تلاش محققان کشور برای احیای تنها گونه ایجاد تعادل در اکوسیستم دریاچه ارومیه

16 نوامبر 2015 - 10:00 dsfr.ir/8u46y

تلاش محققان کشور برای احیای تنها گونه ایجاد تعادل در اکوسیستم دریاچه ارومیه
hull.ac.uk
آرتمیا تنها گونه دریاچه ارومیه در ایجاد تعادل اکوسیستم این دریاچه

طرح های تحقیقاتی در زمینه احیای آرتمیای دریاچه ارومیه توسط مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور اجرا می شوند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ رییس مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور از اجرای طرح های تحقیقاتی در زمینه احیای آرتمیای دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: آرتمیا تنها گونه دریاچه ارومیه است که می تواند نقش اصلی در ایجاد تعادل اکوسیستم این دریاچه ایفا کند.

دکتر محمد پور در این باره افزود: مرکز ملی تحقیقات آرتمیا در جوار دریاچه ارومیه و وابسته به موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، تنها مرکز مستقل تحقیقاتی در سطح ملی است که در زمینه آرتمیا و احیای ذخایر آن فعالیت می کند.

وی از ارائه طرح هایی در زمینه احیای دریاچه ارومیه خبر داد و اظهار داشت: طرحی مشتمل بر 13 زیر طرح را به ستاد احیای دریاچه ارومیه ارائه کردیم تا بر اساس آن هم آخرین وضعیت دریاچه از لحاظ اکولوژی و هم ذخایر ژنتیکی آرتمیا در حد پایلوت در محیط طبیعی و آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گیرد.

محمد پور، احیای آرتمیای دریاچه ارومیه را بخشی از این مطالعات دانست و خاطرنشان کرد: با ورود آب به دریاچه ارومیه نیاز است تا تعادل اکوسیستم این دریاچه برقرار باشد و آرتمیا تنها گونه ای است که به عنوان ذخیره ژنتیکی زیست بوم فوق می تواند نقش اصلی در ایجاد تعادل اکوسیستم این دریاچه ایفا کند.

وی با ابراز تاسف از عدم تخصیص اعتبارات به این طرح یادآور شد: مرکز منطقه ای بین المللی تولید آرتمیا و نمایندگی فائو در غرب آسیا به مرکز تحقیقات ما در ارومیه واگذار شد ولی یکی از الزامات آن تخصیص دو میلیون دلار در یک دوره 3 ساله بوده است که به دلیل عدم پرداخت این اعتبارات، عملا دبیرخانه نمایندگی فوق شکل نگرفت و محدودیت هایی برای ما ایجاد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1