ثبت خانه فرخی خرم در فهرست آثار ملی کشور

18 نوامبر 2015 - 13:00 dsfr.ir/kh9w1

ثبت خانه فرخی خرم در فهرست آثار ملی کشور
میراث آریا
خانه قجری میرزا محمد فرخی خرم در شهر یزد

خانه قجری میرزا محمد فرخی خرم یزد واقع در خیابان سلمان فارسی در آبان ماه سال جاری به ثبت آثار ملی رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد؛ سرپرست معاونت میراث فرهنگی این اداره کل در خصوص این بنای تاریخی گفت: با توجه به نوع معماری قدمت آن مربوط به دوره اواخر قاجار و اوایل پهلوی می باشد و وجه تسمیه آن متاثر از نام خانوادگی مالکین فعلی است.

محسن ذاکری نیا اظهار داشت: این بنا از خانه های ارزشمند داخل بافت تاریخی یزد است. خانه دارای دو ورودی است که ورودی اصلی در ضلع جنوب و ورودی دوم که به صورت پارکینگ در دوره های بعد ایجاد شده، ضلع غربی است. بنا به صورت حیاط مرکزی و در سه جبهه ساخت، طراحی و احداث شده است. پس از ورودی اصلی یک هشتی قرار دارد که فضای داخل آن یک ورودی به پشت بام و یک ورودی به داخل پارکینگ بنا دارد و هشتی با یک راهرو کوتاه به حیاط می رسد. پوشش سقف راهرو طاقچه های ایجاد شده داخل دیوار آن به صورت کلیل است.

وی افزود: ضلع شمالی خانه دارای یک اتاق دو دری که سمت راست این اتاق ها، فضایی با کاربری سرویس بهداشتی و سمت چپ آنها یک راهرو است که انتهای آن به راه پله پشت بام می رسد و ورودی اتاقهای ضلع شمالی نیز داخل آن قرار گرفته است. پوشش داخلی اتاق ها در این ضلع به صورت خنچه پوش می باشد. در اتاق ها، چوبی و ورودی اتاق های ضلع شمالی و جنوبی داخل تاق نماهایی با قوس هلالی ایجاد شده است.

ضلع جنوبی دارای راهروی ورودی و دو اتاق با پوشش سقف ضربی است و در ضلع شرقی خانه تنها چندین طاق نما با قوس هلالی مشاهده می شود ضلع غربی دارای سه اتاق و یک فضا با کاربری آشپزخانه است.

بنا دارای دو زیرزمین در ضلع های غربی و جنوبی است که دسترسی به زیرزمین ضلع غربی امکان پذیر نیست ولی در ضلع جنوبی زیرزمین دو قسمت دارد. اتاقکی که مخصوص نگهداری مواد غذایی بوده و بخش پایاب که در گذشته های دور آب اقنات از این قسمت عبور می کرده است که هنوز هم آثاری از قسمت ورودی و خروجی آب می توان مشاهده کرد.

این مقام مسئول خاطرنشان ساخت: به طور کلی مصالح به کاررفته در بنا خشت و آجر با پوشش گچ و کاهگل می باشد و قرار گرفتن در حریم مجموعه ثبتی امیرچخماق که به شماره 2416 مورخ 1/6/78 به ثبت رسیده است، از ویژگی های بنا محسوب می شود.

ذاکری نیا تصریح کرد: این بنا جهت استفاده مسکونی طراحی و احداث شده ولی باتوجه به وضعیت و فضاهای موجود در بنا به جز کاربری مسکونی، کاربری گردشگری نیز گزینه مناسبی برای آن به شمار می آید.

گفتنی است این بنای ارزشمند در تاریخ 13/8/94 به شماره 31353 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1