کشف آثاری از دوره مفرغ در مسیر حوضه آبریز رودخانه اترک

17 نوامبر 2015 - 17:40 dsfr.ir/wc6j6

کشف آثاری از دوره مفرغ در مسیر حوضه آبریز رودخانه اترک
میراث آریا
تپه دوران مفرغ در شهرستان قوچان

در حوضه آبریز رودخانه اترک یکی از مهم ترین حوزه های فرهنگی شمال شرق ایران آثار و محوطه هایی از دوره های مفرغ، آهن، تاریخی و اسلامی شناسایی شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، آزیتا میرزایی سرپرست هیات کاوش حوضه آبریز رودخانه اترک امروز "سه شنبه" با اعلام این خبر گفت: در مسیر طولانی این حوضۀ آبریز، تپه و محوطه های باستانی زیاد و مهمی وجود دارد که برنامه ریزی برای مطالعه عمیق تر آنها در شناخت فرهنگ گذشتۀ ایران زمین بسیار حایز اهمیت است.

وی افزود: در بررسی و شناسایی حوضۀ آبگیر قردانلو، فرصتی پیش آمد تا بخشی از این محوطه مورد مطالعۀ باستان شناختی قرار گیرد. در این فعالیت پژوهشی 21 نقطه بعنوان آثار فرهنگی ثبت و ضبط شد. از این تعداد نقطه اول یک بند در نزدیکی تنگه بود که اگرچه این بند مربوط به دهه های اخیر است اما شواهدی دال بر وجود آثار قدیمی تری نیز در آن وجود دارد.

میرزایی افزود: نقطه شماره 12 نیز متعلق به روستای متروک قردانلو بود که به دلیل زلزله در دهه 70 تخریب و متروک شده بود. 19 نقطۀ دیگر متعلق به آثار و محوطه های فرهنگی در بر دارنده دوره هایی از مفرغ، آهن، تاریخی و اسلامی هستند که از لحاظ کارکردی احتمالا محوطه ها مسکونی، قلعه های نظامی و دفاعی و قبرستان بوده اند.

به گفته این باستان شناس یکی از نکات جالب توجه در این منطقه ساخت روستاها در دامنۀ کوه ها بوده و از دشت میان کوهی فقط برای کشاورزی استفاده می شده است.

میزایی در ادامه افزود: با توجه به شناسایی موقعیت آثار و محوطه های باستانی در این منطقه احتمالا این امر در گذشته نیز مصداق داشته زیرا قالب محوطه ها در دامنه کوه ها و ارتفاعات طرفین این دشت میان کوهی واقع هستند.

گفتنی است حوضه آبریز رودخانه اترک یکی از مهم ترین حوزه های فرهنگی شمال شرق ایران محسوب می شود، این رودخانه به طول 669 کیلومتر، از بلندی های رشته کوه هزار مسجد در جنوب قوچان سرچشمه گرفته و پس از آبیاری دشت های قوچان، فاروج و شیروان وارد شهرستان بجنورد می شود.

بررسی و شناسایی نجات بخشی آثار باستانی و فرهنگی حوضه آبریز قردانلو با مجوز رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1