26 می 2020 - 21:25

تکمیل ترمینال سلام فرودگاه امام تا پاییز ۹۵

17 نوامبر 2015 - 15:40 dsfr.ir/kt7r2

تکمیل ترمینال سلام فرودگاه امام تا پاییز ۹۵
پایگاه خبری راه و شهرسازی
عباس آخوندی در بازدید از فرودگاه بین المللی امام خمینی

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که ترمینال سلام فرودگاه امام تا پاییز ۹۵ تکمیل می شود از برگزاری مناقصه بین المللی برای ساخت ترمینال «ایران شهر» این فرودگاه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری راه و شهرسازی؛ عباس آخوندی در بازدید از فرودگاه بین المللی امام خمینی و ترمینال زیارتی در حال ساخت این فرودگاه با عنوان «سلام»، اظهار کرد: اصلاح وضع موجود فرودگاه، توسعه ظرفیت مسافری با ساخت ترمینال های جدید و ایجاد منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی از اقدامات مهم و جاری در دستور کار در فرودگاه بین المللی امام خمینی است.

وی به ساخت ترمینال سلام اشاره کرد و گفت: با ساخت این ترمینال ظرفیت مسافری فرودگاه بین المللی امام خمینی تا پاییز سال آینده از حدود پنج میلیون مسافر در سال به ۱۰ میلیون مسافر افزایش می یابد. همچنین ساخت ترمینال دیگری با عنوان «ایران شهر» با ظرفیت سالانه ۲۰ تا ۲۲ میلیون نفر نیز در دستور کار است که سرمایه گذار ساخت این ترمینال با برگزاری مناقصه بین المللی انتخاب می شود و تامین مالی ۱۰۰ درصدی این پروژه بر عهده سرمایه گذار خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی برآورد انجام شده برای ساخت ترمینال مسافری ایران شهر در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) را ۱.۲ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: در پی آن هستیم که در سال جاری مناقصه بین المللی ساخت این ترمینال مسافری برگزار شود که با ساخت آن در مدت سه سال ظرفیت مسافری فرودگاه بین المللی امام خمینی در مجموع به جابه جایی ۳۰ میلیون مسافر در سال افزایش می یابد.

آخوندی از انجام فرآیند کارشناسی برای ایجاد منطقه آزاد و منطقه ویژه تجاری در فرودگاه بین المللی امام خمینی با هماهنگی دبیرخانه مناطق آزاد خبر داد و گفت: امیدواریم این مراحل در آذرماه تکمیل و به تصویب شورای عالی مناطق آزاد برسانیم. البته برنامه دراز مدت برای توسعه فرودگاه بین المللی امام خمینی افزایش ظرفیت مسافری این فرودگاه به ۹۰ میلیون مسافر در سال است که البته ظرفیت فیزیکی و مکانی این فرودگاه در برنامه دراز مدت تا ۱۲۰ میلیون مسافر نیز قابل استفاده خواهد بود.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید همچنین به برنامه های توسعه ای فرودگاه بین  المللی امام خمینی در بخش ایرساید اشاره کرد و گفت: در حال حاضر باند جنوبی این فرودگاه در دست ساخت است که بعد از تکمیل ترمینال ایران شهر به عنوان باند اصلی این ترمینال مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین در صورتی که باند اصلی فرودگاه به دلایلی قابل استفاده نباشد باند جنوبی می تواند به عنوان باند جایگزین مورد استفاده قرار گیرد که امیدواریم تابستان سال آینده این باند به بهره برداری برسد.

آخوندی میزان اعتبار لازم برای تکمیل ترمینال سلام، بهبود وضع ترمینال فعلی و ساخت باند جنوبی این فرودگاه را دو هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: علاوه بر ۱.۲ میلیارد دلار سرمایه مورد نیاز برای ساخت ترمینال ایران شهر که توسط سرمایه گذار تامین می شود، برای توسعه فرودگاه امام خمینی طی چهار سال آینده ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: اقدام فوری و جاری در جهت افزایش تسهیلات و ارائه خدمات به مسافران، بهبود شرایط موجود ترمینال فعلی امام خمینی است که حدود ۳۵۰۰ متر مربع به فضای فعلی ترمینال موجود تا ایام نوروز ۹۵ اضافه می شود که امیدواریم یک تغییر ملموس در جهت ارتقای سطح خدمات به مسافران باشد.

آخوندی افزود: همچنین با توسعه فرودگاه امام خمینی مناقصه بین المللی برای توسعه ترمینال خارجی فرودگاه مشهد نیز در دستور کار است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1