یازده اثر صنایع دستی خراسان شمالی کاندید دریافت مهر اصالت یونسکو

21 نوامبر 2015 - 09:30 dsfr.ir/4q6mi

یازده اثر صنایع دستی خراسان شمالی کاندید دریافت مهر اصالت یونسکو
میثم رودکی
لباس و گلیم کرمانجی

یازده اثر صنایع دستی سال گذشته موفق به دریافت نشان ملی شدند که سال آینده برای دریافت نشان مهر اصالت یونسکو خواهد رفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، علی عابدی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با اشاره به برگزاری سومین دوره داوری اخد نشان ملی صنایع دستی که 23 آذرماه با حضور استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان شمالی، رضوی و جنوبی در مشهد گفت: اطلاع رسانی لازم به بیش از صد صنعتگر استان انجام شده که تا سوم آذر ماه امسال آثار خود را به معاونت صنایع دستی استان ارائه دهند.

به گفته وی، کلیه آثاری که توسط هنرمندان و صنعتگران به این معاونت ارسال می شود اول در قالب استانی توسط کارشناسان این حوزه بررسی و پس از آن آثار مناسب برای کسب نشان ملی ارسال خواهند شد.

وی با بیان اینکه صنایع دستی تولیدی صنعتگران برای کسب نشان ملی و همچنین حضور برای دریافت مهر اصالت یونسکو باید دارای ویژگی های خاصی باشد، گفت: استفاده از مواد اولیه طبیعی حافظ محیط زیست، داشتن اصالت با بکارگیری طرح ها و نقوش ایرانی، کاربردی بودن و قیمت مناسب این آثار از مهم ترین ملاک های انتخاب و دریافت نشان ملی خواهد بود.

عابدی خاطرنشان کرد: پس از ارسال آثار به داوری ملی، تعداد کارهای انتخاب شده گواهی کیفیت صنایع دستی دریافت و پس از دو سال نگهداری سال 2018 این آثار برای سازمان یونسکو جهت دریافت مهر اصالت ارسال خواهد شد.

معاون صنایع دستی استان با اشاره به اینکه در حال حاضر سه اثر گلیم سفره کردی، چاروق و گردنبند با سنگ حجاری شده جزو آثار ثبت شده در یونسکو هستند، از ارسال 11 اثر با کسب نشان ملی در سال آینده خبر داد و گفت: این آثار هر دو سال یکبار ارسال می شود که در صورت دریافت مهر اصالت یونسکو، علاوه بر بازاریابی بین المللی آثار هنرمندان منتخب توسط یونسکو و دریافت نشان مرغوبیت، این هنرمندان می توانند در نمایشگاه های خارجی شرکت و کالاهای خود را به فروش برسانند.

وی اظهار امیدواری کرد: با اتخاذ تدابیر از سوی سازمان میراث فرهنگی داوری اعطای نشان ملی از امسال هر ساله برگزار و کلیه آثار منتخب ملی همانند آثار مهر اصالت یونسکو به صورت کتاب تهیه خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1