با حضور باستان شناسان برجسته کشور

همایش ملی باستان شناسی ایران در موزه بزرگ خراسان آغاز به کار کرد

18 نوامبر 2015 - 16:40 dsfr.ir/2s4au

همایش ملی باستان شناسی ایران در موزه بزرگ خراسان آغاز به کار کرد
میراث آریا
دومین همایش ملی باستان شناسی ایران در موزه بزرگ خراسان برگزار شد

دومین همایش ملی باستان شناسی ایران با حضور تعدادی از باستان شناسان کشور، پژوهشگران، دانشجویان رشته باستان شناسی و جمعی از مدیران و مسئولان ملی و استانی در سالن همایش های موزه بزرگ خراسان واقع در بوستان کوهسنگی مشهد آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، در این همایش که به مدت دو روز و در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه 27 و 28 آبان ماه در مشهد و به میزبانی این اداره کل برگزار می شود، مهم ترین موضوعات مرتبط با باستان شناسی و کاوش های جدید در خراسان و سایر مناطق ایران و بررسی جدیدترین یافته های باستان شناسان در خراسان و سایر مناطق بررسی می شود.

محمد رکنی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و سرپرست موزه بزرگ خراسان در افتتاحیه این همایش ملی با اشاره به اهمیت باستان شناسی، جایگاه و نقش آن گفت: امیدوارم برگزاری این همایش بتواند به ارائه راهکارها و دستاوردهای مناسب موضوع مهم باستان شناسی بیش از پیش کمک کند. امیدواریم برگزاری این همایش دو روزه در مشهد دارای دستاوردهای بسیار ارزشمندی باشد که بتوان از این دستاوردها به نحو مطلوب استفاده کرد.

حسن هاشمی رئیس دانشکده هنر دانشگاه بیرجند و دبیر علمی این همایش نیز در افتتاحیه این همایش گفت: تولید علم نیاز کشور است و برگزاری انی گونه همایش ها به تولید علم و دستیابی به نتایج ارزشمند کمک فراونی می کند.

وی با اشاره به برگزاری اولین همایش ملی باستان شناسی ایران افزود: اولین همایش باستان شناسی با استقبال بسیار خوب رو به رو شد که بعد از برگزاری انی همایش سه جلد کتاب منتشر و در حال حاضر دومین همایش ملی باستان نشاسی در مشهد در حال برگزاری است. این همایش ها هر دو سال یکبار برگزار می شود و در هر همایش یکی از دانشگاه ها میزبان برگزاری این همایش است. دومین همایش ملی باستان شناسی نیز با استقبال بسیار خوبی رو به  رو شده و 700 مقاله به این همایش ارائه شده است.

هاشمی اهداف دومین همایش ملی باستانشناسی ایران-بیرجند را در راستای هم اندیشی متخصصان، اساتید و صاحب نظران باستان شناسی و علوم میان رشته ای در مورد آخرین دستاوردهای پژوهشی در این حوزه قلمداد کرد.

وی یادآور شد: معرفی ابعاد و قابلیت های رشته باستان شناسی در سطح کشور برای ایجاد انگیزه برای جذب دانشجویان، اساتید و پژوهشگران، ایجاد بستر مناسب برای تحقیق و پژوهش و ارتقای سطح علمی کشور در حوزه مطالعات باستان شناسی و علوم میان رشته ای را از دیگر اهداف این همایش دانست.

دبیر کمیته علمی دومین همایش ملی باستانشناسی ایران خاطرنشان کرد: بررسی دستاوردها، فرصت ها و آسیب های رشته باستان شناسی و ارائه راهکارهای مناسب برای رفع مشکلات، ایجاد ارتباط بین دانشگاه های مجری رشته باستان شناسی و علوم میان رشته ای با مراکز علمی تحقیقاتی کشور از جمله اهداف اصلی این همایش است.

وی هم چنین با اشاره به اینکه از نظر باستان شناسی خراسان به منطقه سفید مشهور است لذا برگزاری این همایش و انجام کاوش های باستان نشاسی در این نقطه بکر از اهمیت بالایی برخوردار است.

هاشمی به پنج محور مطالعاتی و تخصصی دومین همایش ملی باستانشناسی ایران اشاره کرد و گفت: در محور پیش از تاریخ این همایش مباحثی همچون مرز و مرزبندی و تعیین و مفهوم سازی، بر هم کنش های محیطی-انسانی، مطالعات محیطی، سازمان و سازمان بندی ها، مطالعات و مقایسات میان فرهنگی، انسان شناسی و مردم شناسی و اتنوآرکیالوژی، اندیشه، فرهنگ مادی و تطور، فرهنگ های بومی-محلی، فرایندهای تاثیرگذار بر تحولات، فرآیندهای تاثیرگذار معاصر بر روند مطالعات پژوهشی مطرح می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1