ریزگردها مردم ریگان را در خانه حبس کرد

20 نوامبر 2015 - 12:00 dsfr.ir/d96hj

ریزگردها مردم ریگان را در خانه حبس کرد
خبرگزاری مهر
بروز طوفان شن و ریزگردها در استان کرمان

بروز پدیده ریزگرد در شرق استان کرمان موجب شده که هزاران ریگانی برای در امان ماندن از تبعات گرد و غبار خود را در خانه هایشان حبس کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بروز مجدد پدیده ریز گردها که این روزها دیگر نمی توان به آن میهمان ناخوانده گفت، مردم شهرستان ریگان و فهرج در شرق استان کرمان را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده است که رفع آن ها در سکوت مسئولان مسکوت مانده است و مشخص نیست این وضعیت تا کی باید ادامه داشته باشد.

نکته قابل توجه اینکه پدیده روز گذشته تنها مختص استان کرمان بوده و بادهای ۱۲۰ روزه و یا دریاچه هامون و رود هیرمند در آن دخالتی نداشته اند، در واقع کانون های محلی شن و ریز گردها این روزها مردم استان را به دردسر انداخته اند و هرسال نیز برشدت این پدیده افزوده می شود و بخش های وسیع تری از شرق و شمال استان را در برمی گیرند.

هرچند جلساتی برای بررسی این پدیده ها در استان کرمان برگزار شده است اما این جلسه ها نیز بیشتر مناطق جنوب کرمان را مد نظر داشت و از سوی دیگر هیچ بازخوردی نیز در عمل از این دورهم جمع شدن ها عاید مردم ریگان و فهرج نشده است.

بروز مکرر طوفان  های شدید شن و ریزگردها زندگی را برای مردم شرقی ترین مناطق استان کرمان چنان تنگ کرده که برخی از آنها هم اکنون مهاجرت را به ماندن در این شهرها ترجیح می دهند.

یستر دریاچه ریگان کانون شن های روان

خشک سالی و احداث سدهای بزرگ در بالادست از جمله سد نساء باعث خشک شدن بستر رودخانه های محلی شده است و از سوی دیگر دریاچه ریگان نیز که درگذشته نچندان دور رونق داشته نیز هم اکنون بسترش کانونی برای تشدید گردوغبار در کرمان شده است.

مردم از ریزگردها به تنگ آمده اند
محمد علیزاده از شهروندان ریگانی است که در گفتگو با مهر می گوید: از ابتدای سال جاری تاکنون بارها شهر ریگان شاهد ریز گردها بوده است اما کمتر مسئولی به این مسئله توجه کرده است شهرستان ریگان ازجمله محروم ترین مناطق ایران است که چندی قبل شهرستان شد اما زیرساخت های لازم برای این شهرستان هنوز هم مهیا نشده است.

وی تصریح کرد: باوجود ریز گردها و بروز مشکلات تنفسی در مردم اما این شهرستان بیمارستان ندارد و به نظر می رسد به دلیل دورافتاده بودن این شهر صدای ما به گوش مسئولان در پایتخت نمی رسد.

زهرا بنی اسدی، دیگر شهروند ریگانی به مهر گفت: روز گذشته مدارس و اداره های ریگان از شدت پدیده ریز گردها تعطیل شد به ناچار به دلیل شدت گردوغبار، کودکان و سالمندان در خانه ها ماندند و دید در بهترین شرایط به هفت متر هم نمی رسید. وی افزود: هفته قبل در حالی اکثر شهرهای کشور شاهد بارندگی بودند و سیل در شهرستان های جنوبی استان راه افتاده بود، مردم ریگان غرق در گردوغبار بودند اما کسی به ما توجه نکرد و امروز هم بار دیگر این پدیده تکرار شده است.
این زن ریگانی ادامه داد: مسئولان از اجرای طرح جف و جنگل کاری خبر می دهند اما اگر این طرح ها اجراشده و موفق بوده است پس چرا وضعیت زندگی مردم این گونه است.

