19 اکتبر 2019 - 13:46
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه خبر داد:

کشف 190 شیء تاریخی در استان کرمانشاه

17 نوامبر 2015 - 17:30 dsfr.ir/5v929

کشف 190 شیء تاریخی در استان کرمانشاه
خبرگزاری تسنیم
اشیا عتیقه و تاریخی

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه، از کشف 190 قلم اشیاء تاریخی با ارزش از قاچاقچیان در آبان ماه سال جاری در سطح استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه؛ علی فعله گری مدیرکل میراث فرهنگی این اداره کل با اعلام این خبر اظهار داشت: در راستای اقدامات حفاظتی از آثار تاریخی و پیش گیری از وقوع جرائم میراث ارزشمند فرهنگی و معنوی در استان کرمانشاه، یگان حفاظت این اداره کل با استفاده از توان اطلاع رسانی دوستداران میراث فرهنگی و تعامل با نیروی انتظامی همواره نقش مهمی در حفظ و صیانت از آثار تاریخی این دیار داشته است.

وی افزود: با همکاری های صورت گرفته با نیروی محترم انتظامی در آبان ماه سال جاری بالغ بر 190 قلم اشیاء تاریخی با ارزش در 4 رشته عملیات کشف و ضبط شده اند. در این عملیات ها هفت نفر دستگیر و با تشکیل پرونده تحویل مقامات قضایی استان شده اند.

فعله گری در ادامه با اشاره به نقش یگان حفاظت این اداره کل در حفاظت از آثار تاریخی استان و مبارزه با قاچاقچیان اشیاء تاریخی اظهار داشت: نقش خطیر حفاظت از آثار و ابنیه تاریخی به تنهایی از توان نیروهای یگان حفاظت این اداره کل خارج است و ضروریست که از ظرفیت های دوست داران میراث فرهنگی و نیروی توانمند انتظامی بیش ترین استفاده شود.

وی با تاکید بر اینکه همه مردم در مقابل حفاظت از آثار تاریخی استان و نشانه های تمدنی این دیار باید احساس مسئولیت کنند، گفت: اداره کل میراث فرهنگی در این راه همه توان خود را بکار گرفته است.

همچنین سرهنگ بیداد فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه اظهار کرد: در طول 8 ماه گذشته بالغ بر 304 قلم شیء تاریخی از قاچاقچیان کشف و همچنین تعداد 6 باند حفاری غیرمجاز در سطح استان متلاشی شده است. در این مدت 35 نفر در این خصوص دستگیر شده و با تشکیل پرونده تحویل مقامات قضایی شده اند.

وی در خاتمه تصریح کرد: بی شک با گستردگی شبکه دوست داران میراث فرهنگی در سطح استان و تدابیر ویژه فرماندهان انتظامی در برخورد مجدانه با غارتگران و قاچاقچیان میراث فرهنگی، قطعا مجالی برای اقدامات ضد فرهنگی آنان نخواهد داد.

گفتنی است، در استان کرمانشاه چهار هزار اثر تاریخی و طبیعی شناخته شده وجود دارد که بیش از 2200 مورد آن به ثبت ملی رسیده است و کتیبه داریوش نیز در بیستون به ثبت جهانی رسیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1