مرگ مرجان های خلیج چابهار به دست تخلیه مواد نفتی

16 نوامبر 2015 - 09:30 dsfr.ir/pe55c

مرگ مرجان های خلیج چابهار به دست تخلیه مواد نفتی
freeupload.ir
مرجان های خلیج چابهار

مدیر دفتر زیست بوم های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: وجود اسکله در حوالی زیستگاه مرجان ها تا کنون جز خبر مرگ و تخریب آن ها ارمغانی نداشته چرا که اسکله هندورابی، شهید بهشتی و کلانتری چابهار گویای واضح این اتفاق است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، داوود میرشکار مدیر دفتر زیست بوم های سازمان حفاظت محیط زیست، در خصوص نقس ساخت و احداث اسکله ها در مرگ و تخریب مرجان ها اظهار کرد: به عنوان کارشناس محیط زیست دریایی و تجربه اسکله شهید بهشتی چابهار می توان به صراحت اعلام کرد که ساخت اسکله در حوالی و محدوده زیستگاه های مرجانی اقدامی نامناسب و مخرب آبسنگ مرجانی است.

وی یادآور شد: ساخت اسکله  شهید بهشتی منطقه آزاد چابهار و همچنین رسوب گذاری ناشی از فعالیت های این خلیج باعث مرگ بسیاری از مرجان های این منطقه شد و به دلیل عدم حمایت سازمان های متولی و بهانه کردن مشکلات مالی از پایش و احیای زیستگاه  مرجان ها بازماندیم. هم اکنون نیز بخشی از مرجان های حوالی اسکله کلانتری خلیج چابهار به دلیل تخلیه مواد نفتی رو به تخریب و نابودی هستند.

میرشکار ادامه داد: هفته آینده تعدادی از کارشناسان سازمان محیط زیست به منطقه حادثه دیده زیستگاه مرجان های حوالی اسکله کلانتری مراجعه می کنند تا برآورد خسارت و آسیب کرده و با دریافت جریمه از سازمان متولی و به کمک آن ها دست به احیای زیستگاه مرجان ها بزنیم.

وی در خصوص لزوم وجود آبسنگ های مرجانی و اهمیت این گونه افزود: این گونه ارزشمند برای حفاظت از سواحل در قبال امواج و تخریب ناشی از آن بسیار مهم هستند و علاوه بر این رتبه دوم تولید را در کره زمین به خود اختصاص داده و نوزادگاه  آبزیان بسیاری از جمله آبزیان اقتصادی به شمار رفته و زیستگاه هزاران گونه آبزی محسوب می شود. در کشورهایی که دارای زیستگاه های بسیاری از مرجان ها هستند سالانه میلیون ها دلار از آن ها در بحث گردشگری بدست می آید.

میرشکار درباره ضرر و خسارات نبود این مرجان ها گفت: صیادانی که در دریا به صید مشغولند از این طریق امرار معاش می کنند و به واسطه زیستگاه های مرجانی موفق به صید می شوند و حالا اگر این زیستگاه ها از بین رود زندگی صیادان چگونه خواهد بود؟ با از دست دادن مرجان ها مطمئنا سرمایه ملی،فرصت های اشتغال و زندگی بسیاری از آبزیان و وضعیت سواحل ما از بین رفته و تهدید خواهد شد.

مدیر دفتر زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص اقدامات برخی جهت ها جا به جایی و انتقال مرجان ها گفت: سازمان حفاظت محیط زیست و دفتر زیست بوم های دریایی این سازمان راضی به انتقال آبسنگ های مرجانی نیست مگر اینکه فعالیت انجام شده باعث ایجاد محدودیت خاص برای آبسنگ های مرجانی شده و ما بعد از مطالعه و بررسی های دقیق رضایت خود را اعلام خواهیم کرد.

میرشکار تصریح کرد: اگر انتقال و جا به جایی مرجان ها به زیستگاه  طبیعی خود در فضای دیگری انجام شود شاید احتمال عدم بروز مشکل باشد، ولی انتقال آن به محلی غیر از زیستگاه  طبیعی، نیازمند بررسی و تحقیقاتی است که در صورت نتیجه بخش بودن این بررسی رضایت سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص انتقال آبسنگ های مرجانی اعلام می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1