برخورد با متخلفان شکار و صید پرنده در فریدونکنار از 28 آبان

17 نوامبر 2015 - 10:00 dsfr.ir/xe2rs

برخورد با متخلفان شکار و صید پرنده در فریدونکنار از 28 آبان
حامد تیزرویان
فریدونکنار این روزها به سیاه چاله پرندگان مهاجر تبدیل شده است

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: برخورد با متخلفان شکار و صید غیرمجاز پرنده به ویژه پرندگان مهاجر در فریدونکنار از 28 آبان با همکاری نیروی انتظامی استان مازندران و یگان حفاظت محیط زیست آغاز می شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا؛ سرهنگ حمیدرضا خیلدار افزود: برای مقابله با شکار و خرید و فروش غیرمجاز پرنده به ویژه پرندگان مهاجر در فریدونکنار کمیته ای تشکیل شده است.

وی اظهار کرد: بر این اساس در جلسه ای مشترک میان یگان حفاظت محیط زیست و پلیس پیشگیری ناجا، نامه ای برای فرمانده انتظامی استان مازندران تهیه شد که با راه اندازی گشت یگان حفاظت محیط زیست در بازارهای غیررسمی فریدونکنار از عرضه و خرید و فروش هر گونه پرنده مهاجر جلوگیری کند.

خیلدار تاکید کرد: البته عرضه در بازارهای رسمی به شرط داشتن مجوز شکار که آنهم شرایط خاص خودش را دارد، مشکلی نخواهد داشت. برنامه این کمیته در اولین گام برخورد با دام های هوایی و شب دام ها است که متاسفانه در فصل ورود پرندگان مهاجر به میانکاله افزایش می یابد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: با توجه به اهمیت و ارزش ژنتیکی گونه های مهاجر به منطقه حفاظت شده میانکاله در حفظ این منابع ارزشمند، با متخلفان با قاطعیت برخورد خواهیم کرد.

تا کنون 9 هزار و 700 گونه پرنده در جهان شناسایی شده است که سهم کشور ما با توجه به تنوع آب و هوایی به 520 گونه می رسد که تقریبا برابر کل پرندگان ساکن اروپا است، علاوه بر این ایران سالانه پذیرای تعداد زیادی پرنده از نقاط مختلف جهان است که برای زمستان گذارانی وارد تالاب ها و زیستگاه های طبیعی می شوند که یکی از آنها منطقه فریدونکنار در استان مازندران است که به صورت بی رحمانه ای شکار و به بازار عرضه می شوند.

سالانه میلیون ها بال پرنده از اروپا، فنلاند و هند وارد این تالاب می شود و از آنجا به آفریقا پرواز می کنند، اما متاسفانه به صورت کاملا خاموش و بی صدا صید می شوند که این مساله موجب نگرانی دوستداران محیط زیست شده است.

نصب تورهای هوایی که در یک مرحله هزاران پرنده چه حلال گوشت و چه حرام گوشت در آن گرفتار می شوند به دامگاه مرگ این پرندگان تبدیل شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1