بارندگی ها خبر خوش داد؛

رفع خطر بحران تنش آبی در جنوب کشور

16 نوامبر 2015 - 10:40 dsfr.ir/t15vp

رفع خطر بحران تنش آبی در جنوب کشور
photo-aks.com
بارش باران در شب

کاهش حجم بارندگی ها، در سال های آبی گذشته، کشور را با یک بحران جدی آب مواجه کرده بود. به طوری که محمد جانباز، مشاور وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مهندسی آبفا کشور خرداد امسال از وقوع تنش آبی در ٥٤٠ شهر کشور پرده برداشت.

بحرانی که بر اساس اظهارات مقام مسئول این روزها تا حدودی تعدیل شده است. در این میان حمیدرضا کشفی، مدیر دفتر منابع مالی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از رفع تنش آبی در جنوب کشور خبر می دهد. به گفته او، با تولید ٣٥٠ هزار متر مکعب آب شرب در شبانه روز از طریق آب شیرین کن ها، مشکل آب آشامیدنی بسیاری از شهرهای جنوبی کشور به ویژه جزایر برطرف شده و آب سالم و پایدار برای جزایر جنوب تأمین شده است.

مدیر دفتر منابع مالی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به این که تولید آب از آب شیرین کن ها را بخش خصوصی انجام می دهد، افزود: مطالعات طرح تأمین آب شرب برای شهرهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان تا فاصله ١٠٠ کیلومتری با استفاده از آب شیرین کن ها پایان یافته و در یک سال آینده مکان سنجی برای نصب دستگاه آب شیرین کن در این مناطق به منظور تولید یک  میلیون آب شرب انجام خواهد شد.

او همچنین زمان بهره برداری این طرح را در ٣ یا ٤ سال آینده اعلام و تصریح کرد: مطالعات انتقال ٢ میلیون متر مکعب آب آشامیدنی به دشت مرکزی ایران از خلیج فارس و دریای عمان تا یک سال آینده به پایان می رسد که توسط بخش خصوصی اجرا خواهد کرد. او هزینه تولید یک متر مکعب آب شیرین به روش اسموز معکوس و تولید همزمان آب و برق را معادل یک دلار دانست و گفت: قیمت خرید تضمینی آب از بخش خصوصی بر اساس مقدار تولید، کیفیت، نحوه برداشت آب از دریا و شهر محل تولید با استفاده از آب شیرین کن ها از ٨٠٠ تا ٤٠٠٠ هزار تومان و مبلغ دریافتی از مردم بابت آن، قیمت تعرفه تکلیفی تعیین  شده از سوی دولت است.

کشفی با اشاره به تأثیر همکاری بانک ها و مراکز تسهیلات دهنده با بخش خصوصی برای اجرای پروژه ها به نحو مطلوب و در زمان بندی مناسب اظهار داشت: در قوانین بودجه سالانه و برنامه های پنج ساله توسعه و قوانین الحاقی ظرفیت قانونی مناسبی برای همکاری بین نهادهای اجرایی، بخش خصوصی و بانک ها در نظر گرفته شده است اما نقدینگی بخش خصوصی نکته مهمی است که هم اکنون وضع مناسبی ندارد و با ارایه تسهیلات کم بهره و بلندمدت از سوی بانک ها قابل جبران است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه شهروند » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1