رئیس انجمن علمی باستان شناسان ایران:

وضعیت اشتغال 2500 دانشجوی باستان شناس نامشخص است

18 نوامبر 2015 - 18:10 dsfr.ir/xw4na

وضعیت اشتغال 2500 دانشجوی باستان شناس نامشخص است
sassanids.com
دانشجویان باستان شناسی در حال کاوش تپه خان طالب

رئیس انجمن علمی باستان شناسی ایران گفت: وضعیت اشتغال 2500 دانشجو باستان شناسی در کشور نامشخص است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدمهدی موسوی کوهپر در دومین همایش ملی باستان شناسی ایران که در محل موزه بزرگ خراسان برگزار شد، با اشاره به نامشخص بودن وضعیت شغلی بیش از 2500 دانشجو فعال در زمینه باستان شناسی در کشور گفت: بحث اشتغال دانشجویان این رشته به یکی از دغدغه های امروزی ما تبدیل شده است.

وی افزود: برای حل این مسئله نمی توان چشم امیدی به دستگاه های اجرایی داشت و باید خودمان فکری برای خود داشته باشیم.

رئیس انجمن علمی باستان شناسی ایران خاطرنشان کرد: دانشجویان علاقه مند بسیاری به این رشته گرایش پیدا می کنند اما وقتی با نبود بازار کار این رشته مواجه می شوند دچار سرخوردگی و بی میلی نسبت به ادامه آن می شوند.

وی با تاکید بر اینکه قرار نیست عیال دولت بشویم، تصریح کرد: اما از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توقع داریم تا تمهیداتی برای فعالیت دانشجویان این رشته در شرکت های خصوصی مرمت، بازسازی، گردشگری و صنایع دستی بیندیشد به نحوی که خروجی دانشجویان ما این نیازهای جامعه را برطرف سازد.

موسوی با اشاره به ضرورت ایجاد کارگروه های علمی در ارتباط با مباحث کلان باستان شناسی اظهار کرد: برگزاری چنین همایش هایی در بررسی آخرین دستاوردهای علمی بسیار موثر است.

وی با بیان اینکه هیچ استراتژی و راهبردی در جذب دانشجو نداریم، تاکید کرد: خوشبختانه به اندازه کافی دانشجویان مستعد و علاقه مند در رشته باستان شناسی در کشور وجود دارد که می توانند در حوزه ایران فرهنگی در کشورهایی همچون تاجیکستان، ترکمنستان و افغانستان فعالیت کنند.

وی با اشاره به اینکه در بسیاری از رشته های علمی برگزاری چنین نشست ها و همایش های در استخراج مباحث کلی ملی کمک شایان توجهی می کند، تصریح کرد: متاسفانه در حوزه باستان شناسی از این موضوع غفلت شده است.

رئیس انجمن علمی باستان شناسی ایران با اشاره به اینکه در سال ۸۷ یک گروه باستان شناس فرهنگی به کشور عمان اعزام کردیم که مورد استقبال باستان شناسان عمانی نیز قرار گرفت، ابراز کرد: وقتی ما این حوزه های باستان شناسی را در کشورهای همسایه خود پر نکنیم، باستان شناسان غربی این خلأ را جبران خواهند کرد.

وی با اشاره به انعقاد ده ها تفاهم نامه سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در حوزه ایران فرهنگی با دیگر کشورها، گفت: حضور باستان شناسان ایرانی در چنین حوزه هایی در منطقه خاورمیانه به معنای حضور ایران در چنین مجامعی است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1