیاستمداران مسئول، پاسخی برای تروریسم داشته باشند.

"توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک"

رئیس کمیته بین المللی المپیک (IOC) در پی حملات تروریستی مرگبار در پاریس، نسبت به توانایی مقامات برزیلی در تامین امنیت بازی های المپیک سال آینده در ریودوژانیرو ابراز اطمینان کرد.

بمب گذاری و تیراندازی در پایتخت فرانسه، نگرانی ها در مورد امنیت ورزشکاران و دوست داران بازی های المپیک که نه ماه دیگر برگزار خواهد شد ، را افزایش می دهد.

توماس باخ در گفتگو با آسوشیتد پرس گفت: "ما به مقامات برزیلی و همکاری بین المللی از سوی سازمان های امنیتی آن ها اطمینان داریم. من مطمئن هستم که تمامی این سرویس های بین المللی نهایت تلاش خود را برای محافظت از بازی های المپیک در مقابل این نوع حملات تروریستی انجام خواهند داد."

باخ در ادامه افزود: " امنیت، از موضوعات مورد بحث در زمان سفر مقامات کمیته بین المللی المپیک به ریو در روزهای آینده برای بازبینی پروژه آماده سازی بازی های المپیک خواهد بود. مسابقات المپیک، برای اولین بار در آمریکای جنوبی برگزار خواهد شد.

وی افزود: کمیته بین المللی المپیک، آژانسی امنیتی نیست. این وظیفه پلیس و نیروهای امنیتی کشور میزبان با همکاری سرویس های بین المللی است.

از زمان بازی های سال 1972 مونیخ  که در آن 11 ورزشکار و مربی در پی حمله افراد مسلح به دهکده المپیک (Olympic village) کشته شدند، موضوع امنیت اولویت اول کمیته بین المللی المپیک بوده است.

اما این بار حملات پاریس زمانی به وقوع پیوسته است که پایتخت فرانسه در تلاش برای گرفتن میزبانی بازی های المپیک 2024 است.  پاریس، که میزبانی این بازی ها را آخرین بار در سال 1924 در اختیار داشت، با شهرهای رم، لس آنجلس، هامبورگ و بوداپست رقابت می کند. کمیته بین المللی المپیک شهر میزبان بازی ها را در سپتامبر 2017 انتخاب خواهد کرد.

باخ خاطر نشان کرد که این حملات نباید نامزدی پاریس برای بازی ها را به مخاطره بیاندازد. وی گفت: باید در نظر داشته باشیم که در مورد بازی های المپیکی که نه سال آینده برگزار می شود، صحبت می کنیم. 

تروریسم، بین المللی است. تروریسم به پاریس و فرانسه محدود نمی شود. این یک چالش بین المللی است. تروریسم به رویدادهای ورزشی محدود نمی شود. ما متاسفانه شاهد این هستیم که این مسئله در پاریس هر نوع تجمع را تحت تاثیر قرار می دهد.

چنانچه پاریس حق میزبانی بازی های سال 2024  را کسب نماید، ورزشگاه استادو فرانس، که حملات پاریس در آن شروع شد، اصلی ترین ورزشگاه بازی های المپیک خواهد بود.

باخ در پایان این گفتگو تصریح کرد: امیدوارم در مدت نه سال آینده، جهان متفاوت دیده شود و سیاستمداران مسئول، پاسخی برای تروریسم داشته باشند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1