7 اکتبر 2021 - 07:42

استقبال نامتعارف از قطارهای لوکس

13 ژوئن 2015 - 11:00 dsfr.ir/bwxq4

استقبال معاون گردشگری از مسافران قطار هزار و یک شب

چند فصل از حضور نخستین قطار گردشگران خارجی می گذرد و بازتاب هایی در سطح جامعه بوجود آورده است. ابعاد مثبت و منفی این بازتاب ها سوژه ای شد تا "دنیای سفر" به آن بپردازد.

پاییز سال گذشته بود که آمدن قطار لوکس اروپایی به کشورمان سر و صدای زیادی به پا کرد. این هیاهو تا جایی پیش رفت که از ورود پولدارهای اروپایی به ایران خبرهای بسیاری منتشر شد چرا که عنوان می شد هزینه‌ سفر با قطار "عقاب طلایی" حدود 37 هزار دلار به ازای هر نفر است و چنین رقمی برای صنعت گردشگری ایران یک رویا بود.

اما بالاخره بعد از خبرسازی های بسیار که مسوولان گردشگری نیز به آن دامن زدند، قطار  "عقاب طلایی" به ریل های ایران رسید. با پیاده شدن نخستین مسافران مشخص شد که حداکثر قیمت آن 15 هزار دلار خواهد بود. رییس شرکت ریلی عقاب طلایی نیز از وجود بیش از  12 هزار تقاضا برای سفر با این قطار به ایران خبر داد که با توجه به ظرفیت اندک قطار، در سال 2015 میلادی حدود 9 سفر به صورت رفت و برگشت به مبدأ و مقصد مجارستان و ایران اجرا خواهد شد. 

با توجه به آنکه اقامت، حمل و نقل و خورد و خوراک مسافران در قطار انجام می شود و مبلغ همه این امکانات از قبل پرداخت شده و آژانس مربوطه تدارک لازم را دیده است به صورت خاص برای گردشگری کشور درآمدی به همراه ندارند. اما ابراهیم پور فرج، مجری ایرانی این پروژه، درباره میزان درآمد زایی این قطار به ایسنا گفته است: به دلیل نبود محدودیت حمل بار در این وسیله، مسافران آن در ایران خرید زیادی می توانند داشته باشند، همان طور که نخستین گروه داشتند. براساس پیش بینی ها هر گردشگر 2 هزار دلار درآمد زایی از محل خرید صنایع دستی و سوغات می تواند داشته باشد، ضمن آن که هزینه هایی برای تأمین مواد غذایی، سوخت قطار، حمل و نقل داخلی، شست و شوی لباس ها و ضیافت های شام، پرداخت می‌شود. 

همچنین برای ورود هر قطار به ایران و خدماتی که از راه آهن دریافت می شود، حدود 180 میلیون تومان پرداخت می‌ شود که این هم نوعی درآم زایی برای راه آهن جمهوری اسلامی ایران است.

به گفته پور فرج، سفر گردشگران با قطار در شرایطی که جای خالی در هتل های خوب کشور به سختی پیدا می شود،‌ یک نوع خوشبختی است. چرا که اگر این گروه بزرگ بدون قطار به ایران می آمد، توان پذیرش و خدمات رسانی به آنها را نداشتیم، چون با کمبود اتاق خالی در هتل های مناسب ایران مواجه هستیم و این قطار حکم هتل آن‌یها را دارند و پوششی روی این مشکل است. 

با این وجود، رییس اتحادیه هتلداران ایران این گفته را بهانه ای برای توجیه تور گردانان در نبود هتل عنوان می کند و به "دنیای سفر" می گوید: «هتل خالی داریم و برخی از افراد مسئله هتل را بیش از حد بزرگ کرده اند. این درحالی است که تنها در برخی از شهرهای گردشگر پذیر ظرفیت هتل ها تقریبا تکمیل است که نمی توان آنرا به تمام کشور تعمیم داد.»

جمشید حمزه زاده ادامه می دهد: «درست است که مسافران قطار از صنایع دستی و سوغات خرید می کنند اما مراکز اقامتی و پذیرایی و رستوران ها که بدنه اصلی گردشگری هستند از سود این حوزه بی بهره می مانند. این درحالی است که ظرفیت ها تکمیل نیست و نمی توان با حضور 50 یا 100 گردشگر خوشحالی کرد.»

قطاری متعجب از گردشگر ندیده ها
ورود نخستین قطار گردشگران خارجی، همه را به شور آورد چنانکه توقف چند ساعته در هر استان با حضور مسئولان گردشگری، دولتی و استانی و به تبع آن نگاه های متعجب گردشگران رو به رو می شد. در ابتدای امر این حرکتی نمادین از مهمان نوازی ایرانی ها به نظر می آمد اما ادامه روند استقبال مسئولان، بیشتر شبیه گردشگر ندیده ها شده است و حتا می توان گفت؛ شان گردشگری کشور را زیر سئوال برده است.

 

این روند نه تنها برای قطار عقاب طلایی که برای قطار «هزار و یک شب» نیز تکرار شد تا جایی که معاون گردشگری به استقبال مسافران رفت. این درحالی است که قطارهای که تحت عنوان لوکس به ایران می آیند در حد قطارهایی که به  کشورهای دیگر نظیر روسیه می روند، نیست.

استقبال مسوولان دولتی از قطارهای گردشگری در حالی انجام می شود که قرار است حضور قطارها در سال های آینده ادامه یابد. همچنین با توجه به دیپلماسی لبخند رییس جمهور، تعداد گردشگران ورودی افزایش یافته و از راه های هوایی و زمینی نیز به ایران سفر می کنند. هر چند سفر ریلی گردشگران خارجی به ایران در جو نا امنی که بر منطقه خاورمیانه حاکم است، نشان از وجود امنیت در کشور دارد و می تواند ابزاری تبلیغاتی برای بازسازی چهره ایران در ابعاد بین المللی باشد اما اگر رفتار مسوولان چیزی جز ذوق زدگی مفرط نیست، چرا مسافران ورودی از راه های هوایی از لبخند معاون گردشگری بی نصیب بمانند؟

دیدگاه ها

  • امیرحسین 13 ژوئن 2015 - 11:32

    به نظرم این ذوق زدگی یا به تعبیر من بی جنبگی، در بقیه مردم جامعه هم دیده میشه. لطف کنید روزنامه ها و سایتهای خبری رو یه بررسی کنید و ببینید چطور عکس و خبر پشت سر هم از قطار لوکس گذاشته اند.

1