مستند روستای هدف گردشگری قلعه بالا تولید شد

16 نوامبر 2015 - 18:20 dsfr.ir/968oq

مستند روستای هدف گردشگری قلعه بالا تولید شد
خبرگزاری مهر
روستای قلعه بالا

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: مستند "روستای هدف گردشگری قلعه بالا" تولید شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، «حسین خواجه بیدختی» اظهار داشت: این فیلم مستند با هدف معرفی جاذبه های گردشگری روستای قلعه بالا تهیه شده و به زودی از شبکه های ملی و بین المللی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می شود.

وی گفت: این فیلم به سفارش این اداره کل و با هدف ترویج بوم گردی و گردشگری در استان سمنان تهیه شده است.

روستای قلعه بالا از جمله روستاهای هدف گردشگری استان سمنان است که سالانه پذیرای تعداد زیادی گردشگر خارجی است. این روستای در 140 کیلومتری جنوب شرقی شاهرود و 24 کیلومتری شهر بیارجمند قرار دارد.

کوهپایه ای بودن این روستا سبب شده تا ساخت و ساز مناطق مسکونی و زمین های زراعی و باغات به صورت پلکانی در آید و این امر در کنار کاربرد مصالح سنتی و بومی در ساخت خانه ها با اقلیم کوهپایه ای بر فراز پهنه ای از کویر منظره زیبایی را بوجود آورده است.

همجواری با پارک ملی خارتوران و وجود حیوانات و پرندگان وحشی نظیر یوزپلنگ آسیایی، گورخر آسیایی، زاغ بور و … گردشگران و طبیعت گردان بسیاری را به این روستا جذب می کند. فصل های بهار و پاییز بهترین وقت سفر به قلعه بالا و منطقه خوارتوران است.

محصولات کشاورزی قلعه بالا از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است که عمده آن گندم، جو، فلفل و شلغم است همچنین این روستا دارای باغات سرسبز انار، گردو، زردآلو، انجیر زرد و انگور است. مهم ترین سوغاتی روستای قلعه بالا فلفل، زیره سبز، انار، کنجد و گیاهان دارویی است.

اقامت و شب نشینی در قلعه بالا بسیار خاطره انگیز است، رصد آسمان شب کویر، آتیشونی (دور آتش نشینی) با سیب زمینی زغالی همراه با آواها و نواهای سرکویری و ساربانی و شنیدن داستان ها و افسانه های قدیمی توسط کهنسالان سفری خاطره انگیز را در ذهن به یادگار می گذارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
16 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1