علی مظاهری دیگر شهروند ریگانی گفت: نخلستان های و باغ های مرکبات و مزارع ما زیرخاک فرورفته اند حتی در خانه های برخی از روستا از شدت شن گرفتگی باز نمی شود. وی افزود:

بروز این ریز گردها، کشاورزی مردم را هم نابود می کند و درخواست ما از مسئولان این است زمانی که این پدیده روی می دهند خودشان برای چند دقیقه در این فضا حضور یابند تا ببینند ما چه می کشیم.

شهر زیر سایه ریزگردها تعطیل شد
ریز گردها در حالی امروز هم میهمان مردم شرق استان کرمان هستند که روز گذشته شهر ریگان متأثر از این مشکل تعطیل شد. کاهش دید، حتی موجب بروز چندین مورد تصادف شد که چهار مصدوم به جای گذاشت و درنهایت به مردم هشدار داده شد در خانه هایشان بمانند. مراجعه به مراکز درمانی به شدت افزایش یافت و مردم به ناچار از ماسک برای تنفس استفاده کردند.

خسارت یک میلیارد تومانی به شهرستان ریگان
فرماندار ریگان در گفتگو با مهر در خصوص آخرین وضعیت این شهرستان گفت: توفان شدید شن به همراه ریز گردها بیش از ۱۰ میلیارد ریال به زیرساخت های شهرستان خسارت وارد کرده است.
امین باقری اظهار داشت: توفان شدید شن که از دو شب گذشته در شهرستان آغازشده بود به دلیل غلظت ریز گردها بیش از ۲۳۰ نفر را تا عصر دیروز راهی مراکز درمانی کرد. وی گفت: این ریز گردها که شهرستان را به شهرستانی بحرانی تبدیل کرده باعث خانه نشین شدن مردم شد.
فرماندار ریگان بیان داشت: توفان شدید شن به همراه ریز گردها جاده ترانزیتی ریگان - چابهار را مسدود کرد که با تلاش نیروهای راهداری و پلیس راه این محور دیشب بازگشایی شد.

مدفون شدن نخل ها و متروکه شدن روستاها
باقری گفت: توفان شدید شن به همراه ریز گردها باعث مدفون شدن نخل های چندین ساله در شن در این شهرستان شد. وی از شن گرفتگی تعدادی از منازل در روستاهای شهرستان خبر داد و اظهار داشت: شن های روان دیروز وارد منازل مردم شهرستان ریگان شدند و تعدادی از خانوارها را در منازل محبوس کرد.

فرماندار ریگان از امدادرسانی نیروهای هلال احمر در این روستاها خبر داد و بیان داشت: به دلیل شدت خسارت هنوز امدادرسانی در این روستاها ادامه دارد. وی گفت: با توجه به وضعیت بحرانی شهرستان به دلیل توفان های شدید شن و ریزگردها این شهرستان نیاز به اعتبارات ملی دارد.

فرماندار ریگان گفت: توفان شن باعث شن گرفتگی منازل، مزارع و باغات، ریزش مرکبات، خسارت به فضای سبز و جنگل کهور منحصربه فرد ایرانی و شن گرفتگی دهانه پل ها شد. باقری خواستار راه اندازی دستگاه پایش ریز گردها در ریگان شده است. وی گفت: طی سال جاری این هجدهمین باری است که ریزگردها در شهرستان باعث مشکلات شده اند و بیش از ۸۳۰ نفر را تاکنون راهی مراکز درمانی کرده است.

ادامه توفان های مکرر شن در شرق استان کرمان در کنار محرومیت های درمانی و زیرساختی و عدم چاره اندیشی برای رفع این مشکل درنهایت بسیاری از مردم شهرستان های ریگان و فهرج را برای مهاجرت از این منطقه ترغیب کرده است. این در حالی است که وضعیت در روستاهای این دو شهرستان به مراتب وخیم تر است و بعضاً گسترش بیابان و انباشت شن ها در مزارع حتی نخلستان های این مناطق را در شن فرو برده است و عبور و مرور در سطح روستاها را نیز با مشکل مواجه کرده است.

به گفته مردم ریگان، این مشکل تا چند ماه قبل بیشتر شامل روستاییان بود حالا این پدیده چنان تشدید شده است که حتی در شهر ریگان نیز مردم از هجوم شن های روان در امان نیستند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1