17 آوریل 2024 - 14:44

گردشگری کنار جاده ای یا گردشگری زمین شناسی

17 نوامبر 2015 - 15:30 dsfr.ir/tb5y7

گردشگری کنار جاده ای یا گردشگری زمین شناسی
توریسم آنلاین
گردشگری کنار جاده ای

یکی از انواع توریسم یا گردشگری، ژئوتوریسم یا زمین گردشگری است.

زمین گردشگری یا گردشگری زمین شناسی نیز خود دارای اقسام مختلفی است که یکی از نمونه های آن زمین گردشگری کنار جاده ای یا گردشگری زمین شناسی رخنمون جاده ای است. که در آن گردشگران، خصوصا زمین شناسان، مهندسین معادن، متخصصان نفتی، مهندسان کشاورزی در حین عبور از یک مسیر به تماشای پدیده های جذاب و دیدنی زمین شناسی که در کنار آن قرار دارد، می پردازند. این مسیر می تواند یک جاده پر پیچ و خم کوهستانی یا جاده طول و طویل کویری باشد.

در این نوع گردشگری، توریست ها در خودروی سفر خود از دیدن مناظر زمین شناسی بکر و زیبای کنار جاده لذت می برند و یا نه، از خودروی خود پیاده می شوند و قدم زنان و از نزدیک جاذبه های تماشایی را می بینند و لمس می کنند.

در ایران از این گونه آثار زمین شناسی کنار جاده ای کم نداریم که در بین آن ها کوهستان زاگرس، جاده های منحصر بفرد خود دارد.

در ایالت زمین شناسی زاگرس و در دیار پارس در کنار جاده استهبان به نی ریز در محلی که به گردنه حسین آباد معروف است و سراسر پوشیده از درختان انجیر، یکی از پدیده های نادر زمین شناسی با رنگ و شکل خاص خود از زیر زمین بیرون زده که نگاه هر مسافری را به سوی خود جلب می کند.

در این مکان سنگ های عمیق دریایی که زمین شناسان به آنها رادیولاریت می گویند، با رنگ های قرمز، خاکستری، زرد تا سبز زیتونی از اعماق زمین به سطح زمین راه پیدا کرده اند، چین خورده اند و شکسته شده اند.

گفتنی است این مکان دیدنی از نظر موقعیت جغرافیایی در 200 کیلومتری شرق، جنوب شرق شیراز قرار گرفته است.

دکتر علی رحمانی - دکتری زمین شناسی

1