25 فوریه 2024 - 05:25

ثبت کوه تفتان در فهرست آثار ملی

10 ژوئن 2015 - 10:40 dsfr.ir/z4xbh

کوه تفتان بام شرق ایران، عروس زیبای پهن دشت سیستان و بلوچستان، پس از کوه های دماوند و سبلان به عنوان سومین کوه کشور در آثار ملی ثبت شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: کوه تفتان با قلل دو گانه و چشمه های آب گرم و مناظر بدیع که در مسیر ارتباطی شمال به جنوب استان در جوار شهرستان خاش آرمیده است در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

کامبیز مشتاق گوهری تصریح کرد: کوه تفتان پیش از این به سبب قرار گرفتن در مسیر راه شمال به جنوب استان تنها به عنوان یک منظره طبیعی از آن یاد می شد و ناشناخته مانده بود، در حالی که با آن همه عظمت و زیبایی و وجود روستاها و فرهنگ عشایری در اطراف خود توانایی ایجاد حلقه گردشگری را داشته و نیازهای گردشگری را ابتدا در زاهدان و سپس در سراسر استان برآورده کرده و سبب جذب گردشگران و کوهنوردان و علاقه مندان به طبیعت بکر از سراسر کشور و جهان می شود.

وی ادامه داد: تفتان با ویژگی های خاص زمین شناسی و طبیعت گردی و قابلیت های ویژه از جمله چشمه های آب گرم، مسیرهای کوه نوردی خاص و مراکز طبیعی ویژه می تواند زمینه گردشگری مستمر را در استان فراهم کند. در اطراف تفتان زیر ساخت ها و وسایل رفاهی محدودی از طریق نهاد های دولتی ایجاد شده اما هدف اصلی ما ایجاد ارتباط بین مردم بومی و گردشگران است و امر تصدی گری را برای پیشرفت ایده پردازی به مردم انتقال می دهیم.

کوه تفتان که در زبان فارسی به معنای مکان گرما است با ارتفاع 4050 متر در جنوب شرقی ایران و در نزدیکی شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان واقع و آتشفشان نیمه فعال ایران محسوب و همواره گازهای گوگردی از دهانه آن متصاعد می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1